Dom na granicy Lasu to koncepcja nowoczesnego budynku mieszkalnego położonego tuż nad ciekiem, z widokiem na tytułowy las. Projektanci ze studia todos.architekci stworzyli minimalistyczną formę, która otwiera swoje wnętrza na malowniczy krajobraz. Strefa wejściowa natomiast pozostaje zamknięta, prawie niedostępna, zbliżając się jednak do drzwi wejściowych małe patio z zasadzonym drzewkiem w obrębie wejścia intryguje i wzbudza ciekawość, subtelnie odsłaniając przestrzeń ogrodu i drugie oblicze domu.
Dom na granicy Lasu w okolicach Bydgoszczy
Projekt: todos.architekci | Facebook | Instagram
Dom na granicy Lasu
Inwestorzy posiadają malowniczo położoną działkę nad ciekiem wodnym, otwierającą się na las. Podczas procesu projektowego zdecydowano się na podłużną, prostopadłościenną bryłę, która otwierać się będzie właśnie na drzewa i otaczający pejzaż, natomiast od strony wejściowej budynek będzie sprawiać wrażanie braku dostępności.
Piętrowa, podłużna bryła obiektu została ukształtowana tak, aby tworzyć zadaszone podcienie nad głównym tarasem oraz wejściem do budynku. W środku zaprojektowano efektowny wysoki salon z dużymi przeszkleniami, które zostały wyeksponowane na stronę zachodnią oraz południową. Połacie okien pozwalają na przenikanie się przestrzeni wewnętrznej i ogrodu przy jednoczesnej kontroli dopływu promieni słonecznych, dzięki odpowiednio zaprojektowanym podcieniom – słońce wpada do salonu oraz towarzyszących pomieszczeń bez ograniczeń podczas zimy, natomiast latem, kiedy jest ciepło, zaprojektowane zadaszenia ograniczają bezpośredni dopływ promieni słonecznych chroniąc przed nadmiernym nagrzewaniem się powierzchni wewnątrz.
Budynek został utrzymany w minimalistycznej, powściągliwej w detalu formie. Jeśli chodzi o wykończenie i materiały elewacyjne architekci zdecydowali się na opalane drewno elewacyjne, spieki kwarcowe oraz wysokiej klasy tynk o małej gramaturze ziarna. Materiały te, ze względu na swój ponadczasowy charakter, pozwoliły nadać prostej bryle budynku szlachetny i elegancki wygląd. Przełamaniem minimalistycznej formy jest widoczna z zewnątrz spiralna klatka schodowa łącząca dwukondygnacyjny salon z częścią nocną domu zlokalizowaną na piętrze. Właśnie tam, od strony południowej, zaprojektowano strefę master z dużą ilością przeszkleń, które pozwalają cieszyć się widokiem na las – również z przestrzeni salonu kąpielowego.