Dom w Żorach pracowni RS+ Robert Skitek to efektowna forma zamknięta w prostych kształtach. Ciemna bryła mieszcząca funkcje mieszkalne kontrastuje z białymi ramami, które spinają założenie w efektowną całość. Wszystkie pomieszczenia rozplanowane zostały w parterowej bryle, zachowując jednak wciąż sporą przestrzeń na obszerny ogród w zachodniej części działki.
Dom na jednym poziomie w Żorach
Pracownia: RS+ Robert Skitek
Autorzy: arch. Robert Skitek, arch. Jarosław Zieliński
Współpraca przy projekcie wnętrz: arch. Martyna Lenart-Zygmunt, arch. Joanna Kujda, arch. Patrycja Fersztorowska, arch. wnętrz Ewa Kalisz
Konstrukcja: Lechprojekt: Marta Weszke, Leszek Weszke, Piotr Weszke
Instalacje sanitarne: DOMiWENT Wentylacja Kanalizacja: Damian Siwek
Instalacje elektryczne: ELPRO: Marcin Mikołajczyk
Zieleń: Ogrody Drama
Lokalizacja: Żory, woj. śląskie
Projekt: 2018 / Realizacja: 2020
Powierzchnia: 298,7 m2
Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski
Dom na jednym poziomie
Dom powstał w częściowo zainwestowanej okolicy na działce z lekkim zachodnim spadkiem. Głównym życzeniem inwestorów było, aby pomimo spadku działki i dość dużego metrażu wszystkie pomieszczenia w domu znalazły się na jednym poziomie, bez żadnych stopni i widokowo otwierały się na zachód.
„Zaprojektowaliśmy budynek usytuowany równolegle do drogi, zajmujący prawie całą szerokość działki, zachodnią jej część pozostawiając na obszerny ogród. Obie dłuższe elewacje zostały objęte charakterystycznymi, surowymi żelbetowymi ramami dla uspokojenia kompozycji całości. Wydzielają one również kameralne strefy ogrodów i tarasów” – opowiadają autorzy projektu, architekci z pracowni RS+ Robert Skitek.
Ze względu na różnice w poziomach terenu zachodnia strefa ogrodu w obrysie ramy została obniżona tworząc z tarasem rodzaj kaskady. Poza ramy wychodzi jedynie po stronie zachodniej zawieszony efektownie kubik zawierający strefę sypialną. Pokój dzienny z jadalnią znajdują się w centralnej części domu przy patio, które otwiera się również na kuchnię, zarazem lekko ją oddzielając. W południowym skrzydle znajduje się strefa dzieci, w północnym techniczno-gospodarcza.
Budynek w obrysie kontrastujących jasnych ram wykończony został ciemnymi płytami włókno-cementowymi. Boczne przestrzenie łączące budynek z ramami wypełniono nierdzewną siatką, którą w przyszłości mają pokryć pnącza.
Na podobnej zasadzie architekci zaprojektowali frontowe ogrodzenie nawiązujące do charakterystycznego elementu białej ramy skontrastowanej z ciemnym wypełnieniem.