Koncepcja domu biura PAG powstała w oparciu o ukształtowanie terenu, wynikające z charakterystycznego położenia miasta wśród wzgórz. Kluczowe było pokonanie różnicy wysokości między drogą a resztą działki przy zachowaniu kontaktu mieszkańców z ogrodem oraz funkcjonalności wnętrza.
Dom na skarpie
Biuro: PAG | Pracownia Architektury Głowacki
Autor: Tomasz Głowacki
Zespół: Katarzyna Rybczyńska, Aleksandra Konieczna, Mateusz Skalski
Konstrukcja: Mirosław Niziński
Lokalizacja: województwo dolnośląskie
Inwestor: prywatny
Projekt: 2010 / Realizacja: 2017
Powierzchnia terenu: 1466m2
Powierzchnia użytkowa: 229m2
Wizualizacje: Wojciech Mazan
Zdjęcia: Bartek Durczewski
Dom na skarpie
W odpowiedzi na zadanie, jakim było usytuowanie projektowanego domu na działce o zróżnicowanym ukształtowaniu, odwrócono konwencjonalny układ – wejście znajduje się na poddaszu, a część mieszkalna piętro niżej. Dach budynku zaprojektowano w nawiązaniu do budynków sąsiednich – jako dwuspadowy, symetryczny, w układzie kalenicowym. Wzmocnione zielone skarpy i schody terenowe po bokach budynku ułatwiają komunikację pomiędzy strefą wejściową działki i ogrodem.
Widoczna z poziomu ulicy lukarna mieści w sobie garaż, rowerownię oraz ganek, który zaciera granicę między wnętrzem i zewnętrzem domu. Jest on przymknięty przesuwną bramą z ukrytymi drzwiami i doświetlony przez niewielkie wycięcie we wschodniej elewacji. Obudowane z trzech stron, nieprzekryte patio dostępne jest z sypialni i łazienki kondygnacji -1.
Od południa dom otwiera się na rozległy ogród poprzez drewniany taras, częściowo zadaszony długą loggią. Jest ona dostępna zarówno z salonu jak i trzech sypialni. W tylnej części domu, zagłębionej w skarpie, znajdują się pomieszczenia pomocnicze: pralnia, spiżarnia, kotłownia i garderoba.
Budynek w całości pokryto białym struktonitem (dachówką włókno-cementową). Wnęki ganku wejściowego i loggi wykończono drewnianą okładziną. Utwardzony podjazd został wygrodzony niskim kamiennym murkiem, w którym ukryto przyłącza i miejsce gromadzenia odpadów. Stanowi on delikatną wizualną barierę, która podkreśla dynamikę budynku.