Intencją inwestorów było stworzenie przestrzeni dla wielopokoleniowej rodziny. Domu, który byłby pełen światła i dawał mieszańcom poczucie przestrzeni. Domu, w którym każdy z domowników miałby miejsce na realizację swoich pasji. Domu, który wpisałby się w swoje miejsce, otwierając się na otaczającą zieleń i rzekę. Aby zrealizować te oczekiwania, jednocześnie dopasowując budynek do skali lokalnej zabudowy, projektanci z biura STOPROCENT Architekci rozbili bryłę na trzy niezależne części z dwuspadowymi dachami, które połączone zostały płaskim parterowym łącznikiem.
Dom nad Rzeką
Projekt: STOPROCENT Architekci
Powierzchnia użytkowa: 425 m2
Współpraca:
Projekt ogrodu: Kinga Madej architekt krajobrazu
Projekt wnętrz: Jagoda Sergiel Studio
Zdjęcia: Piotr Krajewski
Dom nad rzeką
Budynek został zaprojektowany na bardzo długiej i stosunkowo wąskiej działce. Jej teren łagodnie opada od lokalnej drogi w kierunki brzegu rzeki. Taka malownicza lokalizacja miała jednak swoje ograniczenia. Ze względu na ryzyko powodzi prawo dopuszcza zabudowę jedynie przy drodze, dodatkowo wyniesioną ponad tzw. poziom wody stuletniej. Wykluczono również możliwość budowy kondygnacji podziemnych.
Każda z trzech części tworzących strukturę domu ma identyczną wysokość i szerokość, różniąc się jedynie długościami. W części północnej działki umieszczono funkcje gospodarczo – techniczne z obszernym, czterostanowiskowym garażem. Właściciele są kierowcami rajdowymi i potrzebowali odpowiednio więcej miejsca dla swoich samochodów. Część południową przewidziano jako strefę dzienną, z salonem, jadalnią i gabinetem do pracy domowej. Natomiast sypialnie domowników, chcąc zapewnić im poranne światło słoneczne, znalazły się w części umieszczonej po wschodniej stronie działki. Łączący trzy moduły parterowy pawilon zawiera strefę wejściową, garderobę, spiżarnią oraz kuchnię. Taki układ pozwolił zapewnić optymalne nasłonecznienie wnętrz a także atrakcyjny widok na ogród i rzekę z części dziennej budynku i ze wszystkich sypialni.
W każdej z trzech brył przestrzeń poddasza wykorzystano w różny sposób. W bryle z częścią dzienną zaprojektowano dwukondygnacyjną wysokość pomieszczeń salonu i jadalni. W części sypialnej domu dodano antresole powiększające sypialnie a nad garażem przewidziano duże pomieszczenie rekreacyjne.
Zagospodarowanie wokół budynków stanowią niskie skarpy, niewielkie patia oraz obszerny taras z basenem zewnętrznym. Duże przeszklenia powiększają optycznie wnętrza i zapewniają łączność otaczającym dom ogrodem i tarasem. Wszystkie okna zaopatrzono w zewnętrzne mobilne żaluzje pozwalające kontrolować stopień nasłonecznienia wnętrz i poziom ich intymności.
Architekturę zewnętrzną definiują spokojne bryły i szlachetne, naturalne materiały wykończeniowe. Na dachach i elewacjach równoległych do kalenic, zaprojektowano pokrycie naturalnym łupkiem kamiennym a na fasadach szczytowych – elewacje z drewna sosnowego obrobionego termicznie. Na połaciach z zachodnią i południową ekspozycją rozmieszczono grupy zintegrowanych z dachem ogniw fotowoltaicznych (BIPV). Każda z trzech takich grup została uzupełniona liniowym oknem – świetlikiem doświetlającym poddasza. Aby uzyskać harmonijny efekt końcowy rozstaw krowi dachowych skoordynowano z wielkością zastosowanych paneli słonecznych. Ciekawostką jest umieszczenie podpisu architekta / biura architektonicznego wygrawerowanego na kamiennych elewacjach budynku.