Projekt „Casa Ponte” powstał z myślą o harmonijnym wkomponowaniu domu w rzeźbę działki. To stworzyło bryłę o unikalnym charakterze. Głównym celem architektów z portugalskiej pracowni stu.dere było wykorzystanie pięknego krajobrazu, różnic terenowych i dwóch dostępnych dróg w atrakcyjny sposób. Na bazie tych założeń powstał dom, który niczym most łączy poszczególne poziomy w spójne i ciekawe przestrzennie założenie.
Dom Casa Ponte
Projekt: stu.dere – Oficina de Arquitetura e Design, Lda
Główny architekt: Ulisses Costa
Lokalizacja: Amarante, Portugal
Powierzchnia: 970 m2
Wykonawca: Habirobim – Construção e Reabilitação, Lda
Zdjęcia: Ivo Tavares Studio
Dom Casa Ponte
Duża betonowa konstrukcja dachu spoczywa na dwóch lekkich blokach z poliwęglanu, kreśląc kontury domu, jednocześnie sprawiając wrażenie zawieszonej w przestrzeni kubatury. To rozwiązanie miało także inteligentnie odpowiadać na lokalne wymogi dotyczące nachylonych dachów.
Z zewnątrz budynek wyróżnia się prostymi i czystymi liniami. Struktura willi wykonana została z betonu, aluminium i poliwęglanu. Kontakt z otoczeniem skierowano ku zielonemu lasowi w oddali, a prywatność zapewniona jest dzięki wysokości, na której usytuowano bryłę domu.
Wnętrze willi zaprojektowano tak, aby przestrzenie płynnie się ze sobą przenikały i naturalnie przechodziły na zewnątrz. Dwie kubatury obudowane poliwęglanem pełnią funkcję strefy prywatnej, zapewniając większą intymność, podczas gdy przeszklone formy to przestrzenie wspólne. Podłogi wykonano z drewna w strefach prywatnych i z mikrocementu w części dziennej, który koresponduje z betonem na elewacjach.
Domyślnie budynek oddycha dzięki dużym oknom, które przyciągają światło i bezpośrednio łączą się z ogrodem, umożliwiając przebywanie wewnątrz bez utraty kontaktu z otoczeniem. Różnice wysokości sufitów, wynikające z dachu dwuspadowego, wykorzystano w obszarach przestrzeni wspólnych budując hierarchię i dynamikę doświadczeń wewnątrz. Połacie dachy przebito dużym oknem dachowym, które wpuszcza do wnętrza światło i podkreśla elegancję minimalistycznych przestrzeni wewnątrz.