Punkt wyjścia dla projektu pracowni Stemmer Rodrigues Arquitetura stanowiło drzewo figowe, preegzystujące na tej działce od ponad stu lat. Korzenie drzewa zostały w całości zachowane, wymuszając przesunięcie fundamentów budynku na bok, aby zminimalizować ich obszar oddziaływania. Mocna forma głazu, na którym opiera się budynek jest typowym elementem regionalnego krajobrazu, a jego naturalny, żółtawy kolor kontrastuje z szarością surowego betonu.
Dom Figowy
Pracownia: Stemmer Rodrigues Arquitetura
Lokalizacja: Porto Alegre, Brazylia
Rok: 2017
Powierzchnia: 726 m²
Powierzchnia działki: 1540 m²
Zdjęcia: Marcelo Donadussi
Dom Figowy
Dom Figowy, zlokalizowany w Porto Alegre – mieście w południowej Brazylii, powstał z inspiracji znajdującej się w tym samym miejscu – stuletniego drzewa figowego i koryta rzeki – elementów, które stanowią i uzupełniają projekt architektoniczny. Drzewo zostało dobrze wyeksponowane, z poszanowaniem jego preegzystencji w terenie.
Punktowa konstrukcja wsparta bliżej środkowej części budynku podtrzymuje górny blok, umożliwiając zachowanie korzeni drzewa figowego. Kompozycja elewacji frontowej to harmonia kontrastów pomiędzy sztywnością betonu a dużą skałą, która wspomaga podparcie bryły skrywając filar konstrukcyjny. Głazy i potężne kamienie są typowymi elementami krajobrazu Porto Alegre.
Formę domu tworzą dwie duże bryły. Solidny i zwarty górny blok harmonijnie łączy się z lekkością wolnego przęsła na dolnym poziomie. Zapewnia on niezbędną przejrzystość budynku umożliwiając mieszkańcom domu kontemplację otaczającej scenerii.
Fasada od strony ulicy została zaprojektowana jako osłona przed wiatrem południowym, dlatego nasłonecznienie i widok są skierowane w przeciwnym kierunku, na północ, maksymalizując kontakt z wodą rzeki, efektywność energetyczną i prywatność. Południowy wiatr minuano- specyficzny dla południowej Brazylii wiatr o niskiej temperaturze – odpiera frontowa fasada zapewniając komfort termiczny. Północny wiatr jest łagodny i przewietrza wnętrze domu.
Na parterze i piętrze zamontowano ruchome świetliki dachowe, które oprócz oświetlenia pełnią funkcję odprowadzania gorącego powietrza w letnie dni – wysysają gorące powietrze z domu oraz zmniejszają amplitudę termiczną.
Na piętrze znajduje się część intymna, zwrócona w stronę północnego zimowego słońca, a na parterze podłużna bryła ze stali kortenowej i szkła przedstawia widok w kierunku wody kanału.
Betonowy blok na wyższym poziomie mieści intymną część, która jest zwrócona w stronę północy. Na niższym poziomi, podłużna bryła parteru ze stali i szkła przecina wspólną przestrzeń. Zwrócona w kierunku wody jest największą atrakcją tego miejsca.
W tym obszarze taras integruje się z sypialniami, tworząc atmosferę rodzinnej intymności i relaksu, z widokiem na horyzont Porto Alegre. Jego zewnętrzną powlokę wzmacnia drewno ipe – egzotyczne drewno należące do jednych z najtwardszych na świecie.
W całym projekcie przewija się myśl o zrównoważonym rozwoju. Budynek jest wyposażony w panele słoneczne i zbiornik, który wykorzystuje wodę deszczową do nawadniania ogrodu.