Tradycyjny chiński dom na dziedzińcu lub siheyuan jest typologią dobrze znaną z ilustracji konfucjańskich ideałów, mieszczących duże rodziny, w których wiele pokoleń żyje pod jednym dachem. Mieszkać pod jednym dachem oznacza żyć razem, a ta metafora jest ogniwem łączącym pojęcie wspólnoty, zwłaszcza w intymnym kontekście, z formą stworzoną na potrzeby tego projektu. W ramach zlecenia na prywatną rezydencję architekci Neri&Hu otrzymali od klienta zestaw unikalnych życzeń: nowy dom zbudowany w miejsce poprzedniego powinien był pomieścić całą trójkę rodzeństwa, które w dojrzałym życiu wyrosło już z ich wspólnego domu, powinien także obejmować małą przestrzeń pamięci w postaci ogrodu dla ich zmarłej matki, a nowa konstrukcja miała zachować pamięć formy spadzistego dachu, charakterystycznej cechy ich rodzinnego domu.
Dom Pamięci / The House of Remembrance
Lokalizacja: Singapur
Projekt: Neri&Hu Design and Research Office
Główni architekci: Lyndon Neri, Rossana Hu
Architekt odpowiedzialny za projekt: Christine Chang
Zespół projektowy: Sela Lim, Bella Lin, Kevin Chim, Alexander Goh, Haiou Xin, July Huang
Lokalny architekt: K2LD
Projekt wnętrz: Neri&Hu Design and Research Office
Powierzchnia: 1,185.20m²
Zdjęcia: Fabian Ong
Dom Pamięci w Singapurze
Poprzedni dom został zbudowany w stylu brytyjskiego kolonialnego bungalowu, z hybrydowymi elementami tradycyjnych domów malajskich, takimi jak głęboki okap dachu chroniący przed deszczem, a także wiktoriańskimi detalami. Rozumiejąc funkcjonalne znaczenie dachu i emocjonalne przywiązanie klienta do jego formy, projektanci z Neri&Hu przyjęli symboliczny charakter dachu dwuspadowego i połączyli go z reinterpretacją domu z dziedzińcem.
W ramach tego projektu architekci zbadali, w jaki sposób pojęcia wspólnego życia i pamięci zbiorowej można wyrazić przestrzennie. Oryginalna przestrzeń zawierała bujną roślinność, która tworzyła naturalny zielony bufor wzdłuż obwodu domu. To cecha, którą projektanci zachowali w nowym projekcie. Dwupiętrowy budynek organizuje wszystkie przestrzenie wspólne wokół centralnego ogrodu, który zajmuje przestrzeń dziedzińca, służąc jako ogród pamięci dla rodziny. Parter ma charakter ekstrawertyczny, ze szklanymi ścianami łączącymi wszystkie przestrzenie z ogrodami wzdłuż krawędzi działki. Projekt dąży do maksymalizacji wizualnej przejrzystości części wspólnych – salonu, otwartej kuchni, jadalni i gabinetu, tak aby mieszkańcy z parteru mogli zajrzeć do centralnego ogrodu pamięci, będąc otoczeni gęstą roślinnością otaczającą dom. Duże szklane drzwi można rozsuwać, dzięki czemu w optymalnych warunkach klimatycznych dom może korzystać z wentylacji krzyżowej i bezpośredniego dostępu do ogrodów.
Na wyższym poziomie architekci realizują ideę formy dachu dwuspadowego jako nie tylko symbolu schronienia, ale także elementu, który zarówno jednoczy, jak i oddziela sferę publiczną i prywatną. Wszystkie prywatne sypialnie, znajdujące się na wyższej kondygnacji mieszczą się w stromych szczytach dachu, dzięki czemu dom widziany z zewnątrz zachowuje wygląd parterowego bungalowu z czterospadowym dachem. Okna dachowe i duże szklane ściany łączą się z balkonami w sypialniach, skąd widoki są skierowane na zewnątrz w stronę przestrzeni ogrodowych. Dzięki wzajemnemu oddziaływaniu na poszczególny sekcje architekci wprowadzili trzy obszary o podwójnej wysokości, aby połączyć funkcje wspólne i korytarze powyżej. Te przestrzenie wzajemnego przenikania się tworzą pionowe połączenia wizualne, które pozwalają zajrzeć do sfery publicznej z poziomu prywatnego.
W bryle dachu widać wyrzeźbioną pustkę, która otacza małe drzewo przed dotarciem do centralnego ogrodu pamięci. Na zewnątrz, gdzie balkony i świetliki zostały wyrzeźbione z bryły dachu dwuspadowego, ściany przechodzą z gładkiego betonu w drewno i przybierają fakturę drewnianych desek. Komunikację na parterze oparto na kształcie koła, aby wzmocnić wędrowne doświadczenie chodzenia w kółko i zdefiniować przestrzeń pamięci jako element sakralny. Ponieważ krąg nie ma krawędzi ani końcowych punktów obserwacyjnych, pozwala zawsze znaleźć powrót do centrum zarówno duchowo, jak i fizycznie. Ogród symbolicznie definiuje serce domu jako zawsze namacalną pustkę, utrzymującą się jako wspólne tło dla zbiorowego życia wszystkich mieszkańców.
Konsultacje:
LDI: K2LD
Konstrukcja: JS Tan Consultants Pte Ltd
Inżynieria / MEP: Elead Associates Pte Ltd
Oświetlenie: P5 Pte Ltd & Light Basic Studio Pte Ltd
Krajobraz: Nyee Phoe Flower Garden Pte Ltd
Wykonawstwo:
Generalny wykonawca: Space Scope Pte Ltd
Konstrukcje stalowe: Luen Soon Iron Works
Drzwi i okna: Lital Materials & Contracts Engineers Pte Ltd