Polskie zespoły zdobyły dwie z trzech głównych nagród w międzynarodowym konkursie na projekt domu pod Londynem. Koncepcja zespołu Mana Studio to połączenie nowoczesnego oraz wiejskiego charakteru zabudowy. Młodzi architekci poszukiwali idei projektu wokół angielskich słów „home” oraz „house”, gdzie dom oznacza nie tylko budynek, ale również zróżnicowaną przestrzeń do życia dla jego mieszkańców. Ten sam aspekt pracy doceniło również jury konkursu przyznając polskim projektantom I Nagrodę.
Dom pod Londynem
I Nagroda w międzynarodowym konkursie, jeden z 3 zwycięzców spośród 662 nadesłanych prac
Autorzy: Mana Studio
Zespół projektowy: Mateusz Płoszaj-Mazurek oraz Natalia Okolus
Wyniki konkursu: Design a Beautiful House
Dom pod Londynem
W naszym projekcie skupiliśmy się nie tylko na samej architekturze, ale na sensualnym i filozoficznym znaczeniu słowa dom.
W języku angielskim znaczenia te rozróżniane są przez dwa wyrazy: „house” i „home”. Dom w naszym projekcie to nie tylko suma ścian, podłóg i pomieszczeń, to coś znacznie bardziej ulotnego. Dom jest odbiciem ludzi w nim mieszkających. Oni wpływają na to jak budynek wygląda, ale zależność ta działa też w drugą stronę. Architektura, poprzez tworzenie przestrzeni o różnym nastroju także może mieć wpływ mieszkańców. Prawdziwie piękny dom to taki, który posiada tę zdolność. Który pozwala na odczuwanie w nim różnych rodzajów emocji i wrażeń. To dom gdzie dobrze jest się cieszyć, ale też smucić. To dom do bycia razem i osobno. Do bycia głośno i cicho, do zabawy i odpoczynku, do pracy i relaksu. To po prostu miejsce do bycia.
Koncepcja domu łączy w sobie rustykalność i nowoczesność, a także prostotę i różnorodność. Tym sposobem próbujemy odpowiedzieć na wszystkie konotacje słowa „dom”. Nasz „piękny dom” oddziałuje na wszystkie zmysły i uczucia. Budynek leży na zboczu nad brzegiem jeziora, wcinając się w teren. Parter jest częściowo wkopany w ziemię i stanowi bazę całego budynku w fizycznym, ale także metaforycznym sensie. Mieści podstawowe dla typowego domu przestrzenie: salon, kuchnię, jadalnię, sypialnie i łazienki. Jego masywna i zwarta forma z serią wewnętrznych dziedzińców sprawia wrażenie bezpiecznej przystani, miejsca trwałego, niezniszczalnego. Wszystkie przestrzenie w strefie dziennej otwierają się na jezioro, a sypialnie doświetlane są przez wewnętrzne dziedzińce. Pierwsze piętro to seria oddzielnych przestrzeni mieszczących dodatkowe funkcje takie jak: apartament dla gości, pracownię, biuro, domowe kino, bawialnię oraz altanę. Górny poziom domu stanowi przeciwwagę dla masywnej bryły parteru. Składa się z oddzielnych drewnianych brył o dwuspadowych dachach.
Tekst autorski: Mana Studio