Dom na środku malowniczej polany, na skarpie, z widokiem na rzekę. Brzmi jak opis bajkowej scenerii filmowej? Niekoniecznie! Projekt takiego domu, dla rodziny ceniącej swoją prywatność, z dala od ruchliwego zgiełku ulicy i kochającej przyrodę, przygotowali architekci z pracowni 81.WAW.PL.
Projekt: Dom Polny
Architekci: 81.WAW.PL sp. z o.o.
Lokalizacja: Polska Centralna
Data opracowania: 2013
Powierzchnia użytkowa: 400 m2
Powierzchnia zabudowy: 630m2
Wizualizacje: OMI Media Production & Michał Nowak
Dom Polny
Głównym założeniem przy projektowaniu domu polnego było odseparowanie go od ulicy tak, aby mieszkańcy mogli cieszyć się spokojem i prywatnością, a jednocześnie maksymalne wtopienie go w otoczenie. Projektanci z pracowni 81.WAW.PL, w celu uzyskania takiego efektu, podzielili dom na dwie bryły.
Od strony podjazdu ulokowano wejście do domu. Jest ono nieco schowane i niewidoczne na pierwszy rzut oka. Taki zabieg był możliwy dzięki zastosowaniu kamiennego murku „wyrastającego” z ziemi. W centralnej części, vis-a-vis wejścia, znajduje się garaż z zielonym dachem, który także otaczają wyrastające z ziemi mury. Takie rozwiązania tworzą dookoła domu atmosferę intymności i częściowej izolacji od strony ulicy, na której tak zależało mieszkańcom. Przed głównym wejściem zlokalizowano okazały podjazd, który umożliwia łatwy wjazd do garażu, a także stanowi doskonałe miejsce parkingowe dla samochodów gości. Garaż wraz z kotłownią i pomieszczeniami technicznymi znajduje się w przedniej bryle budynku i został odseparowany od części dziennej domu.
Budynek stoi w centrum malowniczego pola, dlatego frontowa część zabudowy została obłożona kamieniem polnym tak, aby dom jak najbardziej wtopił się w otoczenie, a jednocześnie został oddzielony od ulicy. – Wybór materiału na tą cześć elewacji był oczywisty. Z jednej strony ze względu na koszty, z drugiej jako materiał naturalny najbliższy otoczeniu – podkreśla współautorka projektu Anna Paszkowska-Grudziąż. Dodatkowym atutem takiego położenia, na skarpie, jest widok na rzekę od strony południowej.
Po drugiej stronie zabudowy, za garażem, zaprojektowano miejsce na płytką wodę, która stanowi doskonałe dopełnienie otoczenia przyrody, jednocześnie otaczając wejście do domu i strefę dzienną. Główne wejście zostało zasłonięte przez bryłę garażu, tak aby zachować maksimum prywatności.
Od strony ogrodu dom pokazuje swoje drugie oblicze. Jest to główna część – strefa użytkowa, w której mieszczą się salon, sypialnie, łazienki oraz garderoby. Tu, od strony południowej, zamiast ciężkiego kamiennego muru mamy lekki, biały, przeszklony pawilon.
Ciekawie rozwiązano również kwestię nakrycia budynku. – Dach został wysunięty względem ścian tak, aby stworzyć odpowiednie zadaszenie. Jego największa część znajduje się w narożniku, tam gdzie salon. Takie rozplanowanie zadaszenia umożliwia ustawienie stołu z krzesłami tak, aby podziwiać widok na rzekę, nawet w deszczowe dni – podkreśla Rafał Grudziąż, współautor projektu z pracowni 81.WAW.PL .
Frontowa, kamienna bryła domu polnego jest połączona z pozostałymi częściami długim korytarzem, który stanowi komunikację między budynkami. Dom wraz z garażem ma powierzchnię ok. 450 m. kw.