Działka, na której zlokalizowany będzie dom, znajduje się na północy Wrocławia i od dawna była rolniczym nieużytkiem, który przez lata w procesie samosiewu zadrzewiał się lokalnymi gatunkami: bukiem i brzozą. Wspomniany proces stał się punktem wyjścia dla architektów z biura ZNAMY SIĘ, a sposób w jaki samoistnie rozsiewają się gatunki drzew inspiracją dla formy przyszłego domu.
Dom Samosiew
Projekt: ZNAMY SIĘ Biuro Architektoniczne
Lokalizacja: Wrocław
Inwestor: Prywatny
Powierzchnia: 220 m²
Dom Samosiew
Buk
Buk rozsiewa się w procesie samosiewu górnego, w trakcie którego jego ciężkie nasiona opadają swobodnie na ziemię pod wpływem grawitacji. Zjawisko to było punktem wyjścia do zaprojektowania wizualnie ciężkich betonowych trzonów mieszczących takie funkcje jak miejsce pracy inwestorów, sypialnia dla gości czy świetlik doświetlający garaż.
Brzoza
Samoistne rozsiewanie się brzozy następuje w procesie samosiewu bocznego, w trakcie którego lekkie i zwiewne nasiona unoszone przez wiatr pokonują znaczne odległości by następnie opaść na ziemię, gdzie zaczynają kiełkować. Proces ten zainspirował wykończenie elewacji, które zaprojektowane zostało w formie drewnianej okładziny w pionowym układzie, co spowodowało wrażenie zwartej i monolitycznej bryły zachowującej wizualną lekkość.
Układ
Dom w układzie litery L wyraźnie dzieli się na strefę dzienną i nocną, a część lekkiej, zewnętrznej konstrukcji jest ażurowa i mieści taras, basen oraz fragment prywatnego ogrodu, będącego zewnętrznym przedłużeniem strefy sypialni. Dach o spadku 25 stopni został „ścięty” by w jego geometrii wydzielić miejsce na duży świetlik nad strefą dzienną i przestronny taras w koronach drzew.