Na terenie historycznej wsi duże zabudowania gospodarskie tworzą panoramę miejsca. W takim kontekście inspiracją dla projektu domu pracowni JASTAA stał się układ brył z dwuspadowymi dachami. Projektanci stworzyli kompozycję budynków na działce (dom, wiata wejściowa, wiata gospodarcza), ale również kompozycję stref wewnątrz domu (4 bryły pod jednym dachem).
O lokalizacji budynku mieszkalnego zadecydowały kierunki świata, znajduje się on w północnej części działki, tak, aby przeszklenia wpuszczały dużo światła dziennego do wnętrz i otwierały się widokiem na ogród. Wiatę wejściową zaprojektowano od strony południowo-zachodniej, skracając w ten sposób podjazd dla samochodów i wytwarzając naturalną granicę pomiędzy strefą ogólnodostępną, a prywatną ogrodu. Wiatę gospodarczą, dla dopełnienia kompozycji brył, ulokowano w części południowo-wschodniej. Ażurowy fragment płotu pomiędzy nimi otwiera widok na Ślężę.
Wnętrze budynku mieszkalnego harmonijnie nawiązuje do zewnętrznych przestrzeni, tworząc dziedzińce pomiędzy blokami stref wydzielonych. Wykończenie ścian tych bloków jest analogiczne do brył na zewnątrz budynku.
Dom stworzony w domów
Architektura: JASTAA
Lokalizacja: Żerniki Małe, woj. dolnośląskie
Zdjęcia: Maciej Lulko