Dom Trójniak, zaprojektowany w pracowni Superhelix, zlokalizowany jest blisko południowej granicy Krakowa. To pagórkowaty teren, przedsmak Beskidu Wyspowego i jeszcze wyższych Tatr. Nazwa i kształt domu nie wynikają z zamiłowania do miodów pitnych – jego forma stanowi odpowiedź na lokalne uwarunkowania, zapisy miejscowego planu oraz założenia funkcjonalne i oczekiwania jego mieszkańców.
Dom Trójniak
Lokalizacja: Kraków, Poland
Architekt: Superhelix Pracownia Projektowa – Bartłomiej Drabik
Konstruktor: MM-Konstrukcje Budowlane
Powierzchnia: 220 m2
Zdjęcia: Bartłomiej Drabik
Dom Trójniak
Budynek powstał na niewielkiej działce, na łagodnym stoku. Ze względu na sąsiednią zabudowę, zarówno istniejącą jak i potencjalną mogącą powstać w przyszłości, kierunki świata oraz otwarcia widokowe, dom najlepiej było zlokalizować w północnej części nieruchomości. Taki układ nie był jednak możliwy. Aby spełnić wymagania planu i jednocześnie wykorzystać najlepszą do budowy część działki konieczne było podzielenie podłużnej bryły na mniejsze części i ich rozsunięcie. Dzięki temu kalenica jest równoległa do drogi, a budynek ułożony jest wzdłuż północnej granicy, uwalniając widoki i najlepszy do przebywania na zewnątrz teren.
Ilość brył, tworzących formę domu, nie jest przypadkowa i wynika z trzech podstawowych funkcji. Pierwsza, najbliższa drodze to garaż z pomieszczeniami gospodarczymi. Środkowa, to strefa dzienna z kuchnią i jadalnią, która łączy się przez duże przeszklenia z tarasem i ogrodem. Ostatnia, trzecia część jest bardziej prywatna, zawiera sypialnie i łazienki. Poczucie intymności mieszkańców zapewnia odpowiednia lokalizacja budynku na działce, ale dodatkowo wspiera je także wiata na trzeci samochód. Dzięki zastosowaniu dachu pulpitowego, wiata jest odpowiednio wysoka i tworzy część osłonową przy wjeździe, natomiast w miejscu, gdzie powinna być niska, aby odsłonić widok, łączy się gładko z istniejącym terenem.
Sercem domu jest element środkowy, zawierający kuchnię, jadalnię i strefę dzienną. W tym miejscu wysokie na 3 metry, narożne i pozbawione słupka okna, umożliwiają w miesiącach letnich połączenie z ogrodem. Granica pomiędzy wnętrzem i zewnętrzem znika, a budynek zwiększa swoją powierzchnię użytkową. Bezpośrednio za oknami taras jest przekryty, a wysięg dachu sięga ponad czterech metrów, zapewniając osłonę przed słońcem, deszczem i śniegiem. Taras jest też dobrze chroniony od wiatru, dzięki zachodniej części garażowej i południowej wiacie.
Budynek został wykonany w technologii tradycyjnej – murowanej i żelbetowej z drewnianą więźbą dachową. Materiały użyte do wykończenia to blacha tytanowo-cynkowa oraz czerwony cedr kanadyjski, które nie wymagają specjalnej pielęgnacji, świetnie się starzeją i z czasem pokrywają ochronną patyną. Dolna część okapów oraz fragmenty ścian szczytowych oblicowane są polerowaną blachą ze stali nierdzewnej, która wieczorem odbija światło i rozświetla taras.