Będący w trakcie realizacji dom jednorodzinny projektu studia Monochrom Architects zlokalizowany jest w Żorach w województwie śląskim. Wpływ na kompozycję przestrzenną budynku miał kształt działki – bardzo wąskiej (szerokość 18m) i długiej (80m). Dostęp (lokalizacja wjazdu) ma miejsce od krótkiego boku. Atrakcyjne widoki znajdują się natomiast z tyłu działki. Takie uwarunkowania wymusiły rozwiązania funkcjonalne, które przełożyły się także ostateczną na formę budynku.
Dom jednorodzinny
Projekt: Monochrom Architects | Witold Kucza
Lokalizacja: Żory, woj. śląskie
Dom w Żorach
Projekt domu powstał jako kompromis godzący wyobrażenia inwestorów o kształcie budynku. Przyszłym mieszkańcom zależało na domu z płaskim dachem, ale jednocześnie nie odrzucali rozwiązania z dachem dwuspadowym lub inną formą dachu skośnego. Zaproponowana forma łączy w spójnej kompozycji płaski dach oraz skos w końcowej fazie budynku i odzwierciedla układ funkcjonalny domu.
W płaskiej części domu zlokalizowano garaż, strefy techniczne oraz część nocną budynku, natomiast wraz z kierunkiem unoszenia się dachu, zwiększania kubatury, przechodzimy do strefy dziennej wraz z umiejscowioną w najwyższym punkcie domu antresolą dostępną z pokoju dziennego, która jednocześnie, jako element wspornikowy, stanowi zadaszenie fragmentu tarasu przy pokoju dziennym. Ciekawym elementem jest też wewnętrzny taras (wycięcie w bryle budynku) dostępny z kuchni oraz sypialni rodziców.
Główne wejście do domu, wykonane w podcieniu, zlokalizowano mniej więcej w środkowej części domu, którego długość wynosi aż 40m. Dzięki temu, odległości od wejścia do poszczególnych stref (dziennej, nocnej) wydają się optymalne.
Ważnym elementem kompozycji są przeszklenia dziennej strefy, szczególnie w bocznej elewacji, które dzięki skośnej formie, podkreśla dynamiczny charakter budynku i nadaje całości atrakcyjnego charakteru. Nietypowy kształt pozwala odnieść wrażenie, iż bryła skośnej części domu unosi się nad ziemią – jest zawieszona w powietrzu. Forma domu stanowi połączenie żelbetowych elementów konstrukcyjnych (część płaska) oraz stalowych (część skośna).
Użyte materiały to w większości biały tynk. Ważne strefy podkreślono poprzez okładzinę elewacyjną drewnopodobną. Czarną płytę HPL w połysku użyto na przedłużeniu pionowych okien w celu osiągnięcia efektu „rozcięcia” długiej elewacji budynku.
Zdjęcie z budowy