Projekt domu weekendowego w Rudawach zainspirowany został przez lokalny krajobraz i jego kolorystkę. Budynek stworzony przez NEW HOW architects, tworzy aerodynamiczną, ale kanciastą sylwetkę, gdzie klasyczne elementy, takie jak dach i ściana łączą się ze sobą, ustępując jednak miejsca wyraźnej formie architektonicznej.
Dom weekendowy w Rudawach
Pracownia: NEW HOW architects
Autor: David Zámečník, (architekt + inżynier projektu)
Lokalizacja projektu: Nové Hamry, Rudawy (Region Kraj karlowarski)
Kraj projektu: Czechy
Rok projektu: 2018 r.
Rok ukończenia: 2021 r.
Powierzchnia zabudowy: 81 m²
Powierzchnia podłogi brutto: 190 m²
Powierzchnia użytkowa: 140 m²
Rozmiar działki: 975 m²
Klient: Petra Lehká & David Zámečník
Fotografia: Petr Polák
Współpraca:
Realizacja nośnej konstrukcji drewnianej: 3AE
Prace blacharskie na dachu i elewacjach: Tomáš Padevět
Dom pochłonięty przez świerkowy las
Przedmiotowy dom stoi zaledwie kilka metrów od skraju lasu, skąd wychyla się w kierunku wierzchołków świerków. Ukryty wśród drzew, tworzy kontrast do okolicznych domów z białego gipsu.
Projekt oparty jest na lokalnym krajobrazie i jego kolorystyce, w którym można odnaleźć wszystkie odcienie szarości. Szarość widać w cieniach drzew, w granitowych i bazaltowych skałach, a nawet w ciemnozielonych igłach i pniach tutejszych świerków, tak charakterystycznych dla lasów Rudaw. Od początku było jasne, że elewacja i dach domku letniskowego powinny być pokryte aluminium w podobnym, ciemnym kolorze. Struktura elewacji została wykorzystana do stworzenia intensywnie szorstkiej powierzchni, która przypomina nieco olejowane czarne drewno i wolno rosnące pnie świerkowe. Jednak kolor i powierzchnia budynku to nie jedyne rzucające się w oczy aspekty tego projektu.
Projekt powstał poprzez precyzyjne ustawienie wnętrza na zachwycające widoki oraz na podstawie zmieniających się sezonowo lokalnych warunków klimatycznych, gdyż obciążenie śniegiem zimą wymaga wyboru stromego kąta nachylenia dachu.
Idea „wieży widokowej”
Pomysł ten determinuje wysokość domu od wewnątrz. Opiera się na założeniu, że budynek powinien przypominać raczej wieżę niż dom, a także służyć jako bezpieczna kryjówka. Zamiast zwykłych dwóch pięter powstały trzy poziomy funkcjonalne – każdy z własnym charakterem. Na najwyższym poziomie dom pełni funkcję pracowni, biblioteki, a także schronienia. W tym miejscu można się wyciszyć i puścić swobodnie myśli. Kwadratowe okno o boku 2,5 metra obramowuje widok na wierzchołki drzew, niebo i krajobraz. Jedno piętro niżej, oprócz łazienki i otwartej przestrzeni galerii, znajdziemy również kąciki sypialne. Podłoga jest częściowo utworzona przez siatkę, która wizualnie i akustycznie łączy się z najniższym poziomem i pełni funkcję miejsca odpoczynku. To miejsce, w którym można uwolnić swoją wyobraźnię. Siedzenie w siatce i brak solidnego podłoża pod stopami ma coś wspólnego z marzeniem o lataniu i patrzeniem w niebo. Na najniższym poziomie domu dominuje główna strefa dzienna z kuchnią i centralnym kominkiem – miejsce spotkań i ożywionej rozmowy. Zaplecze techniczne znajduje się w częściowo zagłębionej piwnicy.
W najbliższym czasie dom będzie zamieszkany przez cały rok. Z tego powodu budynek obecnie ma miejsca do spania dla co najmniej dziesięciu osób. Ponadto koncepcja energetyczna domu również powinna zostać w przyszłości rozszerzona. Obecnie ogrzewany jest kominkiem i elektrycznie. Dom jest już wyposażony w punkty przyłączeniowe do instalacji fotowoltaicznej na dachu oraz do pionowych turbin wiatrowych, które pomagają realizować ideę samowystarczalnego energetycznie życia.