Ten dom został zbudowany na obszarach wiejskich w pobliżu Kathi Bazar w Bangladeszu. Jego właściciele chcieli domu pięknego, nowoczesnego, minimalistycznego i wyjątkowego, dającego jednocześnie otwartość i prywatność. Początkowo pomysł zmienił się z parterowego na dwupiętrowy, aby cieszyć się odległymi, naturalnymi wiejskimi widokami, lepszą wentylacją oraz naturalnym światłem. Zewnętrzna fasada budynku projektu RIVERINVE Architecture zachowała naturalne wykończenie z ręcznie robionej cegły z odsłoniętym lanym betonem, podkreślając szczery i otwarty na otoczenie charakter domu.
Noshu Mollah’s House
Projekt: RIVERINE Architecture
Główny architekt: Sharif Jahir Hossain
Lokalizacja: Bangladesz
Zdjęcia: Shakil Ibne Hai
Noshu Mollah’s House
Dwóch braci i ich matka postanowili zbudować dom ku pamięci ojca. Synom zależało także, aby ich matka mogła prowadzić zdrowe życie w naturalnym środowisku wiejskim, a nie mieszkać na ograniczających obszarach miejskich.
Formę mieszkań wygenerowała idea „Domu-pawilonu do zamieszkania”, koncepcja inspirowana otoczeniem i pragnieniem otwartości na naturę. Przestrzeń mieszkalną powiększają funkcjonalnie wspornikowe werandy i przestrzenie okalające główną bryłę. Plan domu jest zwarty. Na parterze znajdują się salon, jadalnia, nieformalna otwarta część wypoczynkowa, łóżko, wspólna toaleta i kuchnia. Centralnie usytuowane schody łączą wszystkie poziomy. Na pierwszym piętrze znajdują się cztery sypialnie z toaletami, każda z krzyżową wentylacją i zewnętrznymi balkonami.
Orientacja domu zapewnia maksymalny przepływ wiatru w lecie. Weranda okalająca oba piętra to przestrzeń półzewnętrzna, która łączy i tworzy silny związek między wnętrzem a zewnętrzem. Przestrzeń ta zapewnia ochronę przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych na fasadę i jej duże otwory, utrzymując w ten sposób chłód w lecie. Chroni przed słońcem, zapewniając zacienioną przestrzeń dając przy tym swobodę otwartości na wnętrze. Duże otwory w ścianach zewnętrznych zapewniają naturalne doświetlenie i wentylację przestrzeni wewnątrz domu.
Istniejący na działce staw został ponownie rozkopany, aby była możliwość gromadzenia wody deszczowej na każdą porę roku, a także cieszyć się pływaniem. Ziemię z wykopania stawu wykorzystano do podniesienia cokołu budynku. Istniejące drzewa mahoniowe zostały wycięte i wykorzystane do produkcji drzwi oraz mebli pokojowych. Zamiast mahoniowych drzew posadzono nowe drzewa owocowe.
Właściciele domu od najmłodszych lat byli zafascynowani sportem. Na terenie obiektu zbudowali również małe boisko sportowe, przestrzeń do gry w piłkę nożną i badmintona.