Ukończony na krótko przed pandemią dom stał się wszechświatem dla całej rodziny. Duże atrium umożliwiło dzieciom zabawę na świeżym powietrzu bez potrzeby wychodzenia z domu. Projekt pracowni Shieh Arquitetos Associados to pomysłowe wykorzystanie wewnętrznego ogrodu dopełniony naturalną zielenią i sztuką współczesną.
Architektura: Shieh Arquitetos Associados
Zespół: (Leonardo Shieh, Shieh Shueh Yau, Irene Shieh, Victoria Mendes Ribeiro, Karen Minoda, Nathalia Grippa, Ricardo Azevedo, Rodrigo Chedid)
Lokalizacja: Vinhedo, São Paulo, Brazylia
Rok realizacji: 2018
Zakończenie budowy: styczeń 2020 r.
Powierzchnia zabudowy: 400 m²
Powierzchnia działki: 850 m2
Konstrukcja: WE Engenharia
Inżynieria MEP: Infraenge
Projektowanie krajobrazu: Regen Ecossistemas
Konsultant ds. gleby: MG&A Consultores de Solo
Wykonawca: Reginaldo Carvalho
Zdjęcia: Leonardo Shieh
Dom z atrium dla dwóch chłopców
Decydując się podzielić swój czas między São Paulo – największym miastem Ameryki Południowej oraz półkuli południowej a spokojniejszymi okolicami, projektanci i rodzina zdecydowali się zbudować dom w pobliskiej miejscowości Vinhedo.
Inwestorzy posiadający małe dzieci preferowali dom parterowy, tak aby można było wchodzić na zielone atrium bezpośrednio z sypialni. Projektanci zaproponowali rozwiązanie w postaci domu z dziedzińcem, który tworzą cztery połączone ze sobą pawilony przeznaczone na poszczególne funkcje: miejsce na grilla (z widokiem na jezioro przed domem), salon, sypialnie i kryty basen.
Dziedziniec, centralny dla wszystkich pomieszczeń, to genius loci – łac. „duch tego miejsca”. Ze wszystkich pomieszczeń można obserwować deszcz podlewający pojedynczą żółtą ipe – rodzime drzewo lasów Ameryki Południowej. W słoneczny dzień można zobaczyć bawiące się w ogrodzie dzieci. Projektanci zaczęli od surowej palety kolorów i wykończeń materiałowych z pragnieniem, aby dom wraz z upływem czasu i obecnością jego użytkowników, stawał się coraz lepszy.
Budynek jest w większości wykonany z bloczków betonowych. Żelbetowe belki i kratownice są w projekcie całkowicie odsłonięte. Materiały wykończeniowe podkreślają główny zamysł i ideę projektu: podłoga jest wykończona albo twardym drewnem, albo portugalską mozaiką. Wraz z powstaniem antresoli w salonie powstaje sufit o podwójnej wysokości, na którym pojawia się imponująca gra cieni od drewnianego parawanu zamontowanego w licu patio.
Basen jest zadaszony, ogrodzony oraz ogrzewany panelami słonecznymi. Jego pomysł opiera się na zaproszeniu mieszkańców i gości do codziennego, niewymuszonego użytkowania – to także strategia na spalenie dziecięcej energii i miejsce do medytacji (inspirowane kąpielami w gorących źródłach japońskich).
Ważną rolę w projekcie odgrywa sztuka. Geometryczne panele kafelkowe w basenie zostały specjalnie zaprojektowane przez João Nitsche a pionowe płótno na kominku zostało wykonane przez Erici Mizutani.