Domki wakacyjne „u Gai” z widokiem na Karkonosze. Projekt: SAN Architektura Rafał Oleksik. Zdjęcia: Michał Drapała

Domki wakacyjne „u Gai” z widokiem na Karkonosze

Domki „u Gai” zostały wybudowane na wzgórzu, z którego rozpościera się piękny widok na Karkonosze. Rafał Oleksik z pracowni SAN Architektura zaprojektował dwa domki letniskowe o powierzchni ok. 80 metrów kwadratowych. Teren znajduje się na stromym zboczu, w związku z czym domy umieszczono tak, aby sprawiały wrażenie swobodnie porozrzucanych głazów.

Tajemniczy domek inspirowany kabiną statku z zapierającym dech w piersiach widokiem

Tajemniczy domek inspirowany kabiną statku z zapierającym dech w piersiach widokiem

Mieszkańcy małej drewnianej chaty położonej wśród zieleni nad zaporą Vranov mogą poczuć się jak w kajucie statku. Niewielki domek projektu pracowni Prodesi/Domesi pokryty został deskami modrzewiowymi i idealnie komponuje się z zielonym zboczem tuż nad wodą i okoliczną, starą zabudową.

Dom Meteoryt, Finlandia. Projekt: Ateljé Sotamaa. Zdjęcia: Fotografia: Tuukka Koski, Krista Keltanen, Kivi Sotamaa

Dom meteoryt – mistyczna, ultranowoczesna bryła w środku lasu

„Meteoryt” projektu pracowni Ateljé Sotamaa to budynek położony w pozornie odległym Kontiolahti. Zgodnie z preferencjami architekta – jawi się wśród drzew jako mistyczny i mroczny obiekt. Wnętrze tego ultranowoczesnego, ekologicznego, domu to świat otwartych, połączonych ze sobą pomieszczeń, które integrują się z otaczającym krajobrazem.

Domek rekreacyjny BOROTEKA. Inwestor / pomysłodawca: Rafał Stramski. Projekt wnętrz: ZARYSY. Zdjęcia: Marcin Wiśniewski

Kontakt z naturą i cisza pośród drzew. Wymarzona oaza spokoju z dala od miejskiego zgiełku i na wyciągniecie ręki

BOROTEKA to teczka wypełniona planami na przyszłość i ogromna chęć stworzenia nowego, innowacyjnego projektu, który zachwyci koneserów nietuzinkowej rekreacji. Efekt doczekał się swojej realizacji w 2021 r, choć sam pomysł pojawił się w głowie inwestorów już w 2017 r. Wymarzona oaza spokoju ma być na wyciągniecie ręki, aniżeli odległym marzeniem.

Mikro dom „pasożyt” wyrastający na dachu obcego budynku.

Chociaż możliwe jest wybudowanie tego mikro-domku o powierzchni zaledwie 12-stu metrów kwadratowych na zwykłej, niezabudowanej działce, dużo ciekawszym i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest usytuowanie go na solidnych konstrukcjach, niewykorzystanych dachów budynków miejskich.

Drewniane Domy Modułowe projektu BXBstudio

Drewniane Domy Modułowe projektu BXBstudio

Architekci z BXB studio opracowali system budowy drewnianych domów, opartych o moduły, przypominające klocki lego, z których można formować różne warianty budynków mieszkalnych. Jest to projekt niewielkich domów jednorodzinnych oparty na technologii, która skraca czas inwestycji oraz umożliwia produkcję w kontrolowanych warunkach.

Leśna altana. Projekt: ENDE | Marcin Lewandowicz. Zdjęcia: Przemysław Turlej

Leśna altana w otoczeniu Puszczy Noteckiej

O małym domku w lesie marzy obecnie prawie każdy. Podczas pracy nad projektem priorytetem dla architekta Marcina Lewandowicza z pracowni ENDE było neutralne wpasowanie się w krajobraz i taka realizacja budynku, która w możliwie najmniejszy sposób ingerować będzie w okoliczną przyrodę, ściółkę i poszycie okolicznego lasu.

Dom letniskowy na zgłoszenie. Projekt: moogaa studio Monika Głowacka

Minimalistyczny domek letniskowy dla rodziców projektu studia mogaa

Koncept minimalistycznego domku letniskowego Monika Głowacka ze studia moogaa stworzyła na potrzeby swoich rodziców. którzy chcą w przyszłości postawić nową altanę na swoim rodzinnym ogródku działkowym. Forma obiektu jest jednak tak uniwersalna, że idealnie wpasowałaby się też jako rozwiązanie powtarzalne.

Projekt Dacza - mobilny dom dla minimalistów. Zdjęcia: Magda Tracz - fotografie

Projekt Dacza – mobilny dom dla minimalistów i miłośników przyrody

„Projekt Dacza to moje marzenie z dzieciństwa na kółkach” – mówi projektantka i właścicielka mobilnego domu. Został własnoręcznie zbudowany z myślą o minimalistach, którzy kochają przyrodę. Tak jak kamper może podróżować tam gdzie Ty, oferując przytulność i komfort prawdziwego mieszkania.


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.