Domy na świecie - Archinea | Nowoczesna architektura, projekty domów, architektura wnętrz, dyplomy architektury
Cottage Pod Bukovou. Projekt: Mjölk architekti. Zdjęcia: BoysPlayNice

Tajemnicza, górska chata nad doliną rzeki. W jej tle zimowy wiatr i izerska mgła

Nad górą Buková hora, w miejscu, gdzie wciąż docierają zimne północne wiatry, architekci z czeskiej pracowni Mjölk architekti zrealizowali projekt przebudowy podarowując niedokończonej górskiej chacie nowe życie, w tajemniczej, nowoczesnej odsłonie. Zaprojektowany przez architektów dom jest przytulny, a jego wnętrze proste i funkcjonalne.

Stylowy portugalski dom podążający za promieniami słońca

Para inwestorów miała wyraźny zarys dotyczący towarzyskiej atmosfery przyszłego domu. Dla nich każdy użytkownik powinien być częścią rodziny i być widoczny, nieważne czy gotuje, czyta, czy pracuje w domu. Z drugiej strony mieszkańcy chcieli czuć się komfortowo w nocy, nie odczuwając niepokoju związanego z hałasem i bliskością ulicy.

Niezwykła willa w kostarykańskiej dżungli – luksus, przyroda i koloryt Ameryki

Inwestor zapragnął stworzyć miejsce, w którym każdy poczuje klimat otaczającej przyrody, oczyszczając umysł, doświadczając jednocześnie luksusu i przygody. Architekci z pracowni Formafatal zainspirowali się atmosferą miejsca i kolorytem Ameryki Środkowej i Południowej.

Prywatny dom z galerią, który stał się otwartym dla wszystkich muzeum

Prywatny dom z galerią, który stał się otwartym dla wszystkich muzeum

Budynek pracowni KOMPAS miał służyć jako dom mieszkalny z galerią dla prywatnej kolekcji. Zachęcony pomysłem klient, w końcu jednak otworzył biznes artystyczny, wykorzystując ten niezwykły obiekt, aby przyciągnąć odwiedzających i organizować publiczne ekspozycje, przekształcając pomysł „domu z galerią” na „muzeum z domem”.

Ciekawa rekonstrukcja historycznego domu przy placu Kozina

Projekt „Dom Kozina” pracowni Atelier 111 architekti powstał w historycznej części małego, czeskiego miasteczka. Projektanci musieli pozbyć się wszelkich dokonanych przez lata niewłaściwych ingerencji budowlanych i starannie zrekonstruować budynek, aby wydobyć jego czystą, stylową formę.

Ciekawa rekonstrukcja historycznego domu przy placu Kozina

Nowoczesna chata z betonu konopnego w środku czeskiego lasu

Inwestor, który przez długi czas prowadził koczowniczy tryb życia, podróżując pomiędzy lasem a miastem, zdecydował się na budowę stałego miejsca zamieszkania. Projekt czeskiej pracowni Ateliér Lina Bellovičová jest odpowiedzią na potrzebę obcowania z naturą w ekologicznym, komfortowym schronieniu.

Nowoczesny dom w surowym krajobrazie doliny rozsławionej przez poszukiwaczy złota

Nowoczesny dom w surowym krajobrazie doliny rozsławionej przez poszukiwaczy złota

Projekt Black Quail House pracowni Bergendy Cooke jest wysoce zindywidualizowanym rozwiązaniem dla równie wyjątkowej lokalizacji – winnicy w wydobywczym sercu centralnego Otagu, niegdyś znanego z odwiedzających go poszukiwaczy złota ogarniętych „gorączką złota”. Budynek został nagrodzony tytułem „Dom Roku 2021” przez magazyn HOME.

Klimatyczny dom w centrum miasta – niezwykła renowacja i drugie życie historycznego budynku

Renowacja historycznego budynku z dziedzińcem w Pekinie wykonana przez chińską pracownię Days in YARD Studio jest przykładem łączenia tradycyjnych elementów kulturowych z nowoczesnymi technologiami. Jej niezwykła lokalizacja i zaufanie inwestorów dały budynkowi drugie życie przekształcając go w niepowtarzalne miejsce.

Współczesna portugalska willa o prostej formie

Współczesna portugalska willa. Prosta forma z przytulnym patio.

Willa projektu pracowni Bruno H Gomes Arquitectura położona jest w dzielnicy mieszkalnej miasta São João da Madeira w Portugalii. Budynek jest wynikiem wkomponowania w przestrzeń wejściową wysoko położonej drogi dojazdowej oraz chęci stworzenia komfortowej, przestronnej przestrzeni do życia.


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.