Domy na świecie - Archinea | Nowoczesna architektura, projekty domów, architektura wnętrz, dyplomy architektury
Tofino Beach House, Pracownia: Olson Kundig Architects, Fotografia: Nic Lehoux

Niezwykły, ukryty w lesie dom z panoramą na ocean

Nacisk położono tu nie na wykadrowanie jednego, centralnego punktu, ale raczej na uchwycenie panoramicznego widoku Oceanu Spokojnego. Nie ma tu konstrukcji, która by mogła przysłonić ten widok; zamiast tego tworzy wrażenie bycia na zewnątrz, na dużej otwartej przestrzeni z dwoma przytulnymi ogniskami na obu końcach.

Pomysłowy dom na szczycie gór – prosta bryła dopełniona ażurowymi nadbudówkami

Architekci z pracowni ESQUISSOS Arquitectura e Consultoria zmierzyli się z zróżnicowaną wysokościowo działką, znajdującą się w górzystym, portugalskim mieście Sintra.  Wykorzystując naturalny spadek terenu w stosunku do drogi dojazdowej, udało im się stworzyć ciekawą bryłę, dopełnioną ażurowymi konstrukcjami z drewnianych listew.

Da Figueira House Projekt Stemmer Rodrigues Arquitetura. Zdjęcie Marcelo Donadussi

Dom, który oparto na głazie aby oszczędzić stuletnie drzewo figowe

Punkt wyjścia dla tego projektu stanowi drzewo figowe, preegzystujące na tej działce od ponad stu lat. Korzenie drzewa zostały w całości zachowane, wymuszając przesunięcie fundamentów budynku na bok aby zminimalizować ich obszar oddziaływania.

Intrygujący dom zamknięty na otoczenie – zamiast widoku na krajobraz niezwykłe wnętrze

Dom gościnny w formie zamkniętej kostki bez widoku na krajobraz. Ignorujący otoczenie, pogodę i sąsiadów zamieszkujących, małą chińską wioskę Xiyaotou. Intrygujący projekt pracowni architektonicznej Wutopia Lab, wykorzystuje typowy sposób zabudowy chińskiego dziedzińca do stworzenia nowoczesnej, surrealistycznej formy.

Dom "Qishe Courtyard" w Pekinie. Projekt: ARCHSTUDIO. Zdjęcia: Wang Ning, Wu Qingshan

Dom z duszą – zderzenie tradycji z nowoczesnością. Niezwykła renowacja historycznego budynku

Renowacja historycznego zespołu budynków z dziedzińcami w dzielnicy starego miasta w Pekinie wykonana przez chińską pracownie architektoniczną ARCHSTUDIO, jest zderzeniem tradycji z nowoczesnością. Skrupulatnie zachowuje cenne elementy historyczne dodając współczesne formy i rozwiązania architektoniczne.

Rimrock House. Projekt: Olson Kundig Architects. Zdjęcia: Benjamin Benschneider

RIMROCK – Dom na szczycie skały wulkanicznej

Rimrock House to dom o dynamicznej formie zlokalizowany na samym szczycie skały wulkanicznej. Zaprojektowany przez architektów z pracowni Olson Kundig Architects budynek sąsiaduje także ze stromym urwiskiem. Mimo ekstremalnego położenia wkomponowany został w krajobraz ze szczególną dbałością o otaczającą naturę.

Casa-A-Guimaraes-REM’A-arch

Zwycięzca nagrody ‘BUILDING OF THE YEAR’: Niezwykły dom ukryty w skarpie

Architektom z pracowni REM’A przyszło zmierzyć się z trudną, zróżnicowaną wysokościowo działką oraz gęstą zabudową wokół. Wynikiem ich rozważań jest oryginalna bryła wykorzystująca naturalnie ukształtowane skarpy, dziedzińce wewnętrzne i wzajemne relacje przestrzeni wewnętrznych z zewnętrznymi.

Nieskazitelnie biały, minimalistyczny dom w Walencji

Nieskazitelnie biały, minimalistyczny dom w Walencji

Ściany zewnętrzne domu w Walencji nie posiadają belek i słupów konstrukcyjnych, a nad przeszkleniem zawieszony jest ogromny dach w kształcie litery „T”.  Ta stanowiąca wyzwanie konstrukcja pozwoliła na uwolnienie ścian budynku, zacierając granicę między wewnętrzną a zewnętrzną przestrzenią malowniczo położonego domu.


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.