Dwójka wyemitowała właśnie ostatni odcinek programu „Domy Przyszłości”. Na przestrzeni całej serii widzowie mieli okazję zobaczyć najciekawsze domy z polskich miast i ich okolic. Dla osób, które jeszcze nie oglądały prezentujemy wszystkie 10 odcinków. Polecamy wszystkim architektom, osobom marzącym o własnym domu oraz pasjonatom architektury!
Bohaterami programu byli nie tylko inwestorzy i architekci, ale również same domy, czyli dobra architektura. Wiele godzin ciężkiej pracy, wiele ujęć, wiele kadrów o różnych porach dnia i nocy. W dziesięciu kolejnych epizodach przedstawione zostały najróżniejsze typy domów – nowoczesne podmiejskie wille, skromne, ale i efektowne domy ekologiczne, domy maksymalnie zbliżone z naturą i domy ze wspaniałymi ogrodami. Pojawił się także dom typowy, ale z nietypowego katalogu, dom „zatopiony w lesie” lub też dom zatopiony dosłownie, a więc jeden z niewielu jeszcze pływających domów na wodzie w Polsce. Pokazano domy drogie, pokazano również domy tańsze i ekonomiczne. Program może być na pewno dużą inspiracją dla wszystkich zainteresowanych budową własnego domu w przyszłości.
Cieszy fakt, iż polska architektura w najlepszym wydaniu ma okazję trafić do szerszego grona odbiorców.
Po wszystkich domach widzów oprowadzała Marzena Rogalska razem z ich właścicielami oraz projektantami. Program wyprodukowany został przez ekipę Wiernik Pro. Warto również wspomnieć o firmie Tikkurila, która jest głównym sponsorem programu. Czekamy na 2. sezon!
Living-Garden House w Izbicy
(Odcinek 1.)
Living-Garden House to próba znalezienia nowej formuły domu jednorodzinnego, w której dąży się do pełnej integracji architektury z naturą. Klasyczny podział typowego domu na część dzienną, zlokalizowaną w parterze oraz część nocną na piętrze – przetransformowano w nową typologię. Living-room stał się living-garden. Ta nowatorska formuła jest powrotem do korzeni. Pierwsi ludzie całe dnie spędzali na ziemi, dopiero na noc chowali się na drzewach, bądź w grotach. Living-Garden House przywraca odwieczny przypisany ludziom rytm życia, to powrót do pierwotnej natury bytowania.
Living-Garden House to dom, który poprzez swoją strukturę wymusza na mieszkańcach ekologiczny styl życia. Otwarcie na ogród uczy współżycia z naturą i poddania się jej rytmowi.
Architektura: Robert Konieczny – KWK Promes
Projekt: 2012 / Budowa: 2012-2014
Zdjęcia: Jakub Certowicz
Zdjęcie: Jakub Certowicz
Zdjęcie: Jakub Certowicz
Edge House w Krakowie
(Odcinek 2.)
Dom Edge swój charakter zawdzięcza lokalnej anomalii – działkę położoną na zboczu z widokiem na wzgórza otaczające Kraków przecina 8-metrowa wapienna skarpa. To pozostałość po kamieniołomie, który się tu niegdyś znajdował. Skalna krawędź dzieli działkę na dwa poziomy, dom mógł stanąć na jednym z nich, jednak każdy miał zarówno atuty, jak i mankamenty.
Niższy, rozleglejszy, otoczony potężnymi drzewami – zapewniłby pełną prywatność mieszkańcom domu. Wyższy poziom z kolei, o mniejszej powierzchni – oferował panoramiczne widoki, niestety ta cześć działki znajduje się w bliskim sąsiedztwie innych zabudowań, a przez to jest „na widoku” sąsiadów. Budowanie domu tylko na jednym z poziomów działki, doprowadziłoby do segregacji przestrzennej terenu, przez co część niezabudowana mogłaby stać się miejscem odosobnionym i rzadziej używanym.
Postarano się dokonać niemożliwego – zbudować dom na środku krawędzi, aby budynek spinał dwie rozdzielone skarpą części działki i w pełni wykorzystywał ich atuty, a niwelował mankamenty.
Architektura: Przemek Olczyk Mobius Architekci
Data realizacji: 2013
Lokalizacja: Kraków
Zdjęcie: Mobius Architekci
Zdjęcie: Mobius Architekci
Eko-Dom w Dzikowcu
(Odcinek 3.)
Dom w Dzikowcu to dom zlokalizowany w malowniczym krajobrazie objętym specjalną ochroną Natura 2000. Działka sąsiaduje z lasem bukowo-dębowym, stadniną koni oraz rozległymi łąkami i terenami rolnymi. Budynek zaprojektowany został w taki sposób, aby zoptymalizować straty i zyski energii. Jest on obiektem energooszczędnym nie tylko technologicznie – ze względu na zastosowane instalacje techniczne, ale również poprzez przemyślaną formę architektoniczną, która współgra z naturą. Symulacje kąta padania promieni słonecznych pozwoliły rozmieścić pomieszczenia, przegrody szklane i podcienie w taki sposób, aby w okresach zimowych dawały ciepło, a w okresach letnich nie przegrzewały wnętrza. Elewacja północna nie tylko jest pozbawiona okien, ale również jest “osłonięta” pomieszczeniami “izolatorami” takimi jak garaż, pomieszczenie gospodarcze czy garderoba.
Eko-Dom w Dzikowcu projektu pracowni BXBstudio to interesujące połączenie obecnych trendów w budownictwie jednorodzinnym oraz współczesnych technologii. Prosta i czysta bryła budynku współgra z ekologicznymi rozwiązaniami, zapewniając mieszkańcom realne oszczędności oraz poprawiając komfort ich życia, a także zachowując przy tym efektowny wygląd. W tym zawiera się idea projektu – Ekodom jest ekologiczny nie tylko dzięki zastosowanym systemom, ale również jego kształt realnie wpływa na klimat panujący we wnętrzach.
Architektura: BXBstudio Bogusław Barnaś
Lokalizacja: Dzikowiec, woj. podkarpackie
Projekt: 2012 / Realizacja: 2016
Źródło: „Domy Przyszłości” / YouTube
Źródło: „Domy Przyszłości” / YouTube
Arka Koniecznego
(Odcinek 4.)
Arka Koniecznego to dom własny Roberta Koniecznego, jednego z najpopularniejszych polskich architektów na świecie. Motywem wyjściowym do budowy formy domu była jego lokalizacja – usytuowany na stoku budynek miał kadrować świetne widoki.
Kształt dachu wynika z zapisów Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego i nawiązuje do okolicznej zabudowy, natomiast dolne podcięcie ścian, nawiązujące kształtem do dachu, zapewnia bezpieczeństwo jego mieszkańcom odcinając konsekwentnie skręconą bryłę od stoku i uniemożliwiając dostęp do częściowo nadwieszonej części domu. Dom miał także współgrać z zastaną przyrodą, dlatego za sprawą podciętego dołu oraz szczeliny pod budynkiem uniknięto zalewania wodą i tworzenia warstwy poślizgowej. Przy obfitych deszczach woda naturalnie przepływa pod domem. W efekcie powstała oryginalna forma domu posiadająca w pewnym uproszczeniu „dwa dachy”.
Ciekawym elementem jest również elewacja budynku, gdzie rolę wykończenia pełni beton konstrukcyjny, natomiast ocieplenie zaprojektowano od wewnątrz.
Arka w Brennej znalazła się w gronie finalistów Nagrody Architektonicznej Polityki 2015. Dom Roberta Koniecznego zdobył również Wyróżnienie w konkursie Nagroda Roku SARP 2015.
Architektura: Robert Konieczny – KWK Promes
Lokalizacja: Brenna, woj. śląskie
Zdjęcie: Olo Studio
Źródło: „Domy Przyszłości” / YouTube
Pływający dom w Bydgoszczy
(Odcinek 5.)
Dom w Bydgoszczy to ciekawy przykład pływającego domu jednorodzinnego, wciąż jeszcze mało popularnego sposobu mieszkania w Polsce, coraz popularniejszego w zachodniej Europie. Mieszkanie na wodzie prawdopodobnie nie jest dla każdego, natomiast z pewnością dla wielu młodych osób może to się wydać bardzo interesująca alternatywa. Prezentowany dom jest również świetnym przykładem na to, iż mieszkanie na wodzie wcale nie musi być drogie, może natomiast być wygodne i stwarzać zupełnie nowe możliwości życia, jakich nie doświadczymy mieszkając w bloku.
Architektura: DFD.studio
Lokalizacja: Bydgoszcz
Źródło: „Domy Przyszłości” / YouTube
Źródło: „Domy Przyszłości” / YouTube
Dom w Podkowie Leśnej
(Odcinek 6.)
Dom w Podkowie Leśnej zlokalizowany jest na zalesionej działce. Główną ideą projektu Jakuba Szczęsnego oraz Grupy Centrala było zachowanie dużej liczby drzew oraz maksymalne zintegrowanie domu z naturą. W wyniku analizy działki, rozmieszczenia drzew oraz wytycznych funkcjonalnych od inwestorów powstał dom o nieregularnym rzucie, który również w minimalnym stopniu ingeruje w systemy korzeniowe roślin. Co ciekawe, drzewa ze względu na usytuowanie w obrysie projektowanej bryły domu, stanowią również ciekawy akcent we wnętrzach. By jeszcze lepiej wtopić budynek w las, elewacje domu pokryto drewnem.
Autorzy: Jakub Szczęsny | Grupa CENTRALA
Lokalizacja: Podkowa Leśna, woj. mazowieckie
Projekt: 2009-2010 / Realizacja: 2011
Źródło: „Domy Przyszłości” / YouTube
Źródło: „Domy Przyszłości” / YouTube
Dom 3 Ogrody
(Odcinek 7.)
Dom 3 Ogrody zlokalizowany jest w Komorowie, niewielkiej miejscowości pod Warszawą, nazywanej miastem-ogrodem. Projekt domu wykonał zespół architektów z pracowni 77 Studio. Dom, zamknięty od frontu, miał otwierać się na zaprojektowane ogrody. Zieleń jest motywem przewodnim projektowanego domu, który łączy wnętrze z przestrzenią na zewnątrz. Prezentowany dom posiada również wiele nowoczesnych rozwiązań, jak chociażby system inteligentnego sterowania. Jednym z najbardziej efektownych elementów wnętrza jest duże akwarium morskie, które podkreśla jeszcze bardziej bliskość jego mieszkańców z naturą.
Architektura: 77 Studio Architektury
Wnętrza: Made In Studio | Justyna Rejman
Projekt zieleni: Irena Olecka
Lokalizacja: Komorów, niedaleko Warszawy
Projekt: 2008-2011 / Realizacja: 2011
Źródło: „Domy Przyszłości” / YouTube
Źródło: „Domy Przyszłości” / YouTube
Dom z Tarasami
(Odcinek 8.)
Dom z Tarasami to budynek zlokalizowany w Katowicach zrealizowany na podstawie projektu typowego wrocławskiego architekta Tomasza Głowackiego z pracowni PAG. Trzeba jednak podkreślić, iż nie jest to standardowy 'dom typowy’, jakie widzimy w wielu katalogach. Przede wszystkim, Dom z Tarasami powstał właśnie z chęci przeciwstawienia się niskiej jakości powtarzalnych domów katalogowych, które dominują w polskim krajobrazie. Tomasz Głowacki stworzył własny katalog projektów typowych, na potrzeby różnych działek oraz różnych rodzin. Parterowy dom zaprojektowany został docelowo na wąską działkę, stąd też stanowił ciekawą opcję dla inwestorów z Katowic. Minimalistyczne wnętrza, które świetnie współgrają z formą domu, zaprojektowała jego mieszkanka, która na co dzień zajmuje się aranżacją wnętrz.
Architektura: PAG Pracownia Architektury Głowacki
Lokalizacja: Katowice
Źródło: „Domy Przyszłości” / YouTube
Źródło: „Domy Przyszłości” / YouTube
DogmA House
(Odcinek 9.)
DogmA House zlokalizowany jest w Nadarzynie, niedaleko Warszawy. Dom dla małżeństwa konserwatorów zabytków zaprojektował Grzegorz Stiasny z pracowni ARE. Inspiracją dla projektanta, a także właścicieli domu, były wiejskie chałupy charakterystyczne dla krajobrazu polskiej wsi. Szczerość, skromność i naturalność to główne cechy prezentowanego domu, przejawiające się w postaci użytych materiałów, wykończenia elewacji oraz wnętrz. Budynek wybudowany został z lokalnych materiałów – desek i cegieł. Kształt budynku o 3 szczytach wynika w dużej części z podziału funkcjonalnego. Dom ma jednak 'wiele twarzy’, inaczej wygląda od strony wjazdowej, a zupełnie inaczej prezentuje się od strony ogrodu.
Prosta forma domu i szczerość architekta oraz jego właścicieli, pozwoliły stworzyć budynek o niepowtarzalnej jakości. Dom był prezentowany na łamach wielu prestiżowych, zagranicznych magazynów.
Architektura: Grzegorz Stiasny | Spółka ARE
Lokalizacja: Nadarzyn, woj. mazowieckie
Projekt: 2007-2008 / Realizacja: 2009
Źródło: „Domy Przyszłości” / YouTube
Źródło: „Domy Przyszłości” / YouTube
Dom Własny Architekta
(odcinek 10.)
W ostatnim odcinku widzom pokazany został urzekający „Dom Własny Architekta” zaprojektowany przez Bogdana Kulczyńskiego. Warszawski architekt myślał nad domem swoich marzeń kilka lat. Najważniejsza dla jego mieszkańców była natura i chęć obcowania z przyrodą. Zlokalizowany z lesie dom świetnie przenika się z otaczającą zielenią. Budynek został prawie w całości zbudowany z materiałów naturalnych. Jedną z bardziej charakterystycznych części domu jest własna tężnia, która również współgra z przewodnią ideą domu.
Ponadto dom posiada wiele ciekawych miejsc, jak chociażby olbrzymi salon o powierzchni prawie 100m2, własną biblioteczkę stanowiącą ukryte przejście do sypialni właścicieli czy łazienkę z umywalką z kararu. Dom posiada także wiele niezwykłych dzieł sztuki.
Jak sami właściciele podkreślają – życie w tym domu jest jak pobyt na wakacjach.
Architektura: Kulczyński Architekt | Bogdan Kulczyński
Lokalizacja: Józefów, woj. mazowieckie
Źródło: „Domy Przyszłości” / YouTube
Źródło: „Domy Przyszłości” / YouTube