Koncepcja Jakuba Lazarowicza to projekt toalety dla turystów zlokalizowanej na górskich szlakach. Praca zdobyła wyróżnienie w rozstrzygniętej niedawno 23. edycji konkursu KOŁO „Projekt Łazienki 2021”.
Konkurs KOŁO „Projekt Łazienki 2021”
Projekt: Jakub Lazarowicz
Dwa koła na szlaku
Wiodącym założeniem w trakcie projektowania obiektu było zmaksymalizowanie funkcjonalności, udało się to uzyskać przy jednoczesnym zachowaniu ascetycznej formy. Charakterystyczna sylweta nawiązuje do wzniesień znajdujących się w bezpośredniej bliskości działki. Architektura obiektu łączy cechy okolicznej zabudowy pasterskiej – stodół oraz szałasów. Przejawia się to pragmatycznością obiektu, skromnością detalu i ozdób oraz symetryczną elewacją frontową z dużymi wrotami w środku oraz dwoma pomniejszymi po bokach.
Materiały
Do budynku prowadzi nas podejście z desek – zabieg ten ma na celu ograniczenie nieekologicznego zbaczania turystów poza wyznaczony szlak. Wprowadzenie subtelnego rysunku pionowych podziałów poprzez pokrycie połaci dachu i elewacji surowymi deskami-dranicami nawiązuje bezpośrednio do historii budownictwa szałasów pasterskich i stodół regionu Podhala. Kolejne nawiązanie do zabudowy regionu uzyskano dzięki zastosowanej, ograniczonej kolorystyce. Kontrast ciemnej szarości elementów wystawionych na działanie czynników atmosferycznych z naturalnie brązową – drewnianą podbitką w podcieniu i wnętrzem w jasnych barwach kamienia i drewna.
Konstrukcja
Konstrukcja dachu zaprojektowana została zgodnie z tradycją z litego drewna, natomiast ściany z nowoczesnego systemu dwuteowych belek konstrukcyjnych. Izolację przegród stanowi wełna oraz dodatkowo płyty z naturalnych włókien drzewnych. Są to współczesne materiały o perfekcyjnych właściwościach termoizolacyjnych i bardzo dobrej izolacyjności akustycznej. Pozwalają projektować i budować ekologicznie oraz energooszczędnie.
Instalacje
W obiekcie przewidziano zastosowanie pompy ciepła, odzysku wody szarej oraz oszczędność zużycia wody poprzez dobranie odpowiedniej armatury i systemów oszczędzania. Ponadto, zaprojektowany został system wykorzystania i odprowadzania części wód opadowych, bezpośrednio do wolnostojących zbiorników na wodę, poprzez rynnę pogrążoną, ukrytą w środkowej części połaci dachu.
Technologie
Wejście odbywa się przez przedsionek zamykany automatycznie rozsuwanymi drzwiami z możliwością zamknięcia na noc. Zastosowano tu energooszczędne oświetlenie z czujnikami ruchu, oraz subtelne podświetlenie dojścia do budynku w postaci listwy LED zamontowanej w dolnej części elewacji. Wygięta bryła z głębokimi podcieniami pozwala na likwidację efektu zanieczyszczenia świetlnego oraz pozwala ograniczyć wpływ wiatru, śniegu i deszczu na turystów i pracowników korzystających z obiektu.