Dwupoziomowe mieszkanie o powierzchni około 140 metrów kwadratowych stanowiło ciekawe wyzwanie dla projektantek z TK Architekci. Po pierwsze, przestrzeń antresoli została pozostawiona przez dewelopera bez sugestii podziału układu funkcjonalnego. Schody można było zaaranżować teoretycznie dowolnie, ale niezwykle trudno było je wkomponować. Inwestorzy na kondygnacji antresoli pragnęli umieścić funkcjonalność dwóch sypialni, przestrzeni do pracy oraz prywatną łazienkę.
Dwupoziomowe mieszkanie z loftowymi akcentami
Projekt wnętrz: TK Architekci
Lokalizacja: Żoliborz, Warszawa
Dwupoziomowe mieszkanie w stylu „modern light” z loftowymi akcentami
Praca nad układem funkcjonalnym była sporą łamigłówką. Projektantki z warszawskiej pracowni planowały, w jaki sposób pomieścić potrzebne funkcje, odpowiednio doświetlić pomieszczenia oraz nie stracić zbyt dużo powierzchni na komunikację. Udało się osiągnąć zamierzony cel dzięki zaprojektowaniu samonośnej, stalowej konstrukcji schodów wraz z podestem z przeszkloną podłogą oraz wykorzystaniu przestrzeni antresoli bez okien na miejsce pracy, połączone ze strefą dzienną domu i doświetlone przeszkloną ścianą z przesuwnymi drzwiami.
Dzięki sprytnemu zaaranżowaniu górnej kondygnacji udało się zdecydowanie odciążyć dolny poziom mieszkania i stworzyć bardzo przestronną przestrzeń strefy dziennej. Długa wyspa robocza w centrum mieszkania połączona z miejscem spożywania posiłków oraz kuchnia w całości otwarta na salon była marzeniem właścicieli mieszkania. Domownicy uwielbiają wspólnie, rodzinnie gotować.
Preferowany styl wnętrza inwestorzy określili jako “modern light” z akcentami “loftowymi”. Na poziomie struktury, nawiązując do dużych połaci aluminiowych, antracytowych okien, zaprojektowano schody i podest antresoli oraz 2 szklane ściany w antracytowych ramach, we wspomnianym gabinecie oraz w pokoju dziecka.
„Dzięki przeszkleniom strefy domu przeplatają się ze sobą i zyskujemy wrażenie przestrzeni oraz dużą ilość dziennego światła” – opowiadają autorki projektu z biura TK Architekci.
Posadzkę parteru wykonano z mikro-cementu, ścianę klatki schodowej z betonu architektonicznego, a na ścianie za sofą zastosowano corten. To główne akcenty zaczerpnięte z klimatu “loftu”. Cała reszta aranżacji miała nadać wnętrzu lekkości i świeżości. Jasne odcienie bielonego drewna, delikatnego beżu i szarości oraz biel tworzą atmosferę wypoczynku, na której bardzo zależało właścicielom mieszkania.