COWORKING WĘGLOWA to temat pracy dyplomowej Moniki Kraszewskiej, wykonanej pod kierunkiem Jana Kabaca na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej.
COWORKING WĘGLOWA
Autor: mgr inż. arch. Monika Kraszewska
Promotor: mgr inż. arch. Jan Kabac
Uczelnia: Politechnika Białostocka | Wydział Architektury
Rok wykonania projektu: 2016
COWORKING WĘGLOWA
Nazwa COWORKING została zapożyczona z języka angielskiego. W przekładzie na język polski oznacza PRACOWAĆ RAZEM. Nazwa niesie za sobą szereg zasad, jakimi kierują się biura w obecnych czasach. To znakomite rozwiązanie dla osób, które pracują jako freelancerzy.
„Usytuowanie takiej funkcji jak coworking na terenie tytułowej Węglowej, to pomysł na pokazanie nowej odsłony dawnych powojskowych magazynów znajdujących się w Białymstoku”
To część odrębna od miasta, odznaczająca się wyjątkowymi walorami estetycznymi. Wpływ na to miała historia miejsca, która mówi, że nie zawsze tereny te należały do Białegostoku. Dało to możliwość indywidualnego rozwoju, bez ingerencji władz miasta. Węglowa rządziła się innymi prawami. Miejsce to zasługuje na szczególną uwagę. Jest wiele pomysłów na rozwój Węglowej. Plany są na różnych etapach zaawansowania, niektóre pozostaną tylko planami, natomiast inne dążą do realizacji. Niezagospodarowane przestrzenie dają możliwość tworzenia własnej wizji terenu.
Niecodzienny charakter miejsca przyciąga ludzi związanych z szeroko rozumianą działalnością artystyczną. Biorąc pod uwagę wiele przykładów z całego świata, można stwierdzić, że tak odrębna grupa ludzi rządząca się swoimi prawami, znakomicie odnajduje się właśnie w miejscach mających związek z kulturą – miejscach wyjątkowych, o bogatej historii znanej zarówno z literatury, jak i widocznej na murach. Zawody takie odbierane są jako zawody wolne, potrzebujące dodatkowej przestrzeni, przestrzeni na wyobraźnię. W takich przypadkach nierzadko używa się frazeologizmu „bujać w obłokach”. Dzięki temu zrodził się pomysł na bryłę architektoniczną przypominającą chmurę, która jest nadbudową nad dwoma dawnymi magazynami.
Opis autorski: Monika Kraszewska