Projekt zaplecza obiektu sportowego przy ulicy Srebrzyńskiej w Łodzi autorstwa Patryka Ławrynowicza został wybrany jako jedyny dyplom inżynierski do 10 najlepszych dyplomów ostatnich 5 lat w Łodzi.
Projekt zaplecza obiektu sportowego
Lokalizacja: Łódź, ul. Srebrzyńska 95
Autor: Patryk Ławrynowicz | 792797974
Promotor: dr inż. arch. Maciej Olenderek
Uczelnia: Politechnika Łódzka | Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska
Koncepcja
Koncepcja zakłada stworzenie obiektu, który będzie pełnił funkcje zaplecza sportowego dla dwóch istniejących boisk i rozgrywania w jednym czasie dwóch meczy mistrzowskich. Stworzenie zaplecza dla kibiców jak i użytkowników parku w postaci ogólnodostępnych toalet oraz cafe baru. Obiekt składa się z dwóch części poziomej parterowej, w której umieszczone są szatnie oraz wieży w kształcie odwróconej litery L ,w której znajdują się biura, toalety oraz punkt widokowy z cafe barem. Materiał użyty do wykończenia elewacji to tynk mineralny pomalowany na kolor biały i ciemny grafit. Biel i czerń kontrastują ze sobą podkreślając przy tym formę budynku.
Program użytkowy
Budynek ze względu na swoją funkcję można podzielić na dwie części, w kompozycji obiektu zostały zaznaczone jako element poziomy oraz pionowy. Pierwsza funkcja jaką pełni budynek to zaplecze sportowe, w którego skład wchodzą cztery przebieralnie w czym dwie przystosowane dla osób niepełnosprawnych, z zapleczami sanitarnymi. Przy założeniu, że podczas treningu jedna drużyna wykorzystuje pół pełnowymiarowego boiska, pozwala to na całkowite wykorzystanie kompleksu sportowego, składającego się z dwóch boisk. Dwie przebieralnie dla sędziów, (bądź trenerów w dni treningowe), pozwalają na rozgrywanie w jednym czasie dwóch meczy mistrzowskich. Nad strefą sportową zaprojektowany został ogólnodostępny taras o powierzchni ok 200m2, który dostępny jest przez zewnętrzne schody z platformą dla niepełnosprawnych. Na parterze zlokalizowane są również pomieszczenia techniczne i gospodarcze. W strefie wejściowej znajduje się recepcja z zapleczem socjalnym oraz toaletą. Recepcja jest niezbędna w tego typu obiektach, wydziela strefę przeznaczoną dla zawodników ze strefą ogólnodostępną.
Strefa ogólnodostępna jest to pierwsze drugie i trzecie piętro. Na pierwszym piętrze znajdują się pomieszczenia biurowe zarządu klubu. Na drugim piętrze toaleta damska, męska oraz toaleta przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Na trzecim piętrze znajduje się taras widokowy, z którego mamy widok na całą płytę boiska oraz panoramę parku. W skład trzeciego piętra wchodzi również cafe bar składający się z: baru, w którym przygotowywane są napoje, zaplecza ze zmywalnią oraz szatni dla pracowników. Koncepcja zakłada obsługę cafe baru zaprojektowanego dla około 35 osób przez maksymalnie dwóch pracowników.