To właśnie duńska gwiazda architektury Bjarke Ingels – założyciel pracowni BIG, wraz z partnerami z A-lab, Comte Bureau, Civitas i Menon Economics, stoi za badaniem dotyczącym rozwoju innowacyjnej dzielnicy Oslo Science City w ciągu najbliższych 25 lat. Badanie zaprezentowane zostało w formie koncepcji urbanistycznej zagospodarowania powierzchni 1,4 miliona m2, która przeznaczona ma być dla norweskiego środowiska innowacyjnego, liczącego około 150 000 naukowców, studentów i przedsiębiorców. Odważny koncept przyczynić się ma do transformacji kraju na energię odnawialną.
MIASTO NAUKI OSLO
Projekt: BIG – Bjarke Ingels Group
Partner odpowiedzialny: Bjarke Ingels, David Zahle
Lider projektu: Kamilla Heskje
Zespół: Camille Breuil, Laura Wätte, Jenna Kaisa Hukkinen, Eirini Karamfyllidou, Vladislav Saprunenko
Współpraca: Team A-lab, Comte, Civitas i Menon
Lokalizacja: Oslo, Norwegia
Klient: Oslo Science City
Powierzchnia opracowania: 1 400 000 m2
Strona projektu: Oslo Science City
Nowa dzielnica innowacji w Norwegii: Oslo Science City
Realizowane w ramach „Strategii na rzecz rozwoju Stolicy Wiedzy miasta Oslo na rok 2019”, nowe Oslo Science City o powierzchni 1,4 miliona m2 stworzy fizyczne ramy dla norweskiego środowiska innowacyjnego, liczącego około 150 000 naukowców, studentów oraz przedsiębiorców i przyczyni się do transformacji kraju na energię odnawialną.
Oslo Science City położone w centrum Oslo, jest obecnie siedzibą około 300 nowych firm, 7500 naukowców, 10 000 pracowników szpitali i 30 000 studentów. Całoroczne studium wykonalności – czyli analiza potencjału dodania 1,4 miliona m2 zagospodarowania jest pierwszym krokiem w kierunku stworzenia fizycznych ram dla dzielnicy innowacji w kraju. Analiza przewiduje wzrost regionów Oslo do 2045 roku o około 1,6 miliona mieszkańców (22%).
Dzielnica innowacji ma być obszarem o zerowej emisji netto – czyli osiągnąć równowagę między emisją dwutlenku węgla a jego pochłanianiem z atmosfery. Opierać się ma na energii odnawialnej, efektywności energetycznej, zasadzie gospodarki o obiegu zamkniętym- gdzie produkty, materiały oraz surowce powinny pozostawać w obiegu i być ponownie wykorzystywane tak długo, jak jest to możliwe, a wytwarzanie odpadów powinno być jak najbardziej zminimalizowane.
„Nasz projekt Oslo Science City ma na celu wzmocnienie i rozwój istniejących społeczności i dzielnic, jednocześnie poszerzając różnorodność obszaru poprzez nowe przestrzenie do życia, pracy i dzielenia się wiedzą. Aby zamanifestować tożsamość Oslo Science City, elementy planu głównego są ze sobą powiązane w ciągłej pętli przyjaznych, wielofunkcyjnych budynków i przestrzeni, które otwierają się na ulice i tworzą angażujące środowisko miejskie” – mówi Bjarke Ingels, założyciel i dyrektor kreatywny pracowni BIG.
Plan określa cztery obszary tematyczne, które pozycjonują Oslo Science City jako wiodące centrum innowacji; tworzenie wartości opartych na wiedzy i zrównoważonych rozwiązań opartych na istniejących i przyszłych działaniach:
- Zdrowie i Nauki przyrodnicze – w tym największy w Norwegii budynek nauk przyrodniczych przeznaczony do badań i nauczania, który ma zostać ukończony do 2026 r. oraz rozbudowa Oslo Cancer Luster – centrum badawczo-przemysłowego, zajmującego się rozwojem nowych metod leczenia nowotworów,
- Klimat, Energia i Środowisko – utworzenie kampusu i centrum energetycznego dla badań i innowacji pomiędzy wiodącym krajowym instytutem badawczym SINTEF, Norweskim Instytutem Geotechnicznym (NGI), Norweskim Instytutem Technologii Energetycznej (IFE), Norweskim Instytutem Badań Wodnych ( NIVA) i Norweskim Instytutem Badań Powietrza (NILU),
- Cyfryzacja i Informatyka – wspieranie współpracy między organizacjami, takimi jak Department of Informatics (IFI) na Uniwersytecie w Oslo, The Norwegian Computing Center (NR), NORA – Norwegian Artificial Intelligence Research Consortium, które bada sztuczną inteligencję i robotykę oraz wiele innych,
- Demokracja i Integracja – w ramach której rozwijana będzie nowa wiedza o rozwiązaniach mających na celu wzmocnienie demokracji, a także o zagrożeniach, w tym o roli instytucji demokratycznych w czasach zakłóceń technologicznych, zwiększonej nierówności ekonomicznej i siłach antydemokratycznych.
Oslo Science City aspiruje do bycia dobrym przykładem holistycznego – całościowego – podejścia do planowania, w którym efektywne wykorzystanie gruntów i zagęszczanie tkanki miejskiej idą w parze ze zwiększaniem ilości biomasy na tym obszarze. Budynki przyjazne środowisku, adaptacja klimatyczna za pomocą rozwiązań opartych na przyrodzie, m.in. Nowy, zielony i gęsto porośnięty roślinnością korytarz przez projektowaną dzielnice, rozległe sadzenie drzew w całym sąsiedztwie, bezemisyjna mobilność, efektywność energetyczna i zasady obiegu zamkniętego będą charakteryzowały wszystkie inwestycje w Oslo Science City.
Potężny projekt opracowany został przez pracownie architektoniczne: BIG, A-lab, ekspertów ds. mobilności CIVITAS, społeczność projektantów interdyscyplinarnych COMTE BUREAU, doradców dr. Tima Moonena / THE BUSINESS OF CITIES – uznanego na świecie autorytetu w tej dziedzinie oraz Leo Grünfelda / MENON ECONOMICS.