Ideą projektu pracowni Morelewska Wojcieszek Architektki było stworzenie spójnego architektonicznie zespołu mieszkalnego w kameralnej willowej skali oraz wykreowanie przestrzeni prywatnych wysłoniętych od drogi i terenów publicznych, jednocześnie zapewniających ich powiązanie z otaczającym ogrodem. Budynkom nadany został dyskretny urok elegancji.
Domy na Zawadach – zespół dwóch budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej w Warszawie
Pracownia: Morelewska Wojcieszek Architektki
Autorzy projektu: arch. Anna Wojcieszek, arch. Magdalena Morelewska
Lokalizacja: Warszawa, Wilanów, Zawady
Powierzchnia: 612 m2
Zespół budynków mieszkalnych w zabudowie bliźniaczej
Zespół dwóch budynków mieszkalnych jednorodzinnych zaprojektowany został w Warszawie na Zawadach. W bardzo spokojnej okolicy dominuje istniejąca zabudowa mieszkalna jednorodzinna wolnostojąca lub bliźniacza.
Bryły budynków zaprojektowane zostały, jako 2-kondygnacyjne z 3. kondygnacją o pomniejszonym obrysie z możliwością wyjścia na tarasy na dachu. Kaskadowy układ obiektów wysłania prywatne przestrzenie ogrodowe oraz tarasu od drogi publicznej. Wnętrza domów otwierają się widokowo na południowo-zachodnią ekspozycję i naturalne południowe oraz zachodnie światło. Dodatkowo, zaproponowane zostały pawilonowe formy ażurowych zadaszeń – pergol, po których pnąca się dekoracyjna roślinność wraz z migoczącymi promieniami słonecznymi wprowadzi atmosferę intymności, błogości i spokoju. Dla nadania bardziej kameralnego charakteru i skali frontowe fasady uskakują względem siebie w głąb działki, rozrzeźbiając formę architektoniczną budynków i pozwalając na lekką grę naturalnym światłem na przełamywanych płaszczyznach fasad.
Naturalne światło zostało zapewnione dla wszystkich pomieszczeń rekreacyjnych, mieszkalnych, pomocniczych, łazienek mieszkańców, a nawet pralni oraz klatki schodowej i korytarzy komunikacyjnych. W bryle budynku zapewnione zostało naturalne oświetlenie i widok na urządzoną zieleń niemalże we wszystkich pomieszczeniach.
Układ fasad to dynamiczna gra pomiędzy tym, co pełne, ażurowe i transparentne, tym co lekkie i ciężkie, masywne, monolityczne, a kaskadowo rozrzeźbione, pełnymi płaszczyznami gładkich płyt hpl i chropowatymi powierzchniami cegły pełnej i ażurowej oraz tym, co ciemne monochromatyczne i delikatnie ciepło-szare ceglane.
Pełne fasady osłaniają wnętrze tam, gdzie jest potrzeba ograniczenia wglądu, a przeszklenia wprowadzają do wnętrza światło oraz naturalną roślinność. Masywna bryła kontrastuje z przeszkleniami ujętymi w ramy i parkowymi formami pergolowych zadaszeń, razem z kaskadowymi formami nadając całości dynamiki.
Szlachetna szarość cegły oraz gładkość antracytowych płyt stała się tłem dla dynamicznego układu przeszkleń oraz pergol z zadaszeniami wykonanymi z naturalnego drewna. Dzięki naturalnym materiałom, budynki przybrały przyjazny charakter.