Empty House położony jest przy głównej ulicy miasta niedaleko Walencji. Dom projektu Fran Silvestre Arquitectos jest częścią fragmentu starszej zabudowy – od strony frontowej jego elewacje charakteryzuje historyzujący styl nawiązujący do budynków w najbliższym otoczeniu, natomiast zupełnie inne oblicze możemy zauważyć od strony ogrodowej, gdzie willa przyjmuje super nowoczesną i minimalistyczną formę.
The Empty House, Walencja
Pracownia: Fran Silvestre Arquitectos
Zespół: Fran Silvestre, Ricardo Candela, María Masià, Sevak Asatrián, Fran Ayala
Projekt wnętrz: ALFARO HOFMANN
Architekt techniczny: Silverio Soriano, Enrique Alario
Inżynier budowy: DOF Ingenieros
Konstrukcja: Construcciones Ribera
Powierzchnia: 814 m2
Zdjęcia: Fernando Guerra, Jesús Orrico (Fran Silvestre Arquitectos)
Wideo: Jesús Orrico
Empty House.
Istniejąca elewacja i obrys budynku są chronione, ale istniejąca kubatura nie odpowiadała wymaganiom nowego projektu i jego mieszkańców. Architekci zaproponowali więc opróżnienie wnętrza z ruin i pokazanie go w nowatorski sposób. Z zewnątrz elewacja zachowuje swój historyzujący charakter nawiązując do zabudowy ulicy, która staje się swoistą scenerią z innej epoki. Ton tej starej fasady jest zunifikowany z szarym wykończeniem ulicy.
Przekraczając próg, znajdujemy się w innym czasie. Zamknięte i klimatyzowane jest tylko to, co niezbędne. Z kubatury wewnątrz sięgającej wysokości prawie 3 kondygnacji w klimacie śródziemnomorskim mieszkańcy mogą korzystać przez cały rok. Strefa dzienna znajduje się w pobliżu w pobliżu basenu, który wydaje się rozpływać w krajobrazie i gubić na polach Walencji. Na parterze znajduje się także pokój gościnny i pomieszczenie wielofunkcyjne. Pozostała przestrzeń określona ścianami budynku pozostaje pusta, co sprawia, że poruszając się po domu można się zastanawiać nad rzeczywistą wielkością kolejnych pomieszczeń, gdzie głębia krajobrazu w oddali wydaje się nie mieć granic.
Strefę nocną zaaranżowano w formie pomostu okalającego widoki oferowane poza domem. Sypialnia główna znajduje się nad salonem. Ta sekcja przekryta została spadzistymi dachami nawiązując do zabudowy wzdłuż ulicy. Wykorzystując skosy, architekci z hiszpańskiej pracowni zaprojektowali także doświetlenie przestrzeni wewnętrznych naturalnym światłem z góry. Duży hol może stanowić świetne miejsc do ćwiczeń w domu.
Wnętrza domu nawiązują do jego formy zewnętrznej. Utrzymane zostały prawie w całości w bieli, tworząc super minimalistyczną aranżację. Poszczególne pomieszczenia wypełniono meblami wykorzystując drewno ze starych belek zrujnowanego domu, dzięki czemu odzyskane materiały zyskały nowe życie, podobnie jak cały budynek.
Współpraca:
Architekci: Pablo Camarasa, Ricardo Candela, Estefanía Soriano, Carlos Lucas, Judith López, José María Ibañez (CCG and Mexico), Jose Manuel Arnao, Andrea Baldo, Miguel Massa, Paloma Feng, Javi Herrero, Gino Brollo (MArch Architecture and Design), Angelo Brollo (MArch Architecture and Design), Anna Alfanjarín, Laura Bueno, Toni Cremades (MArch Architecture and Design), David Cirocchi (MArch Architecture and Design), Gabriela Schinzel (MArch Architecture and Design), Lucas Manuel, Nuria Doménech, Andrea Raga, Olga Martín, Víctor González (MArch Architecture and Design), Pepe Llop, Anahí Aguilera, Awab Bek, Monike Teodoro, Gemma Aparicio, Fran Ayala, Rosa Juanes
Menadżer finansowy: Ana de Pablo
Finanse: Valeria Fernandini
Marketing: Sara Atienza, Andrés Martínez, Kateryna Spuziak
Zarządzanie: Sandra Mazcuñán
Autor obrazów: Jesús Hurtado