FIL House to półtora kondygnacyjny dom jednorodzinny. Najbardziej charakterystyczną cechą domu jest jego dach, podzielony wzdłuż długiej osi na dwie części o różnych wysokościach, stwarzający wrażenie dwóch przecinających się brył.
FIL House
Pracownia: BECZAK / BECZAK / ARCHITEKCI | Kontakt: beczak@beczak.pl
Zespół projektowy: Magdalena Beczak, Maciej Beczak, Jarek Borowski
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna, woj. mazowieckie
Projekt: 2015 / Realizacja: 2015-2016
Zdjęcia: JanKarol | Fotografia Architektury
FIL House
Projekt jest wynikiem życzenia klientów, którzy chcieli mieć dom otwarty na otaczającą go przestrzeń, i jednocześnie zapewniający prywatność. W celu spełnienia tego życzenia dom został podzielony na zamkniętą ciemną bryłę południową oraz jasną, wyższą część północną. Główne otwarcia są zlokalizowane w miejscach przecięcia się tych dwóch brył. Otwarcia te są mocno wykadrowane i ukierunkowane przez wolnostojące ściany stanowiące przedłużenia głównej bryły budynku.
Wysoka na 4,6m część północna mieści salon i 3 sypialnie. Różnica w wysokości pomiędzy dwoma bryłami wprowadza światło ponad bryłą południową do skierowanych na północ pomieszczeń. Duża wysokość pozwoliła na zastosowanie antresol, które dopełniają program funkcjonalny małych sypialni. Kontynuacja wysokiego dachu przekrywa również główny zachodni taras.
Z powodu mocnego zachodniego nasłonecznienia przy dużej ilości okien w salonie, zastosowano w tym miejscu przyciemnione zestawy szybowe, które współgrają z ciemną fasadą niższej bryły domu. Ściana z surowego betonu służy jako tło dla salonu z wolnostojącym kominkiem, i kontynuuje się za oknami na tarasie. Zagranie to, zastosowane również na suficie sprawia wrażenie połączenia wnętrza budynku z ogrodem.
Południowa część budynku pełni funkcję oddzielenia od zlokalizowanej bardzo blisko dłuższego boku budynku drogi. Mieści ona kuchnię, łazienki oraz pokój gościnny. Okna w tej części są długie, wąskie, i zlokalizowane przy samym suficie. Zapewniają dzięki temu nasłonecznienie, ale nie pozwalają na wgląd z drogi do budynku. Pomimo, że kuchnia wyposażona jest w duże przeszklenia, jest ona wycofana, widok z okien jest przytrzymany przez wolnostojącą ścianę w linii głównej fasady. Pomiędzy kuchnią a ścianą zewnętrzną zlokalizowany jest mały, dodatkowy taras. Obydwa tarasy wykończone są płytami betonowymi, i połączone drewnianą kładką. Wejście do budynku jest wyróżnione użyciem naturalnego drewna na elewacji.
Forma budynku jest również mocno pokierowana nieforemnym kształtem działki. W zachodniej, najszerszej części działki zaprojektowano ogród, dopełniający najszerszą, salonową strefę domu. Budynek zwęża się ku wschodowi równolegle ze zwężeniem działki. Wschodnią część stanowi garaż, wypełniający działkę do możliwych granic. Aby wykorzystać możliwie dużo przestrzeni zadecydowano, aby nie budować bramy w ogrodzeniu. Zamiast tego, ogrodzenie skręca w stronę budynku, dzięki czemu brama garażowa jest dostępna bezpośrednio z drogi.