Brightness, real and transparent. Tymi cechami swój najnowszy koncept opisuje Marcin Tomaszewski z pracowni Reform Architekt. W domu wielką rolę odgrywa światło. To ono między innymi współtworzy jego charakter. Przyjemność płynąca z atrakcyjnego widoku i dużej ilości światła docierającego do wszystkich zakątków wnętrz jest nieoceniona. Duże otwory okienne i liczne efektowne przeszklenia pomogły uzyskać zamierzony efekt.
Hipno House
Pracownia: REFORM Architekt | Marcin Tomaszewski
Powierzchnia: 300 m².
Hipno House
Budynek jest dwukondygnacyjny z wyraźnymi odniesieniami do modernistycznej stylistyki, która często składa się z kombinacji połączenia ze sobą dwóch brył. Ten styl tworzenia jest dość charakterystyczny dla łódzkiego projektanta. Spieki kwarcowe w rożnej tonacji kolorystycznej kontrastują w delikatny sposób z naturalnym drewnem na elewacji, które koresponduje z krajobrazem działki. Dom ma prosty układ. Wszystkie pomieszczenia są logicznie połączone, co ułatwia mieszkańcom szybkie i łatwe przemieszczanie się po domu. Wszystko jest tu dosłownie na wyciągnięcie ręki.
Budynek składa się z dwóch części – ogólnodostępnej i prywatnej. W jednej z brył na parterze znajduje się otwarta przestrzeń, a w niej jadalnia, salon oraz kuchnia, na górze zaś zlokalizowano część prywatną mieszkańców. W drugiej bryle zaprojektowano przestrzeń gościnną oraz przeszklony gabinet, w którym można poczuć, że natura i otaczający krajobraz stają się elementem wnętrza domu, pewnego rodzaju „naturalną tapetą”. Górna kondygnacja przeznaczona jest w całości dla dzieci.
W tej przestrzeni każdy detal spełnia zarówno estetyczną, jak i praktyczną funkcję a wszystko w powiązaniu z konstrukcją domu – mówi Tomaszewski.
Budynek ma bardzo czytelny i przejrzysty układ i dzięki temu dobrze się w nim mieszka. Wszystkie pomieszczenia idealnie realizują przydzielone im funkcje. Fasada jest mocno monumentalna. Wejście do domu mimo majestatyczności jest skromne, niskie oraz wąskie. Te czynniki nadają wnętrzu przytulności i ciepła. Architekt podzielił dwa masywne bloki delikatnym klinem, podkreślającym formę budynku.
Tomaszewski w specyficzny dla siebie sposób zaprojektował front budynku, który pokazuje indywidualność artystyczną architekta. Symboliczny kształt fasady frontowej, jest zgodny z zamysłem – elegancki, wyrazisty i monumentalny. Spieki kwarcowe ułożone zostały w oryginalny wzór, który luźno odzwierciedla equalizator graficznie interpretujący dźwięk. Cała elewacja dzięki temu nabiera dynamicznego rytmu. Rytm tworzy na elewacji oryginalny „zapis muzyczny”, w którym zamiast nut architekt zastosował detal architektoniczny.
Hipno House przyciąga wzrok i odzwierciedla wymarzony dom jego przyszłych mieszkańców.