Efektowny dom projektu pracowni MUTANT ARQUITECTURA & DESIGN zlokalizowany jest na obszarze niewielkiej, malowniczo położonej wsi na północy Portugalii. Koncepcja zawieszonej częściowo nad opadającym terenie willi to prostopadłościenna bryła, której zdeformowany kształt obejmuje swoimi ścianami południowy ogród, tworząc przy tym wewnętrzny dziedziniec z obszernym tarasem, skierowanym na otaczający krajobraz.
Casa de Bouro
Projekt: MUTANT ARQUITECTURA & DESIGN
Główny architekt: DANIEL CAPELA DUARTE
Lokalizacja: GUARDENHA – TERRAS DE BOURO
Powierzchnia: 450,00 m2
Wykonawca: AMARO SOUSA CONSTRUÇÕES
Projekt oświetlenia: MUTANT ARQUITECTURA & DESIGN
Akustyka: MASSA CINZA
Infrastruktura: MASSA CINZA
Wnętrza: MUTANT ARQUITECTURA & DESIGN
Zdjęcia: Ivo Tavares Studio
Casa de Bouro
Program domu podzielony jest na dwie kondygnacje. Dolny poziom, zlokalizowany w piwnicy, obejmuje pomieszczenia techniczne oraz garaż, górny mieści przestrzenie wspólne i intymne – przestronny hol wejściowy, salon i kuchnię ze spiżarnią, cztery sypialnie oraz pomieszczenia towarzyszące.
Wejście do domu znajduje się pośrodku bryły i wyraźnie wydziela strefy funkcjonalne wewnątrz. Dostęp do niego charakteryzuje się enigmatyczną ścieżką, która podkreśla naturalne ukształtowanie i klimat miejsca, tworząc przy tym prywatne i bezpieczne dojście do domu. Fakt, że bryła domu opiera się o istniejącą skarpę, droga wizualnie kieruje w stronę głównego wejścia, jednocześnie wzbudzając ciekawość i napięcie. Po wejściu do środka, główny hol otwiera się przeszkleniami na drugą stronę domu i widok w oddali. Z tego miejsca rozwija się cały program funkcjonalny willi – jest to punkt dojścia z niższego piętra, a także bezpośredni dostęp do przestrzeni prywatnej i części wspólnych z drugiej strony.
Chęć osadzenia domu w naturze i lokalnym kontekście, zadecydowała o konstrukcji i wyglądzie zewnętrznym budynku. Obiekt charakteryzuje się betonową fasadą wykonaną w szalunkach drewnianych przybijanych gwoździami tradycyjną metodą. Dla kontrastu zastosowano elementy ze złotego metalu, które nadają wnętrzu zmysłowości i wyrafinowania.
Aby zachować profil terenu o naturalnej i nieregularnej strukturze, basen stanowi część bryły budynku. Płytę stropu I piętra obrócono w kierunku południowo-zachodnim, akcentując naturalny związek pomiędzy wnętrzem willi a obszarem tworzącym przestrzeń zewnętrzną. Zawieszona forma basenu przyciąga uwagę, a relaksujące dźwięki spływając