Dom jednorodzinny w miejscowości Chruszczobród na obszarze Jury Krakowsko-Częstochowskiej powstał kilka lat temu. Zaprojektowany w pracowni Górnik Architects obiekt tworzą trzy proste budynki o charakterystycznym kształcie tradycyjnej zabudowy – obserwowane z drogi intrygują, bo nie widać okien ani drzwi. Jedna ze stodół została opatrzona napisem: The House – dla niewtajemniczonych, to jedyna wskazówka co do funkcji budynku. Dwie pozostałe, niemal bliźniacze bryły to garaż i budynek artystyczny- z pracownią i siłownią.
Dom w Chruszczobrodzie
Autorzy: Górnik Architects
Zespół projektowy: Mateusz Górnik, Magdalena Górnik
Lokalizacja: Chruszczobród, woj. śląskie, obszar jury Krakowsko-Częstochowskiej
Inwestor: Prywatny
The House
Układ funkcjonalny, nasłonecznienie działki oraz ukształtowanie terenu stały się punktem wyjściowym dla projektu. Strefę ogólnodostępną, publiczną, zaakcentowano szerokim podjazdem. Pomiędzy budynkami wytworzył się ciąg komunikacyjny, który wprowadza do strefy prywatnej odkrywając przy tym ciekawe perspektywy na architekturę oraz otaczającą przyrodę. Bryły wchodzą ze sobą w interakcję, przestrzenie między nimi zostały zaprojektowane nietuzinkowo by stworzyć unikalne zakątki.
Dach, elewacje oraz taras wszystkich trzech budynków wykończono deskami modrzewia polskiego. Drewniana okładzina pierwotnie miała naturalny kolor, z czasem zszarzała i ściemniała. Taki materiał wymaga regularnej konserwacji, by poddawany działaniu warunków atmosferycznych przetrwał lata. Architekci zdecydowali przemalować elewację na czarno, pozostawiając front garażu i szczyt bryły domu w naturalnym kolorze. Zmiana wyglądu budynków to jeden z elementów transformacji przestrzeni. Wszystko nieustannie się zmienia, dlatego twórcy konsekwentnie wprowadzają modyfikacje w wyglądzie domu ale i otoczenia. Dosadzają nowe rośliny, przearanżowują wnętrza.
Przestrzenie „The House” dzięki dużym przeszkleniom zapraszają zewnętrze do środka. Bez zbędnych ograniczeń stworzono wnętrza nowoczesne, dość minimalistyczne i eleganckie. Otwarta na salon z kominkiem kuchnia mieści się w wielofunkcyjnym kubiku, w którym znajdują się także szafy, pralnia, suszarnia, kotłownia i łazienka dla gości. Podążając ciągiem komunikacyjnym w głąb domu, mijamy po drodze pokój gościnny i sypialnię dziecinną z antresolą i docieramy do sypialni właścicieli, ich prywatnej łazienki i garderoby. W domu króluje biel i naturalne materiały takie jak drewno czy beton. Stylowe dodatki podkreślają charakter wnętrz.
Budynek artystyczny to pracownia- właściciele wykorzystują do tego celu antresolę lub okazały salonik, za ścianą którego umieszczono łazienkę z sauną. W otwartej przestrzeni po drugiej stronie zlokalizowano domową siłownię i szafy na sprzęt sportowy, a także mikro kuchnię. Przeszklona ściana szczytowa bryły roztacza przed obserwującym widok na lazurowe lustro przydomowego basenu, a w dalszej perspektywie na bezkres, otaczających dom na jurze, łąk.
Kompleks nie został odizolowany ogrodzeniem. Twórcy zrezygnowali z niego, by cieszyć się otaczającym krajobrazem aż po horyzont.