Projektanci z pracowni SENAA architekti do każdego projektu starają się podchodzić indywidualnie. Poszukują nowatorskich rozwiązań, kładąc duży nacisk na ekonomię projektów i przystępną realizację konstrukcji budynków. W projekcie Domu Weekendowego w Bukovanach, mieszanka różnorodności detali i niezwykłej kompozycji budynków tworzy architektoniczne intrygujące doświadczenie i pokazuje możliwości realizacji nowoczesnej architektury w historycznym kontekście.
Weekend House in Bukovany
Pracownia: SENAA architekti
Autorzy: Václav Navrátil i Jan Sedláček – główni architekci
Lokalizacja projektu: Bukovany
Kraj: Czechy
Rok projektu: 2019
Rok ukończenia: 2021
Powierzchnia zabudowy: 98 m²
Powierzchnia podłogi brutto: 142 m²
Powierzchnia użytkowa: 115 m²
Rozmiar działki: 235 m²
Fotografia: Alex Shoots Buildings
Dom weekendowy w Bukovanach
Dom położony jest w przyjemnej, wąskiej alejce czeskiego miasta Bukovany, przy której znajdują się piwnice z winami. Ta lokalizacja niestety wiąże się także z ograniczonym dojazdem dla sprzętu budowlanego. Po odkryciu stanu faktycznego na działce budowlanej, projektanci musieli zrezygnować z pierwotnego planu odbudowy. Nowy budynek respektuje powierzchnię i kształt starego domu.
Dom można koncepcyjnie podzielić na kilka rzutów i części konstrukcyjnych. Sypialnia, łazienka i toaleta znajdują się w części murowanej, która pierwotnie była częścią dzienną. Nowy, przeszklony salon został zaprojektowany w miejscu, w którym znajdowała się szopa dla kóz i został wykonany w konstrukcji stalowej. Nadbudowa nowej części wykonana jest z drewna i mieści strefę relaksu, w której znajduje się sauna.
Dom wykorzystuje każdy kawałek stromej, pochyłej działki. Na powierzchni 230 metrów kwadratowych oprócz samego domu znajduje się również wiata na rowery, a nad tarasem na dachu wsunięty w skarpę basen z panoramicznym widokiem na okolicę.
Dom łączy nowoczesne detale z historycznymi technologiami. Na przykład ręcznie ciosany sufit loftowy wkomponowany został w stalową konstrukcję, która przechodzi w bezramowe, wielkoformatowe przeszklenia. Tynk wewnętrzny jest barwiony i polerowany bez dodatkowej obróbki powierzchni. Kolejnym charakterystycznym elementem są zaokrąglone narożniki okładziny okiennej i nadproży. Projektanci zastosowali również tradycyjną, ludową, japońską technikę Shou Sugi Ban – obrabiana desek wykończeniowych przez opalanie je ogniem, która została wykorzystana w saunie mieszczącej się na nadbudówce tarasu.