Piil to elegancki, prefabrykowany domek na drzewie. Intrygujący obiekt projektu studia Arsenit znajduje się w pobliżu największego wodospadu w Estonii. Zwarty plan i zawieszenie niewielkiego obiektu pośród drzew minimalizują jego obecność w naturalnym otoczeniu, zapewniając jednocześnie niezwykłe widoki na rozległą estońską dzicz.
Domek „Piil” w Estonii
Architekt / Główny projektant: Arsenit – Arseni Timofejev
Klient/Kontrahent: Grupa Levstal
Konstrukcja: Inżynierowie SD; AVC Projekt OÜ
Konsultanci M&E: AS Infragate Eesti; ICEkonsult OÜ; Pat-Pat Projekt OÜ
Stolarka: ITB Interior OÜ
Powierzchnia wewnętrzna: 19 m2
Powierzchnia łącznie (z hamakiem i tarasami): 51 m2
Zdjęcia / wideo: Yifan Liu
Niezwykły domek letniskowy w Estonii
Nazwa projektu pochodzi od słowa „piiluma”, które oznacza 'zerkanie’ lub 'patrzenie’. Ideą inwestycji była chęć oderwania się od codzienności i stresu, a wewnętrzny spokój na pewno można znaleźć wśród koron drzew.
Konstrukcja o powierzchni 19 metrów kwadratowych stoi na jednej „nodze”, zawieszonej nad tarasem, tworząc „salon” na świeżym powietrzu, chroniony przed deszczem i śniegiem. Dostęp do wnętrza zapewniają dyskretne drzwi, a drewniana okładzina odsłania metalową konstrukcję podtrzymującą imponujący wspornik. Zarówno „noga”, jak i powyższe moduły mieszkalne działają jak duże stalowe kratownice — wykonane we własnym zakresie przez Klienta, producenta metalu Levstal Group. Noga, owinięta sosnową okładziną, zawiera klatkę schodową oraz mały sklep ze sprzętem sportowym. Podwyższona sypialnia zapewnia odosobnienie, wyjątkowy punkt widokowy i możliwość odpoczynku pośród natury.
Założeniem klienta było stworzenie zakwaterowania w stylu glampingu, zawieszonego wśród drzew, które mogłoby służyć jako schronisko lub mikrohotel. Inspirowany wieżami obserwacyjnymi rozmieszczonymi w malowniczych miejscach w całej Estonii, projekt Piil odzwierciedla wyobrażenia o spędzaniu nocy na łonie przyrody, wysoko pośród drzew. W pierwszej, prototypowej wersji, jednopiętrowa „noga” unosi pomieszczenie mieszkalne na wysokość 4,25 m nad ziemią — w przyszłych odmianach wyższe „nogi” mogłyby unieść jednostki mieszkalne głębiej w gałęzie drzew lub nawet ponad nimi – mówi architekt Arseni Timofejev, założyciel estońskiej pracowni Arsenit.
Pomysłodawcy zależało na stworzeniu zwartego budynku, który można umieścić w naturalnym miejscu, niezależnie od kontekstu. Obiekt miał być przyjazny, nieco luksusowy i atrakcyjny dla odwiedzających, szukających innych form wypoczynku.
Wnętrze wykonano w całości z bielonego dębu. Wzajemne oddziaływanie poszczególnych poziomów pozwala na nieformalne wykorzystanie kolejnych powierzchni jako stołów, siedzeń lub części wystawowych. Piil daje możliwość pracy zdalnej i komfortowego wypoczynku – obiekt mieści łóżko typu king-size, dwa stoły do pracy, aneks kuchenny, pojemne ukryte schowki oraz obszerną łazienkę z podświetlanym od góry prysznicem. Główną atrakcją jest ogromne okno/świetlik, które w połączeniu z obszerną antresolą i hamakiem tworzy miejsce, w którym można poczuć się niczym lewitującym w środku lasu, jedynie z panoramicznym widokiem przed sobą i delikatnym kołysaniem wierzchołków drzew powyżej.
Zewnętrznie Piil wykończony jest nieobrobioną, termicznie modyfikowaną sosną firmy Thermory — materiałem, który wymaga niewielkiej konserwacji i z wdziękiem przybiera srebrzystoszary kolor, dzięki czemu budynek wtapia się w sosnowy las. Drewniana elewacja podkreśla wyjątkową formę obiektu.
Wszystkie elementy budynku zostały zaprojektowane tak, aby można je było wykończyć w fabryce poza terenem budowy, a następnie dostarczyć do odległych i malowniczych lokalizacji, gdzie byłyby składane w całość. Produkcja poza miejscem budowy oznacza wyższy poziom wykonania, w wyniku czego powstaje dobrze izolowana jednostka mieszkalna. Wydajna powietrzna pompa ciepła z MVHR zapewnia wentylację, ogrzewanie, chłodzenie i ciepłą wodę przez większą część roku, z dodatkowym wsparciem w postaci zintegrowanego grzejnika.
Pierwsza, prototypowa wersja Piil została ukończona na początku 2023 roku. W sumie na miejscu zaplanowano cztery obiekty, które mogą zostać rozmieszczone przy użyciu modelu lasu w chmurze punktów, kadrując widoki zachodzącego słońca nad rzeką Jägala.
Aby chronić naturalnie piękne otoczenie, obiekt został zeskanowany w technologii 3D przez firmę Hades Geodeesia. Powstały model lasu w chmurze punktów wykorzystano do przetestowania położenia każdego z obiektów, upewniając się, że każda gałąź drzewa zostanie uwzględniona jeszcze przed rozpoczęciem budowy.