Budynek White Rock projektu biura Omar Gandhi Architect, położony na końcu długiej i krętej drogi przez las, majestatycznie stoi na szczycie stromego skalistego zbocza, z widokiem na malowniczy północny brzeg doliny rzeki Gaspereau. Intrygujący, wykończony cortenowską stalą obiekt, zachęca do relaksu i zatopienia się w koronach drzew i otaczającej przyrodzie.
White Rock
Projekt: Omar Gandhi Architect
Lokalizacja: Nowa Szkocja, Kanada
Zdjęcia: Ema Peter
White Rock
To miejsce ma głębokie znaczenie historyczne i kulturowe, ponieważ jest niezbywalnym terytorium rdzennej społeczności Mi’Kmaq i ma historyczne znaczenie dla społeczności akadyjskiej, która nazwała rzekę na cześć ryby gaspereau. Położona na południe od miasta Wolfville dolina Gaspereau słynie z dobrze prosperującej społeczności rolniczej, licznych gospodarstw mlecznych, sadów jabłoniowych, a ostatnio z pojawienia się najlepszych winnic i cydru w Nowej Szkocji. Warto zauważyć, że u podnóża White Rock leży jedna z najbardziej znanych winnic w regionie.
Jestem fanem doliny, urzekającego czterosezonowego regionu oferującego atrakcje narciarskie, piesze, rowerowe i winiarskie. Szybko zyskuje na popularności jako alternatywa dla południowego brzegu oceanu. Podążając za wyzwaniami związanymi z pandemią, nasz projekt zrodził się z aspiracją stworzenia spokojnego leśnego odosobnienia, ucieczki medytacyjnej. Odchodząc od sąsiednich posiadłości, przyjęliśmy unikalne podejście łącząc rzemiosło, design, tekstury i zmienność światła, w celu wywołania aury tajemnicy uzupełnionej zachwycającymi niespodziankami i zapierającymi dech w piersiach widokami na las i dolinę” – mówi architekt Omar Gandhi.
White Rock nie jest tradycyjnym domkiem, zamiast tego został starannie zaprojektowany jako azyl, oferujący samotność wysoko nad dnem doliny i urzekające widoki ponad linią drzew. Celem tej ucieczki jest odłączenie się, odprężenie i odmłodzenie, zapewnienie przyjaciołom, współpracownikom i rodzinom środowiska sprzyjającego poprawie kondycji psychicznej.
Stromy podjazd i ciasny zakręt prowadzą do żwirowej ścieżki, do której można dotrzeć wyłącznie pieszo, zachęcając do wolniejszego, bardziej wciągającego kontaktu z naturą. Sylwetka kabiny, osadzona na skalistym grzbiecie, wygląda imponująco. Wysokie drzewa tworzą raj dla miłośników przyrody. Woda deszczowa jest magazynowana do nawadniania, a istniejące drzewa zapewniają schronienie przed letnim słońcem.
Inspirowany tradycyjnymi domkami myśliwskimi projekt architektoniczny zakładał dużą, ciężką bryłę ze stali cortenowskiej wspartą na pozornie smukłych nogach. Niżej znajduje się mniejsza część wejściowa, która wyłania się ze skały, zakotwiczając stabilnie całą konstrukcję w terenie. Zwietrzała stal wykracza poza główną bryłę, podkreślając rozległe przeszklenia na drugim piętrze i oferując zapierające dech w piersiach widoki na dolinę rzeki.
Surowa fasada White Rock stanowi wyraźny kontrast z jego wnętrzami. Wchodząc do budynku gości wita intymna, słabo oświetlona przestrzeń. Na pierwszym piętrze zaprojektowano sypialnie i łazienkę utrzymane w minimalistycznej i surowej estetyce. Wnętrza z dębu, uzupełnione regałami z surowej stali i industrialnymi oprawami oświetleniowymi, tworzą kojącą atmosferę. Zabytkowa pościel i ręcznie farbowane tkaniny zdobią łóżka, dodając aranżacji ciepła. Duże okna panoramiczne zapewniają widok na leśny pejzaż, zacierając granice pomiędzy wnętrzem i otoczeniem.
Nic nie jest przypadkowe, a White Rock zaskakuje na każdym kroku. Wejście słabo oświetloną klatką schodową przenosi gości na rozległe i jasne drugie piętro. Masywne okno, otoczone wspornikową obręczą ze stali, obejmuje południowo-wschodni narożnik, a zaprojektowane siedziska stanowią idealne miejsce do podziwiania oszałamiających widoków. Wschodnią ścianę zdobi kominek opalany drewnem, otoczony ponadczasowymi meblami, w tym zabytkowym fotelem wypoczynkowym Arne Norell oraz projektami Luca Nichetto i Montauka. Na zachodniej ścianie znajduje się elegancka kuchnia złożona z wystających półek ze stali nierdzewnej i elementów frezowanych, sprytnie ukrywających urządzenia Fisher & Paykel.
Centralnym elementem przestrzeni dziennej i jadalni jest połączenie stołu jadalnego z białego dębu marki Mjolk oraz krzeseł i ławek zaprojektowanych przez Nicka Mazerolle i Hannah Newton, nadających pomieszczeniu ciepłego klimatu. Przyciągający wzrok żyrandol, stworzony we współpracy z Concord Lighting, stanowi główny akcent we wnętrzu, a zestawienie współczesnych i antycznych mebli z czystymi akcentami ze stali dodają aranżacji oryginalnego charakteru.
Dopełnieniem całego konceptu jest dach, na który można się dostać poprzez wyłaz dachowy. Zaciszna przystań wśród japońskich klonów to idealne miejsce na posiłek i relaks w koronach drzew. White Rock to hołd zarówno dla harmonii architektury i natury, jak również jej kontrastów. Budynek zachęca do odpoczynku, wyłączenia się i zatopienia w naturze pośród bujnych lasów doliny Gaspereau.