Trudno rozstrzygnąć trwający od wielu lat dylemat: iOS czy Android? Oba systemy mają swoich zwolenników, którzy nie wyobrażają sobie sięgania po telefony z konkurencyjnym oprogramowaniem. Z czego to wynika, czy to tylko kwestia przyzwyczajenia?
Często bywa tak, że zaczynając używać smartfonów z iOS lub Androidem, pozostajemy wierni rozwiązaniu, które dobrze znamy. Nauka obsługi innego systemu operacyjnego nie jest trudna, jednak wymaga zmiany nawyków, które są nam bardzo bliskie.
Jeszcze trudniej bywa tym osobom, które oprócz smartfona, korzystają z tabletu z iOS lub Androidem. Wtedy są one jeszcze bardziej zanurzone w konkretnym rozwiązaniu, nie próbując poznać konkurencyjnego systemu operacyjnego.
Szukając odpowiedzi na pytanie, czy lepszy jest iOS, czy Android, trzeba przyjrzeć się zaletom obu systemów i stwierdzić, które pozycje mają dla nas kluczowe znaczenie.
iOS i Android – porównanie obu systemów
Zacznijmy od podstawowej kwestii, czyli dostępności urządzeń. Na korzyść Androida przemawia zdecydowanie większa różnorodność sprzętów niż w przypadku iOS. Możemy wybierać spośród smartfonów różnych producentów, podczas gdy iOS oznacza wybór wyłącznie telefonu iPhone. Dla niektórych małe pole manewru może nie być problemem, zwłaszcza, że Apple wprowadza co roku więcej niż jedną wersję swojego telefonu. Inni jednak chcą mieć szersze możliwości i wybierać spośród wielu urządzeń z różnorodnych półek cenowych.
Kolejną kwestią, której trzeba się przyjrzeć bliżej, jest łatwość obsługi. Tutaj zdania są podzielone. Niektórym bardziej odpowiada nawigacja w iOS, inni – nie wyobrażają sobie funkcjonowania bez kółka, trójkąta i kwadracika u dołu ekranu, pozwalającego na zarządzanie aplikacjami w Androidzie.
Korzystając ze smartfona, trudno pominąć tak istotną sprawę, jak płynność działania systemu operacyjnego. Tutaj na prowadzenie, zdaniem wielu, wysuwają się telefony z iOS, które sprawniej niż te z Androidem czyszczą pamięć podręczną. To dlatego, mając nawet mniej pamięci RAM, telefony od Apple działają równie płynnie co najlepsze smartfony z Androidem.
Na komfort codziennego użytkowania telefonu wpływa również dostępność aplikacji. Tutaj pierwszeństwo należy oddać Androidowi. O ile te typowe dla Androida aplikacje, jak wyszukiwarka czy Mapy Google można zainstalować bez problemu na iOS, tak nie zawsze działa to w drugą stronę.
iOS czy Android – co wybrać?
Przechodząc przez poszczególne cechy obu systemów, można odnieść wrażenie, że nie da się jednoznacznie rozstrzygnąć, czy lepszy jest iOS, czy Android. Szukając wskazówek, można sięgnąć po dane na temat popularności. W Polsce bezsprzecznie wygrywa Android. Popularność urządzeń z tym systemem sprawia, że prędzej czy później będziemy mieli z nim styczność. Dlatego dobrze być zaznajomionym z jego obsługą, nawet jeśli na co dzień korzystamy z iOSE.
W skali globalnej – wyniki są podobne, jak w Polsce. Na świecie również dominacja Androida jest widoczna. Nie dotyczy to jednak wszystkich krajów – w niektórych państwach, jak USA czy Japonia, prym wiedzie iOS.
Szukając dla siebie najlepszego rozwiązania, nie warto zamykać się na konkurencyjny system, z którego wcześniej nie korzystaliśmy. Lepiej patrzeć po prostu na dostępne sprzęty, a nie tylko system operacyjny. Tego w końcu łatwo się nauczyć!