Projekt biura RS+ Robert Skitek obejmował stworzenie wodnego placu zabaw wraz z zagospodarowaniem części jaworznickich plant powstałych na terenie byłej kopalni. Założenie tworzy zespół zatopionych w zieleni okrągłych placyków połączonych ze sobą strumykami spływającymi do centralnej części.
„Sam wodny plac usytuowaliśmy w samym środku założenia, otaczając go zazielenionymi pagórkami i zagłębiając nieco w stosunku do istniejącego terenu. Dzięki temu jego mali użytkownicy nie są na widoku przechadzających się głównymi alejkami spacerowiczów” – opowiadają autorzy projektu.
Wodny plac zabaw to wysepka otoczona płytkim strumykiem, który pełni funkcję brodzika. Wodny charakter placu podkreśla posadzka, której wzór nawiązuje do rozbryzgującej się wody i jest tłem dla kolorowych zabawek. Wokół placu zaprojektowane zostały siedziska dla rodziców, by mogli w komfortowy sposób obserwować bawiące się dzieci.
Budynek techniczny wraz z toaletami ukryty został w jednym z otaczających pagórków, od strony głównej alei.
„Wokół placyków umieściliśmy drewniane siedziska, gdzie w zakolach, mając zieleń za plecami można odpocząć, posłuchać szumiącej wody strumyka lub spotkać się z przyjaciółmi, jest też rozpięta nad kamieniami siatka zachęcająca do poleżenia i patrzenia w niebo.”
Całość dopełnia starannie zaprojektowana zieleń w postaci szumiących traw, kolorowych krzewów i łąk kwietnych. Projekt zakładał zachowanie istniejących drzew zlokalizowanych w południowej części założenia. Teraz zapewniają one cień użytkownikom w upalne dni. Placyki dzięki swojej formie zbliżonej do koła tworzą przytulne wnętrza zachęcające do integracji, a dzięki połączeniom między sobą stanowią harmonijne i spójne założenie.
Zagospodarowanie części Jaworznickich Plant z wodnym placem zabaw
Pracownia: RS+ Robert Skitek
Inwestor: Gmina Miasta.Jaworzno
Lokalizacja: Jaworzno
Powierzchnia: 6900m2
Powierzchnia budynku: 114m2
Projekt: 2015 / Realizacja: 2018
Autor: arch. Robert Skitek,
Współpraca: arch. Jakub Zygmunt, arch. Jarosław Zieliński, arch. Martyna Lenart-Zygmunt, stud. arch. Wojciech Zientek
Konstrukcja: Lechprojekt, Marta Weszke, Leszek Weszke, Piotr Weszke
Technologie wodne: RBB Baseny, Anna Terentjew
Zieleń: Ekosystem-Pracowania Architektury Krajobrazu, Łukasz Bielawski
Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski