Klienci kupili 500-letni dom w opłakanym, zaniedbanym przez dziesięciolecia stanie. Jednak dostrzegli w nim potencjał. Architekci z pracowni ORA koncepcję renesansowego wnętrza z drewnianym sufitem potraktowali jako kolaż motywów, efektownie łącząc historyczną przestrzeń ze współczesnym stylem.
Oryginalne wnętrza 500-letniego domu
Projekt: ORA (Original Regional Architecture)
Lokalizacja: Masná 130, Český Krumlov, Czechy
Powierzchnia: 80 m²
Klient: Petra Hanáková, Radek Techlovský
Współpraca: CREATISA design
Zdjęcia: BoysPlayNice
Kolaż motywów we wnętrzach 500-letniego domu
Masná 130 to wiekowy dom położony w centrum Český Krumlov, małego miasteczka w Czechach będącego popularnym obiektem dziedzictwa UNESCO.
Stopniowo odkryliśmy, że dbanie nawet o mały historyczny dom graniczy z szaleństwem. Jego fundamenty ucierpiały po powodzi, nie był podłączony do kanalizacji, dach był w stanie rozkładu, jednocześnie belki dachowe były historycznie o wiele cenniejsze, niż ktokolwiek podejrzewał. Po drodze dowiedzieliśmy się, co należy odnowić, nauczyliśmy się słuchać domu i sami zdobyliśmy trochę znanych przed laty rzemieślniczych umiejętności – zaczynają opowieść o niezwykłym domu jego właściciele.
Architekci z pracowni ORA podzielali filozofię w podejściu do historycznych renowacji i dlatego byli doskonałym wyborem dla tego projektu.
Od samego początku byliśmy zafascynowani podejściem inwestorów i oczarowani atmosferą domu. Osobiście znamy uczucie zakochania się w starym budynku i zamieszkania w nim. Stare domy często jednak mają humory. Naszym zadaniem było przeprojektowanie pierwszego piętra domu na cele mieszkalne i sporadyczne wynajmy. Projekt odzwierciedla więc styl życia właścicieli – mówią architekci z pracowni ORA.
Zespół pracowni ORA (Original Regional Architecture)
Klientom zależało na zachowaniu historycznych elementów, ale jednocześnie również modyfikacjom, dzięki którym budynek będzie odzwierciedlał współczesne życie. Chcieli również uzupełnić historyczne wnętrza czymś, co ich charakteryzuje – miłością do współczesnego designu i minimalistycznego stylu.
Nie chcieliśmy tworzyć historycznego wnętrza „muzeum”, ani salonu wystawowego, chcieliśmy organicznie połączyć warstwy historyczne i współczesne – kontynuują właściciele. – W ciągu pierwszych dwóch lat odnowiliśmy parter z zamiarem wynajęcia go jako kawiarni. Ostatecznie otworzyliśmy kawiarnię pod nazwą Masná 130 sami, mimo że nie mieliśmy doświadczenia w prowadzeniu takiego biznesu. Następnie kontynuowaliśmy odnawianie kolejnego piętra, wiedząc, że dla zrównoważenia projektu będzie ono także używane do celów biznesowych, ale nie chcieliśmy dzielić go na kilka pokoi hotelowych. Zdecydowaliśmy się zachować istniejący układ, ponieważ był zamieszkiwany przez pokolenia przed nami, ostatecznie chcielibyśmy sami go zamieszkać. Staramy się rozwijać lokalną społeczność, organizując sąsiedzkie festiwale uliczne z muzyką na żywo, szukamy również okazji do współpracy z lokalnymi firmami oraz organizacjami miejskimi. Mieszkanie traktujemy jako nasz dom i tylko okazjonalnie wynajmujemy je gościom, którzy chcą cieszyć się połączeniem starego i nowego. Myślimy dużo o zrównoważonym rozwoju i obciążeniu, jakie nadmierne turystyka nakłada na miasto. Szukamy zdrowej równowagi.
Ideą projektu architektonicznego było zachowanie i ujawnienie historycznych korzeni domu. Apartament dominuje główna przestrzeń mieszkalna – salon z rzeźbionym drewnianym sufitem renesansowym. Pomieszczenie zostało podzielone przegrodą w przeszłości. Ta ściana działowa została zburzona, aby uwolnić oryginalną przestrzeń w całości. Odkryto oryginalne malowidła ścienne, które ujawniły głęboki karmazynowy kolor. Charakterystycznym motywem tutaj są ciemne powierzchnie. Sufit belkowy i ściany mają ciemne, nasycone odcienie, które tworzą atmosferę bliskości.
Projekt wnętrza jest traktowany jako kolaż motywów. Nowoczesne meble zostały rozmieszczone w przestrzeni w formie oddzielnych obiektów, tworząc dystans od zachowanych elementów historycznych.
Kuchnia jest jak szafka, która ukrywa wszystko, czego potrzebujesz. Łóżko, połączone z szafą, stoi w środku pomieszczenia, skierowane ku światłu i oryginalnemu malowidłu sufitowemu. Większość mebli została wykonana na zamówienie z ciemnej barwionej brzozowej sklejki, ich mosiężne nogi podkreślają charakter miejsca. Lampa nad stołem została zamontowana na wsporniku, aby historyczny sufit pozostał nietknięty.
Masná 130 nie tylko odkrywa piękno przeszłości, ale także zaprasza do refleksji nad przyszłością. Ta harmonijna synteza historycznego dziedzictwa z nowoczesnym komfortem stanowi wyraz troski o zrównoważony rozwój oraz integrację z lokalną społecznością, tworząc unikalną oazę w sercu niewielkiego miasteczka.