W jednym z najpiękniejszych miejsc małego parku na holenderskiej wyspie Schiermonnikoog istniejący dom wakacyjny o nazwie „Ferskûle” został zastąpiony nowym, współcześnie zaprojektowanym miejscem wypoczynku. Fryzyjskie „Ferskûle” oznacza „ukryty”. W nowym budynku architekci z pracowni Denkkamer stworzyli wiele miejsc, w których można się ułożyć, spojrzeć na zewnątrz i w samotności zrelaksować.
Ferskûle House – Dom wakacyjny nad Morzem Wattowym
Projekt: Denkkamer
Zespół projektowy: Dennis van de Rijdt, Leonique Winnen, Peter Verschuren, Celine Hendriks, Austeja Mielkute
Architekt krajobrazu: Andrew van Egmond
Lokalizacja: Schiermonnikoog, Holandia
Powierzchnia: 110 m²
Zdjęcia: Stijn Poelstra
Dom wakacyjny nad Morzem Wattowym
Przepisy obowiązujące na wyspie określają maksymalny wskaźnik powierzchni zabudowy – 110m2. W ramach kompaktowego obiektu stworzono zróżnicowany program miejsc i pomieszczeń, z których każde ma swój własny charakter – wykusz, w którym można się położyć, kuchnia dzienna z centralnym stołem kuchennym w sercu pomieszczenia, wpuszczony salon z kominkiem na drewno i obniżoną perspektywą na okolicę, gabinet z panoramicznym widokiem jak z chaty obserwatora ptaków, sypialnie z widokiem na rozgwieżdżone niebo, zagłębiona wnęka w zewnętrznej elewacji przypominając wakacyjny leżak oraz kameralny kącik do siedzenia na świeżym powietrzu. Nowy dom wakacyjny jest pełen wyjątkowych i zaskakujących miejsc.
Forma budynku swój wyraz czerpie z wymaganego przepisami, delikatnie spadzistego dachu i efektownych przeszkleń w narożach, które pomyślane są jako otwory i nacięcia w głównej bryle. Duże narożne okna w kuchni i salonie integrują wnętrza z otoczeniem. Poziome wycięcie w fasadzie w pomieszczeniu pracy z podniesionymi siedzeniami zapewniają stały kontakt z przyrodą za panoramicznym oknem.
Wybrane materiały, ich kolor i faktura inspirowane są krajobrazem wyspy i klimatem Morza Wattowego. Począwszy od masywnej podstawy i cegły, po miękkie szare wykończenia podłóg i silnie wytłumiony klimat akustyczny wewnątrz. Zewnętrzną część charakteryzują solidne materiały przypominające kamień, we wnętrzu natomiast wybrano materiały o delikatnej w dotyku powierzchni, drewniane ściany i sufity, tkaniny o naturalnych tonach oraz połączenie naturalnego i sztucznego, ale bardzo precyzyjnie dobranego, ciepłego światła. Dom z zewnątrz odzwierciedla solidną konstrukcję odporną na surowy klimat morski, w środku jednak jest jak delikatny, miękki i ciepły sweter.