Kontenerart to rekreacyjno-kulturalna przestrzeń publiczna w centrum Poznania zlokalizowana w Starym Korycie rzeki Warty. Założenie ustawione jest pomiędzy terenem zabytkowej Starej Gazowni, a popularną ścieżką rowerową „Wartostrada”. To jedno z najpopularniejszych letnich miejsc aktywnego wypoczynku w mieście.
KONTENERART 19
Projekt: wiercinski-studio – Adam Wierciński | Instagram | FB
Powierzchnia: 1800 m2
Lokalizacja: Poznań
Klient: Kontenerart
Zdjęcia: Przemysław Turlej
KONTENERART 19
Założenie, funkcja
Kontenerart to inicjatywa, która zapoczątkowała rewitalizację terenów nadrzecznych w Poznaniu. W 2019 roku powstał projekt, który zdefiniował miejsce na nowo. Głównym założeniem było wykorzystanie używanych kontenerów morskich aby zapewnić możliwość szybkiej budowy oraz rozbiórki korzystając z mobilnych, recyklingowych materiałów.
Przestrzeń została zdefiniowana przez układ brył z kontenerów i drewnianych boksów ułożonych na 1800 m2 piaszczystego terenu. W tym celu wykorzystano 23 kontenery, w których kolejno mieszczą się: sala spotkań i galeria, pracownia muzyczna i warsztatowa, punkty gastronomiczne, biuro, magazyny i toalety. Pomiędzy magazynami zlokalizowana jest scena, gdzie odbywają się koncerty i wydarzenia artystyczne. Teren domykają drewniane boksy z siedziskami i zacieniającymi tkaninami. Forma całości została ułożona tak, by stworzyć bezpieczną przestrzeń wewnętrzną przy ruchliwej drodze rowerowej, co jest głównym atutem dla gości z dziećmi.
W centralnym punkcie przestrzeni rośnie wielkie drzewo, które daje wyczekiwany cień w ciągu dnia. Wokół niego powstała wyspa z drewnianych platform z siedziskami i stołami. Dachy części kontenerów zostały przeznaczone na 300-metrowy drewniany taras eksponujący widok na rzekę, katedrę i wschodnią część miasta. Schody prowadzące na taras zostały zaprojektowane jako trybuna skierowana w stronę sceny.
Kolorystyka, grafika
Kolorystyka kontenerów została ujednolicona do czystego białego koloru. Ten zabieg uspokaja zróżnicowaną formę zabudowy i tworzy neutralny, świeży obiekt w panoramie miasta. Dodatkowo, jasny kolor korzystnie wpływa na zmniejszenie przegrzewania się wnętrz metalowych ścian. Główne wejście to dobrze widoczna od strony plaży i drogi rowerowej „brama” z dominantą wysokościową. Te płaszczyzny wykorzystano na pomalowanie czarnych form i kształtów, które są powiększonym i skadrowanym fragmentem napisu „KONTE” od Kontenerart. Natomiast od południowej strony, gdzie mieści się drugie wejście a teren jest węższy i bardziej kameralny, wyeksponowany został układ drewnianych form, które porastają zielenią.
Recykling, modułowość
Kontenerart zdążyło już stać się nieodłącznym elementem panoramy miasta, ale jest to wciąż przestrzeń tymczasowa, która powstała z używanych kontenerów niezwiązanych z gruntem. Wszystkie pozostałe elementy takie jak moduły tarasowe, ścieżki na terenie umożliwiające poruszanie się na wózku czy balustrady zostały zaprojektowane w określonych uniwersalnych wymiarach tak aby można je było wykorzystać ponownie przy innym układzie lub w innym miejscu. W tej lokalizacji planowana jest budowa kładki pieszo-rowerowej łączącej teren z kampusem politechniki w następnych latach. Modułowość projektu Kontenerart pozwoli na szybkie przesunięcie i zmianę układu założenia.