Celem IV edycji Konkursu „ReVita Wielkopolsko” było opracowanie najciekawszej koncepcji przekształceń dla jednego z pięciu wybranych obiektów, przeznaczonych do renowacji, na obszarze województwa wielkopolskiego.
I Nagroda w konkursie
Obiekt, funkcja: Wieża ciśnień
Projekt: Pracownia Projektowa Spokój – Maciej Piechocki
Zespół projektowy: Karol Kremski, Maciej Piechocki
Adres: ul. Partyzantów 9, 64-510 Wronki
Rok powstania: 1893
Ilość kondygnacji: 8 (w tym jedna podziemna i antresola)
Kubatura: wieża: 615 m3 pawilony: 700 m3
Wronki
Wizyta we Wronkach ukazała je jako dość spokojne i senne miasto. Centrum miejscowości zdominowane jest jednak przez ruch samochodowy. Wąskie chodniki wciśnięte pomiędzy elewacje budynków a ruchliwe drogi umożliwiają przejście najwyżej jednej osoby. Dwa główne place miasta – Pl. Wolności oraz Rynek pokryte przez parkingi oraz drogi (przez Rynek przebiega droga wojewódzka), kompletnie nie spełniają swoich miastotwórczych funkcji. Sytuacja ta najprawdopodobniej nie zmieni się w najbliższej przyszłości (Wronczanie nie podchodzą zbyt optymistycznie do planów budowy obwodnicy). Dlatego też należy zapewnić mieszkańcom alternatywę. Idealnym do tego miejscem wydaje się być otoczenie starej wieży ciśnień.
Lokalizacja
Wieża zlokalizowana jest u zbiegu ulic Niepodległości i Partyzantów, w połowie drogi pomiędzy rynkiem i dworcem PKP. W jej bezpośrednim otoczeniu znajdują się ceglane zabudowania mieszkalne należące niegdyś do strażników więziennych, park, kort tenisowy oraz nieduże osiedle wielkopłytowe. Charakterystyczną cechą tego terenu jest duża ilość zieleni.
Fab-Lab
Najważniejszym elementem projektu rewitalizacji – LABORATORIUM WRONKI jest adaptacja czterech kondygnacji dawnej wieży ciśnień na fab-lab.
Fab-lab (ang. fabrication laboratory) jest to ogólnodostępny warsztat wyposażony w niewielkie, sterowane komputerowo narzędzia produkcyjne takie jak drukarki 3d, frezarki, wycinarki laserowe. Pozwalają one na wyprodukowanie bardzo szerokiego wachlarza przedmiotów – od czysto użytkowych (np. części zamiennych) przez własnoręcznie zaprojektowane meble i makiety po obiekty czysto artystyczne. Właśnie ta różnorodność grup docelowych (od domorosłych majsterkowiczów po rzeźbiarzy) jest główną zaletą fab-labów przyciągających coraz więcej ludzi na całym świecie. Gwałtowny rozwój technik fabrykacji cyfrowej został okrzyknięty w mediach (m. in. w prestiżowym magazynie Forbes) nową rewolucją przemysłową. Warsztaty powoli zaczynają powracać do naszych gospodarstw domowych. Jednak urządzenia używane w fablabach (pomimo ciągłego spadku cen) nadal dla większości są nieosiągalne. Dlatego też bardzo ważny jest też fakt zapewniania ludziom możliwości dostępu do tych sprzętów, oraz, poprzez odpowiednie szkolenia, zaznajomienie z ich obsługą.
Funkcje dodatkowe
Fab-lab jest tylko jednym z elementów rewitalizacji wieży i jej otoczenia, jednak przez swoją innowacyjność ma on za zadanie przyciągnąć uwagę nie tylko mieszkańców, ale i potencjalnych przyjezdnych, którym zapewnione zostaną dodatkowe atrakcje. Najwyższą kondygnację wieży z antresolą (zajmowaną niegdyś przez zbiornik) zaadaptowano na spektakularną salę wystawową z odsłoniętą więźbą dachową doświetlaną poprzez szklane dachówki. W sali tej mogą być eksponowane m. in. wytwory użytkowników fab-labu.
Od strony ulicy Niepodległości zaprojektowany został ceglany parterowy pawilon mieszczący w sobie kawiarnię i księgarnię (niedostatek tych funkcji jest wyraźnie zauważalny). Pawilon ten połączony jest poprzez charakterystyczne zadaszenie z niewielką sceną, na której odbywać się mają koncerty oraz spektakle teatralne.
Niedostępny Ogród
Analiza lokalnych dyskusji internetowych wykazała potrzebę upamiętnienia więźniów politycznych internowanych we wronieckim zakładzie karnym (Obecnie stanowią o tym tylko tablice umieszczone na murze więzienia). Naszą propozycją jest zaprojektowany od strony ulicy Partyzantów symboliczny „Niedostępny Ogród”. Założenie to ma polegać na utworzeniu obszaru bujnej zieleni ogrodzonej kratą całkowicie uniemożliwiającą dostęp przechodniom. Forma ta w subtelny sposób upamiętniać niesłusznie więzionych jednocześnie nie kolidując i nie przytłaczając pozostałych funkcji założenia.
Laboratorium Wronki może rozsławić miasto jako nowoczesne i innowacyjne stając się nowym symbolem tej kojarzonej dotychczas głównie z zakładem karnym miejscowości. Może być ono nowym miejscem spotkań, którego dotychczas brakowało Wronczanom jednocześnie zachęcając do przyjazdu ludzi spoza miasta.
Zobacz: Wieża Ciśnień projektu Medusa Group!