Celem projektu pracowni BECZAK / BECZAK / ARCHITEKCI było stworzenie budynku, który mocno wpisywałby się w kontekst otaczającej go zieleni. Dom otwiera się na kadry lasu, jednocześnie zapewniając intymność pomimo sąsiadującej zabudowy.
Dom SMU House pod Warszawą
Autorzy: BECZAK / BECZAK / ARCHITEKCI | FB
Zespół: Magdalena Beczak, Maciej Beczak, Monika Dzyr.
Projekt: 2021
SMU House pod Warszawą
W budynku wyraźnie można rozróżnić część nocną oraz dzienną. Podział ten definiuje główna oś wejściowa założenia, wokół której została rozbudowana funkcja oraz kompozycja elewacji. Lokalizacja istniejącej zieleni ukształtowała rzut budynku, tworząc minimalistyczne atria wzdłuż pionowej osi.
Część dzienna została otwarta na atrakcyjne północne oraz południowe widoki lasu, natomiast przymknięto ją od wschodu. Strefa ta została wyposażona w wygodną kuchnię, salon i jadalnię. Przestrzeń salonu jest dwukondygnacyjna, otwiera się dużym szkleniem na najbardziej atrakcyjną południową stronę działki. Nad salonem znajduje się antresola z miejscem do pracy. Zastosowane tam przeszklenia pozwalają wkomponować krajobraz jako element wnętrza.
Zachodnia część budynku składa się z części nocnej oraz gospodarczej. Dom został zaprojektowany z myślą o rodzinie jednopokoleniowej. Wygodna strefa sypialni master została wyposażona w funkcję dużej garderoby z pralnią oraz łazienki. Całość uzupełnia pokój gościnny i garaż dwustanowiskowy z możliwością jego adaptacji na mniejsze mieszkanie. Do każdej z tych części przylegają wkomponowane w bryłę tarasy.
Naturalne, ciemne drewno w postaci pionowych desek elewacyjnych, nawiązuje do otaczającej budynek zieleni. Pionowe podziały elewacji zostają rozmyte cienkimi horyzontalnymi liniami zadaszeń, które oplatają całość bryły. Zostały one również nieznacznie odsunięte od linii zewnętrznej elewacji wpuszczając prześlizgujące się po drewnie promienie słońca. Całość tarasów otaczają nawiązujące do pni sosen pionowe pręty osłonowe dając poczucie prywatności, które wzmacnia oplatająca go zieleń.
Bryła budynku składa się z mniejszych części. Tworząc atria, architektom udało się zachować istniejące drzewa. Osiowy układ elewacji porządkuje całość rozedrganej kompozycji, wtapiając dom w leśny krajobraz. Przestrzenie w środku obejmują zieleń w kadry, dzięki czemu to właśnie zieleń staje się najbardziej atrakcyjnym elementem minimalistycznego wnętrza.