Ten efektowny dom usytuowany jest na malowniczo położonej opadające działce z widokiem na zatokę Portitxol na wschodnim wybrzeżu Hiszpanii. Forma luksusowej willi zaprojektowanej przez studio Pepe Giner Arquitectos dostosowuje się do geometrii działki, kierując się w stronę zapierających dech w piersi widoków na Morze Śródziemne.
Dom CTZ2
Projekt: Pepe Giner Arquitectos
Główny architekt: Pepe Giner Ivars
Powierzchnia: 740m2
Lokalizacja: Jávea, Alicante, Hiszpania
Zdjęcia: Diego Opazo
Luksusowa willa nad Morzem Śródziemnym
To, co na pierwszy rzut oka wydaje się wadą czy wyzwaniem, często kształtuje ciekawą ideę architektoniczną nowego projektu. Działka przeznaczona pod inwestycję charakteryzowała dużymi różnicami wysokościowymi. Kubatura domu odpowiada orientacji, geometrii i nachyleniu nieruchomości. Dom zaprojektowano jako zespół krętych platform, które dostosowują się do stromego ukształtowania terenu i w sposób schodkowy opadają wraz z naturalnym nachyleniem zbocza.
Południowo-wschodnia fasada wyraźnie akcentuje w przestrzeni horyzontalny charakter rozłożystej bryły budynku. Miękkie kształty swobodnie nawiązują do plastycznej geometrii otaczającego terenu, jednocześnie wyraźnie odcinając się od krajobrazu.
Duże tarasy na każdym z pięter powiększają powierzchnię użytkową pomieszczeń i zacierają granice pomiędzy przestrzenią zewnętrzną i wewnętrzną. Płaszczyzny kolejnych stropów stanowią naturalne zadaszenie tarasów poniżej. Na parterze platforma rozszerza się w części centralnej i zwęża się na końcach, płynnie owijając strukturę budynku i dostosowując się do otoczenia. Tarasy odcinają się od najbliższego otoczenia, aby wizualnie zlać się z horyzontem w obrębie basenu. Na jednym z nich znajduje się również śródziemnomorski ogród. Cyprysy zostały zaprojektowane jako kolejny element architektoniczny, który z jednej strony przecina kolejne platformy, wnikając poniekąd w architekturę budynku, z drugiej strony podkreśla horyzontalny charakter domu.
Główne wejście, nietypowo, znajduje się na wyższej kondygnacji, obok przestrzeni o podwójnej wysokości, w której mieści się trzon komunikacyjny. Na piętrze zaprojektowano hol wejściowy i trzy sypialnie z przynależnym im tarasem. Z poziomu parteru usytuowanego niżej i strefy dziennej mieszkańcy mają dostęp do kolejnego tarasu z zewnętrznym basenem. Na najniższym poziomie zaplanowano pomieszczenia techniczne, siłownię oraz ogród. Aranżacja wnętrz nawiązuje do architektury budynku. Rzeźbiarskie schody z czarnego marmuru Marquina to charakterystyczny akcent w przestrzeni domu, odcinający się z utrzymanego w bieli minimalistycznego wnętrza.