Wystawa Zlínskie lustra powstała z okazji 700-lecia miasta Zlín. Całe założenie tworzy seria instalacji multimedialnych w parku zamkowym – charakterystycznej perspektywie pisarza Pavla Kosatíka towarzyszą piękne ilustracje oraz film opowiadający historię miasta. Ostatnim elementem projektu Loom on the Moon są swobodnie rozmieszczone pośród drzew lustra Zlín, efektownie odbijające na swojej powierzchni przemijające pory roku, zmieniające się kolory oraz sylwetki odwiedzających.
Mirrors of Zlín
Lokalizacja: Sad Svobody, Soudní 1, 760 01 Zlín, Czechy
Projekt: Loom on the Moon
Autorzy: Lenka Hejlová, Martin Hejl, Jan Nálepa
Zespół: Natália Kaňová, Milan Martinec, Long Phi Trieu, Petr Janák, Vojtěch Šálek, Petr Prouza, Pavel Kosatík, Kateřina Šípková, Alexey Klyuykov, Michal Rataj, Matouš Hejl
Koszt: 430 000 €
Klient: Statutory City of Zlín
Współpraca:
Produkcja: byPINK
Grafika: superlative.works
Konstrukcja: AVT Group
Zdjęcia: BoysPlayNice
Lustra Zlín
Encyklopedia to prosta drewniana ściana na planie koła o całkowitej długości około 40 m. Swoim kształtem dopasowuje się do istniejących drzew nadając mu dynamiczną formę. Zewnętrzna powłoka wykonana jest z polerowanej na wysoki połysk blachy, a wewnętrzna powierzchnia z wodoodpornej sklejki służy jako powierzchnia do artystycznego przedstawienia 700-letniej historii Zlína.
Pavel Kosatík to czeski pisarz, scenarzysta i publicysta. Zajmuje się głównie najnowszą historią Czech i Słowacji. Jest autorem wielu monografii ważnych osobistości czeskiej historii i kultury. Jego pracę przedstawiającą ewolucję miasta i jego okolic projektanci z Loom on the Moon uzupełnili pięknymi ilustracjami. Zaowocowało to międzypokoleniowym dialogiem między tekstem a obrazem, które czasem harmonizują, a czasem kontrastują. Kolejnym elementem projektu jest film – doświadczenie wizualne, które pozwala odwiedzającym przeżyć historię Zlín – czasów przeszłych i obecnych.
Sekcja o nazwie Imerse to w zasadzie proste kino letnie. Powierzchnia projekcyjna jest podobna konstrukcyjnie do Encyklopedii – szkielet ze sklejki wodoodpornej wyłożony jest z obu stron płytami, a wewnętrzna strona zwrócona w stronę Encyklopedii to lustrzana polerowana blacha. Tworzy to interesujący teatr optyczny dla publiczności pomiędzy dwiema lustrzanymi powierzchniami – jedną płaską, a drugą zaokrągloną.
Ostatnią stałą instalacją są lustra Zlín – liryczna konstelacja płynnych kształtów, przywodząca na myśl kałuże deszczu, poetycko umieszczona wśród najpiękniejszych drzew zlińskiego parku. Duszą tej części instalacji jest kompozycja dźwiękowa będąca celebracją cyklu czasu, przemian pór roku, wydłużania i skracania dni, momentów równonocy i przesilenia, które funkcjonują jako nieprzewidywalny, zaskakujący kalendarz słoneczny lub zegar astrologiczny. Podstawą kompozycji muzycznej, która rozbrzmiewa w parku w różnych porach roku, było staranne odwzorowanie dźwięków lokalnych dzwonnic. Poszczególne wielokanałowe kompozycje muzyczne i ich dokładne umiejscowienie w czasie odpowiadają ruchowi słońca i gwiazd.
Powierzchnia luster została zaprojektowana jako cienka płyta z polerowaną powierzchnią z blachy nierdzewnej. Poszczególne elementy różnią się kształtem i wielkością – jak prawdziwe kałuże deszczowe. Wewnątrz każdego elementu znajduje się głośnik oraz oświetlenie, które zostały ze sobą połączone i zsynchronizowane tworząc wciągającą instalację.
Poziom dźwięku jest wspierany przez ruchome światło, które nie tylko stanowi wizualny akompaniament do luster i muzyki, ale także tworzy poetycką i zabawną alternatywę dla nocnego oświetlenia parku. Dzięki temu powstaje harmonia między światłem naturalnym i sztucznym, dźwiękiem parku, kompozycją muzyczną i upływem czasu. W ten sposób Zwierciadła Zlín stają się dziełem sztuki, które może istnieć tylko w tym miejscu, w tym czasie.