Najnowszy projekt pracowni Mobius Architekci przywodzi na myśl antyczne pojęcie „deux ex machina”. Prostopadłościenne bryły wysuwają się ze wzgórza imitując ruch tłoków. Okręgi wpisane w bryłę to elementy olbrzymiej maszynerii, złagodzonej przez długie proste linie i biel fasady. Spojrzenie na rzut tego domu pobudzi wyobraźnię fanów motoryzacji, dla innych może być ciekawą koncepcją geometrycznych brył.
Dom „Machina”
Architektura: Przemek Olczyk | Mobius Architekci
Powierzchnia: 1500 m kw.
„Machina” na zielonym wzgórzu pracowni Mobius Architekci
Teren inwestycji to zanurzona w bujnej zieleni, otoczona wysokimi drzewami działka. Nieregularny kształt i zróżnicowane ukształtowanie terenu tworzą niezwykły kontekst dla futurystycznej bryły na wzgórzu zaprojektowanej przez Przemka Olczyka z pracowni Mobius Architekci.
Kompozycja prostych kształtów – zawieszonych w powietrzu prostopadłościennych „pudełek” i okrągłej bazy – tworzy razem dynamiczną i niepowtarzalną kompozycję przestrzenną. Zanurzone w naturalnym terenie bryły mieszczą obszerny programy funkcjonalny z wyraźnie wydzielonymi strefami funkcjonalnymi – dzienną i sypialnianą, wejściową z efektownym garażem mieszczącym super nowoczesne pojazdy oraz miejscami relaksu i przestrzeni domowego SPA.
Prostopadłościenne formy dynamicznie przecinające przestrzeń wykończono w bieli, natomiast okrągła baza przekryta zielonym dachem stanowiąca serce założenia wykończona będzie rudymi, rytmicznie ułożonymi lamelami. Motyw okręgów powtarzają także kształty świetlików dachowych, które doświetlają wnętrza willi naturalnym światłem oraz charakterystyczne wycięcia w płytach stropodachów. Niektóre z nich przebijają porastające działkę drzewa, spajając architekturę budynku z najbliższym otoczeniem.
Skojarzenia z motoryzacją budzi nie tylko forma niezwykłego domu. W jego wnętrzach znajduje się także olbrzymi garaż zaplanowany na okrągłym planie, w przestrzeni którego znajdzie się kolekcja aut.
Woda to także jeden z charakterystycznych elementów odważnej koncepcji. Niesamowite doznania zapewni mieszkańcom jeden z tarasów widokowych – wychodząca niemalże z ziemi platforma z basenem typu „infinity pool”. Szum wody spływającej swobodnie po krawędzi nowoczesnej konstrukcji koresponduje z niezwykłym, zielonym otoczeniem willi.
Budynek z każdej perspektywy pokazuje inne oblicze, tworząc jednak charakterystyczną całość – formę zbudowaną według wyraźnie zarysowanej w przestrzeni idei – funkcjami dynamicznie rozmieszczonymi w przestrzeni działki wokół centralnie umieszczonego koła – wokół którego toczy się codzienne życie. Z jednej strony widzimy zatopione w skarpie nowoczesne, modernistyczne bryły, z innej niemal lewitujące, zawieszone wspornikowo w powietrzu formy. Poruszając się po rezydencji mieszkańcy doświadczają zróżnicowanych doznań wzbogaconych zmieniającym się krajobrazem za oknami domu. Horyzontalne formy rozrzucono w przestrzeni w zależności do znajdującej się wewnątrz funkcji oraz kadrowanych widoków oferowanych przez krajobraz.
Koncepcja domu „Machina” to także kontynuacja motywu okręgu i rozwinięcie wcześniejszych idei i projektów Przemka Olczyka z pracowni Mobius Architekci – zrealizowanego w ostatnim czasie niebanalnego domu „Circle Wood” oraz futurystycznego konceptu „Tree House”.
Zobacz także:
Las skrywa swoje tajemnice. Na bazie tej filozofii powstał dom skąpany w naturze. Zauroczył inwestora, miłośnika i kolekcjonera sztuki, który docenił w nim elementy nawiązujące do przestrzeni galeryjnych. Projekt „Circle Wood”, niezwykłego domu otwartego na piękno otoczenia, powstał w pracowni Przemek Olczyk Mobius Architekci.
Circle Wood: dom wyciosany w pniu projektu Mobius Architekci
Natura nie jest tłem dla modernistycznej architektury, a jej kontekstem. Na tyle ważnym, by stać się najcenniejszą inspiracją. Dowodem na tę tezę biura Mobius Architekci jest koncepcja domu Tree House. Lewitująca organiczna struktura ma osiąść na słupach, które z czasem upodobnią się do sosen, a motywem przewodnim będzie okrąg, doskonale znany z przekroju pnia.
Dom Tree House: Zbyt lekki, by dotknąć ziemi