Maciej Franta jako jedyny z Polski został uznany za jednego z 40 najbardziej obiecujących architektów w Europie przed 40 rokiem życia w 2021 roku. Europe 40 Under 40® to coroczny konkurs, który wyróżnia nowe, utalentowane pokolenie europejskich architektów i projektantów. Maciej jest założycielem katowickiego biura Franta Group. Rozgłos pracowni przyniosły przede wszystkim projekty budynków mieszkalnych, w których priorytetem są jakość architektury, potrzeby mieszkańców i interes ekonomiczny. Realizacje katowickiego biura odniosły sukces – cieszą się uznaniem nie tylko w środowisku architektów, ale również wśród użytkowników i na rynku mieszkaniowym. Gratulujemy!
Konkurs Europe 40 Under 40® jest ukierunkowany na wspieranie nowych i wschodzących talentów projektowych, które wpłyną na najbliższą przyszłość europejskiego projektowania oraz krajobraz europejskich miast. Ideą konkursu jest promocja kreatywnego myślenia oraz zapewnienie szerszego uznania 40-tu najbardziej obiecującym wschodzącym projektantom pracującym na obszarze Unii Europejskiej i w innych krajach Europy.
Strona pracowni: Maciej Franta | Franta Group
Wyniki: The 2021-2022 Europe 40under40® Award Winners
„Architekt powinien być partnerem inwestora”
Tomasz Melnicki (Archinea.pl): Gratulujemy wyróżnienia w prestiżowym zestawieniu 40 Under 40®. Jak zareagował Pan na wieść o nagrodzie? Wcześniej te samą nagrodę zdobywali znani polscy architekci – Robert Konieczny (KWK Promes), Anna Paszkowska-Grudziąż (81.waw.pl) czy zespół Oskar Grąbczewski i Barbara Grąbczewska (OVO Grąbczewscy).
Maciej Franta (pracownia Franta Group): Dziękujemy. Oczywiście duża radość. Ciekawe, specyficzne, wyróżnienie. Przede wszystkim nagroda przyznawana jest za całokształt działań, a nie pojedynczy obiekt, więc jest to dla nas też dużo bardziej prestiżowe. Super sprawa.
Tomasz Melnicki (Archinea.pl): Zestawienie 40under40 to kolejny sukces pracowni Franta Group. To był chyba dobry rok, po wielu nagrodach i wyróżnieniach dla apartamentowca „Villa Reden” w Chorzowie? Czy spodziewał się Pan aż tylu nagród?
Maciej Franta (pracownia Franta Group): Tak, to był dobry rok. Ten projekt powstał od A do Z w naszej pracowni i widać – udał się, jest dla nas trampoliną. Dziś zresztą budynek dostał kolejne wyróżnienie. Fajna sprawa, jury złożone z uznanych architektów oceniało około 400 projektów. Kolejna nagroda dla naszej pracowni to duży sukces.
„Villa Reden” wzbudza duże zainteresowanie – nie tylko w branży, ale również na rynku nieruchomości. Inwestor był gotów zainwestować w dobrą jakość, ale sama realizacja była obarczona dość dużymi problemami technicznymi. Ze wszystkim sobie jednak poradziliśmy. Liczyliśmy na jakieś wyróżnienia, ale nie spodziewaliśmy aż tylu nagród. Ilość nas zaskoczyła.
Tomasz Melnicki (Archinea.pl): Ja osobiście jestem fanem projektu Żorro. Czarny, ciężki rdzeń i lekka ażurowa konstrukcja zewnętrzna. Widać pewne podobieństwa do Villa Reden, aczkolwiek jest to zupełnie inna forma. No i zieleń, która rozbudza wyobraźnię. Czy jest szansa na realizację w takiej formie, jak widzieliśmy na wizualizacjach przy okazji publikacji na przestrzeni ostatnich miesięcy?
Maciej Franta (pracownia Franta Group): Tak, budynek jest w trakcie realizacji. Żorro to pierwszy z trzech super-bohaterów, które realizujemy. Każdy z nich to pozytywne odbicie wartości, które w architekturze mieszkaniowej powinny powstawać. Budynki nacechowane będą działaniami, które poprawiają jakość życia ludzi.
Pierwszy z nich to powstający właśnie w Żorach „Żorro”. Przecinamy dynamicznie szpadą bryłę budynku odsłaniając jej ciepłe wnętrze. Wokół niego – peleryna balkonów. A wewnątrz dobre serce, jak u super-bohatera. Budynki mieszkalne powinny być przyjazne człowiekowi, tak jak super-bohater. I tak też projektujemy.
„Żorro” szybko się skomercjalizowal, 80 % powierzchni jest już sprzedana, a powstały dopiero 2 piętra.
Budynek realizowany będzie z betonowych prefabrykatów, podobnie jak nagradzana „Villa Reden”. Obiekt odpowiedział na te same potrzeby na rynku mieszkaniowym.
Cieszy mnie uznanie mieszkańców i środowiska. Zakładamy, że „Żorro” uda się zrealizować zgodnie z projektem. Nie przewidujemy odstępstw.
Tomasz Melnicki (Archinea.pl): A kolejni 2 super-bohaterowie?
Maciej Franta (pracownia Franta Group): Będą to kolejne budynki mieszkalne zlokalizowane w Chorzowie i Krakowie. Wartościowe przede wszystkim dla ludzi, którzy w nich zamieszkają. Na razie więcej nie mogę powiedzieć.
Tomasz Melnicki (Archinea.pl): Jak nagrody, i ostatni rok wpłynęły na pracownię? Czy do biura zaczęły napływać większe zlecenia? Zespół pracowni się powiększył?
Maciej Franta (pracownia Franta Group): Nagrody i sukces „Villi Reden” były dla nas trampoliną, ale my tak naprawdę nie narzekaliśmy na brak zleceń. Zespół stale rozwijamy – dziś naszą pracownię tworzą już 24 osoby. Współpracujemy od lat ze stałymi partnerami, planujemy także otwarcie filii biura Franta Group w Krakowie lub Warszawie. Natomiast dzięki nagrodom trafili do nas klienci zainteresowani dobrą architekturą.
Tomasz Melnicki (Archinea.pl): Wydaje mi się, że o polskiej architekturze robi się coraz głośniej. Polscy architekci zdobywają coraz więcej nagród i wyróżnień, kilka dni temu Polski Pawilon na EXPO w Dubaju projektu pracowni WXCA otrzymał nagrodę World Expo Awards. Jak Pan ocenia dziś polską architekturę?
Maciej Franta (pracownia Franta Group): Wydaje mi się, że jest postęp. Coraz bardziej widać, że młode pracownie uzyskują coraz lepszą referencyjność na rynku. Jesteśmy coraz bliżej światowych standardów, również w kontekście wymiany społecznej czy finansowej.
Zagraniczni klienci inwestują w Polsce, polscy projektanci tworzą za granicą. Generuje to coraz lepszy PR, a czasem ciężko jest się przebić z polskiego podwórka, bo po prostu większą uwagą cieszą się popularniejsze na świecie miejsca.
Przyszłość widzę w jasnych barwach. Następuje zmiana na lepsze.
Tomasz Melnicki (Archinea.pl): Wiele młodych pracowni zaczyna od projektów domów jednorodzinnych. Jak wyglądały początki pracowni Franta Group i na czym skupiacie się dzisiaj?
Maciej Franta (pracownia Franta Group): Dzisiaj cała filozofia naszego biura to budynki wielorodzinne. Zależy nam na tworzeniu architektury, która ma być ciekawa i przyjazna jego użytkownikom. Większość polskich nagród to domy jednorodzinne. Nie jest sztuką zaprojektować budynek mieszkalny dla klienta o nieograniczonym budżecie. Natomiast architektura mieszkalna w Polsce to często jeszcze przede wszystkimi powierzchnia mieszkalna, która dla większości deweloperów jest najważniejsza, a za tym nie idzie jakość.
My jesteśmy wyszkoleni na niskich budżetach. Pracownię Franta Group założyłem szybko – 2 lata po ukończeniu studiów kierunkowych, zaczynając od budżetowych pierwszych zleceń na budynki jednorodzinne czy osiedla mieszkalne, gdzie kluczem jest stworzenie dobrej dla użytkowników architektury w ograniczonymi budżecie.
Tym bardziej satysfakcją dla mnie są nagroda 40 Under 40® przyznana za całokształt dotychczasowej działalności oraz liczne wyróżnienia dla apartamentowca „Villa Reden”, który tylko nieznacznie przekraczał budżet przewidziany na standardowe inwestycje deweloperskie. To, co mnie najbardziej cieszy, to fakt, że nasze budynki są budżetowe, prostymi działaniami osiągamy sukces. Nie jest trudno stosować blachę cortenową czy inne drogie materiały na elewacjach. Drogie materiały powinniśmy stosować tam, gdzie to ma sens, podobnie to wygląda jak wydawanie pieniędzy bez uzasadnienia. A to sama forma powinna budować sukces inwestycji.
„Zysk klienta jest dla nas ważny. Architekt powinien być partnerem inwestora.”
Projektując nasze budynki, używając prostych metod jesteśmy w stanie osiągnąć sukces. Należy sobie uzmysłowić fakt, że to niekoniecznie PUM (powierzchnia użytkowa mieszkalna) jest najważniejszy, ale także jakość tej przestrzeni i pomysł na budynek.
Tomasz Melnicki (Archinea.pl): Czego możemy spodziewać się w najbliższych miesiącach od pracowni Franta Group?
Maciej Franta (pracownia Franta Group): Obecnie realizujemy projekt rewitalizacji starej rzeźni w Chorzowie pod nową inwestycję deweloperską, tworzymy kompleks Zielona Dolina w Zabrzu, pracujemy nad projektami hoteli w Szczyrku i Wiśle. Przymierzamy się również do 100-metrowego wieżowca w Katowicach. Przy mniejszych projektach współpracujemy także z biurem z Paryża.
Tomasz Melnicki (Archinea.pl): Dziękuję za rozmowę i życzę kolejnych udanych realizacji oraz dalszych sukcesów.