Mała Chata Podcieniowa przeznaczona do indywidualnej personalizacji to nowy typ usługi projektowej opracowanej w BXB studio, która polega na autorskiej personalizacji gotowych schematów. To projekt, który daje możliwość realizacji nowoczesnego domu inspirowanego architekturą drewnianych domów podcieniowych zlokalizowanych np. na rynku w Lanckoronie oraz Małopolską Chatą Podcieniową. Pierwsze obiekty są już na etapie zaawansowanych prac budowlanych.
Mała Chata Podcieniowa
Architektura i Projekt Wnętrz: BXB studio Bogusław Barnaś
Zespół: Bogusław Barnaś, Bartłomiej Szewczyk, Justyna Duszyńska-Krawczyk, Bartłomiej Mierczak, Aleksandra Gawron, Magdalena Fuchs, Marcin Owczarek, Urszula Furmanik, Aleksandra Parchem, Katarzyna Trzepałka
Powierzchnia: ok. 190-290 m2
Mała Chata Podcieniowa
Zaprojektowane w BXB studio domy podcieniowe to obiekty designerskie, ale jednocześnie trwałe i ponadczasowe, bo zakorzenione w tradycji. Dzięki temu posiadają duszę i są czymś więcej niż tylko nowoczesnym budynkiem. Tak powstał w BXB studio Dom Małopolski (2014), Małopolska Chata Podcieniowa (2015), Podcieniowy Dom Audio-Widokowy (2020) i Podcieniowy Domek (2021). Dziś prezentujemy kolejną odsłonę domu podcieniowego, przeznaczonego do indywidualnej personalizacji. Jest to zupełnie nowy rodzaj usługi projektowej opracowanej w BXB studio – mówi architekt Bogusław Barnaś.
To dom jednorodzinny o powierzchni ok 190-290m2, który dzięki optymalizacji konstrukcji posiada podobny program funkcjonalno-przestrzenny do znacznie większej, bo liczącej 370 m2 Małopolskiej Chaty Podcieniowej.
Gdy Bogusław przedstawił mi wizję serii „Chat podcieniowych”, w pierwszej chwili miałem ambiwalentne odczucia – z jednej strony – ktoś wprost inspiruje się moim domem, a z drugiej – jednak fajnie, że projekt ewoluuje. W nowej serii udało się zawrzeć wszystko, co najlepsze z „królowej matki”, a dodatkowo metraż został zmniejszony przy zachowaniu „starej” funkcjonalności. Jednak najważniejsze jest to, że projekty dalej mają w sobie to coś, czyli pierwiastek Polskiej Architektury Drewnianej z domieszką BXB. Mówią, że „Królowa jest tylko jedna” – patrząc przez pryzmat nowego wcielenia „chat podcieniowych”, nowe projekty niosą ze sobą niepowtarzalną magię, jaką może dać tylko jedno wyjątkowe miejsce na ziemi – Twój dom. A Twój dom również zasługuje na to, by być równie wyjątkowy – dodaje Sławek, Właściciel Małopolskiej Chaty Podcieniowej.
W tym domu granica między wnętrzem a przestrzenią outdoorową zaciera się dzięki nowatorskim rozwiązaniom stylistycznym i technologicznym. Pierwszym elementem przenikania jest kontynuacja kuchni wewnętrznej z kuchnią outdoorową. Obie strefy zachowują spójność stylistyczną. Po otwarciu przesuwnego okna kuchnie łączą się w jedną całość.
Kolejnym elementem przenikania wnętrza z zewnętrznym tarasem jest zachowanie kontynuacji schodów podcieniowych. W tym przypadku przeszklenie również można rozsunąć zyskując przedłużenie strefy dziennej – schodów i tarasu wyposażonego w przydomowe jacuzzi z możliwością zamykania niecki przesuwnym systemem.
W nowatorski sposób potraktowaliśmy dach, tworząc tzw. anty-lukarnę – czyli formowanie przestrzeni dachu za sprawą kubatury odjętej a nie dodanej jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnej lukarny dachowej. Dzięki opracowanemu systemowi pracy możemy szybciej i precyzyjniej realizować projekty domów dopasowanych do budżetu, indywidualnych wymagań oraz różnych lokalizacji, redukując ryzyko związane z zamówieniem projektu, którego efekt końcowy jest całkowitą niewiadomą, jednocześnie dostarczając autorskie, indywidualnie zaprojektowane dzieło wpisane w lokalny krajobraz. Opracowaliśmy różne warianty materiałowe i przestrzenne, które integrują się z każdym typem ukształtowania terenu – działkami płaskimi jak również stromymi. Projekt ten to również owoc doświadczeń i spostrzeżeń zgromadzonych zarówno przez projektanta jak i właściciela Małopolskiej Chaty Podcieniowej – dodaje Bogusław Barnaś. – Opracowaliśmy również indywidualnie spersonalizowane projekty wnętrz Małej Chaty Podcieniowej. Na uwagę zasługuje tutaj szczególne potraktowanie schodów prowadzących na piętro, wypełnionych zielenią i naturalnym światłem dzięki dodatkowym dachowym przeszkleniom. Tym samym zapewniliśmy równomierne doświetlenie całej strefy dziennej.
Mała Chata Podcieniowa to dom bardzo racjonalny, czerpiący bezpośrednio z tradycji polskiej architektury i dotychczasowego doświadczenia architektów zgromadzonego podczas realizacji domów podcieniowych. To zarazem dom zrównoważony i ekologiczny. Zwarta bryła budynku kumulacje energię cieplną. Prosta forma architektoniczna redukuje ilość detali oraz miejsc newralgicznych, które podnoszą koszt inwestycji i przyśpieszają proces starzenia. Poprzez racjonalną strukturę architektoniczną obiekt współpracuje ze środowiskiem naturalnym, oświetleniem, stronami świata, topografią, wiatrem, wodą, osiami widokowymi. Podcień strefy dziennej oraz strefy wejściowej chroni przed negatywnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych.
Zgodnie z życzeniem Inwestora budynek wyposażony zostanie w systemy, które zapewnią mu optymalną wydajność energetyczną zespoloną z naturalnym środowiskiem, geotermię, systemy nawadniania, systemy wykorzystania wody deszczowej, systemy ogrzewania i chłodzenia ściennego, pompy ciepła, naturalną wentylacje, wykorzystanie energii solarnej.