Dom “Bin & Bon House” został zaprojektowany przez wietnamską pracownię H.a workshop dla małżeństwa i ich synów o imionach Bin i Bon, skąd wzięła się nazwa projektu. W budynku usytuowanym pośród gęstej zabudowy udało się wygospodarować małe ogrody, w których domownicy mogą cieszyć się żywą roślinnością ocieplającą i dodającą energii przestrzeniom wewnątrz.
Bin & Bon House
Pracownia: H.a workshop
Lokalizacja: Quy Nhon, Binh Dinh, Wietnam
Rok projektu: 2019
Fotografia: Quang Dam
Struktura: Minh Lam Coltd.
Konstrukcja: Local worker
Projekt oświetlenia: Ori Lighting
Mały dom rodzinny
Dom znajduje się w gęstej siatce urbanistycznej miasta Quy Nhon w Wietnamie, na wąskiej i długiej działce przeznaczonej pod zabudowę szeregową. Program funkcjonalny został szczegółowo omówiony z inwestorami i dopasowany do ich potrzeb. Uwielbiająca gotować żona, chciała móc doglądać swoich małych dzieci podczas wykonywania prac domowych. Z tego powodu zespół projektowy wymyślił ideę domu, gdzie każda kondygnacja jest przesunięta w stosunku do poprzedniej. Dzięki temu zabiegowi kuchnia jest główną przestrzenią domu – strategicznym miejscem, z którego członkowie rodziny mają widok na wszystkie inne przestrzenie budynku.
Głównym założeniem projektowym była też budowa prostej konstrukcji, unikającej zamykania przestrzeni pełnymi ścianami i zastosowania w zamian za to przesuwnych szklanych drzwi i zasłon w celu stworzenia jasnej, wolnej przestrzeni, która zapewni przyjemny przepływ świeżego powietrza.
Dom położony jest na skrzyżowaniu ulic w małej alejce. Przed budynkiem znajduje się podwórko z werandą, na której dzieci sąsiadów gromadzą się, aby móc pobawić się z Bin i Bon. Od frontu domu często wieje gorący i suchy wiatr, dlatego na każdym piętrze znajduje się ogródek chroniący przed powiewami, a także światłami pojazdów uczestniczących w ruchu ulicznym, rozgrywającym się pomiędzy główną drogą a aleją, na której mieści się dom.
Teren wokół budynku charakteryzuje się zróżnicowanym ukształtowaniem. Z tyłu budynku znajduje się stroma skarpa wznosząca się na 3 metry w stosunku do parteru domu. Na działkach znajdujących się wyżej zostały wybudowane domy, w związku z czym, aby się od nich osłonić, architekci ustawili wysoką ścianę w tylnej części budynku. Do wspomnianej wcześniej przegrody przylega wypełnione roślinami podwórko o szerokości 2 metrów, które stało się zieloną przestrzenią oazą dla domowników.
Założeniem projektowym był także prosty projekt, który umożliwi łatwą realizację przez lokalnych pracowników budowlanych. Materiały, z których wykonany jest dom są powszechne i łatwe do znalezienia, przez co ceny także były rozsądne dla budżetu inwestorów, których interesowało zminimalizowanie wydatków.