Wnętrza tego apartamentu zostały zaprojektowane w oparciu o zastaną przestrzeń w budynku bez „kantów” – nowoczesnym apartamentowcu o charakterystycznej formie w sercu Krakowa. Chcąc stworzyć coś wyjątkowego, czuliśmy iż wymaga to od nas lekkości formy, otwartej przestrzeni, delikatności kolorystycznej oraz odpowiedniego doboru materiałów, który pozwoli technologicznie zrealizować ideę. Całość podana w ogólnie młodym, świeżym klimacie – opowiadają autorzy projektu ze studia Eklekt Atelier. Początkową inspiracją był dla projektantów kształt budynku i mieszkania, a także marzenie klienta o ponadczasowym wnętrzu.
Apartament w Krakowie
Projekt wnętrz: Eklekt Atelier
Miękkie linie i obłe kształty w nowoczesnych wnętrzach krakowskiego apartamentu
Głównym założeniem było zaprojektowanie wygodnego weekendowego mieszkania oraz, z estetycznego punktu widzenia, stworzenie oryginalnego i nowoczesnego wnętrza, które pokona próbę czasu. Zewnętrzne ściany budynku nie posiadają żadnych kantów – biegną wzdłuż dużej elipsy, co stanowi nie tylko wyzwanie podczas wykończenia wnętrza, ale również motywuje projektantów od utrzymania tej dynamiki obiektu również w jego wnętrzach. Takie też było jedno z pierwszych założeń projektantów podczas pracy nad koncepcją wnętrza, którzy postanowili stworzyć aranżację opartą o gładkie, miękkie linie i obłe kształy – a tym samym proste i nowoczesne wnętrze z ciepłymi, delikatnymi kolorami oraz dobrze zaprojektowanym, subtelnym oświetleniem. W założeniu architekta, światło miało być i jest bardzo istotnym czynnikiem oraz składową projektu. Pozwala zmieniać nastrój, uzyskać pożądany klimat. Starannie zaprojektowane oświetlenie skupia uwagę na tym co najistotniejsze – podkreślając lub akcentując daną funkcję, komunikację, ergonomię, aspekty dekoracyjne czy po prostu budując odpowiedni nastrój.
Powierzchnia lokalu to 66 metrów kwadratowych. Istniejącą przestrzeń podzielono na dwie wyraźnie strefy – cześć dzienną, czyli salon z kuchnią i jadalnią oraz część nocną – sypialnie z aneksem łazienkowym. Aby uzyskać ten podział, wyczyszczono pierwotny podział funkcjonalny do zera i od nowa zbudowano strukturę mieszkania. W wykończeniu wnętrza zastosowano materiały dobrej jakości, które pozwolą na utrzymanie standardu estetycznego przez długi czas.
Dzięki racjonalnemu podziałowi funkcji, wnętrza tworzą poczucie dobrze zaprojektowanej przestrzeni mieszkalnej. Ogólna otwarta przestrzeń, nieszablonowe traktowanie przejść pomiędzy strefami, brak typowych drzwi – zapraszają do przejścia dalej i kuszą do przenikania w głąb. Pozwala poczuć harmonię i pokazuje dążenie do naturalnej równowagi – spokoju i stabilności. Brak wyraźnych podziałów daje również odczucie większej powierzchni i bardzo wygodnego, komfortowego mieszkania. Ciepły klimat we wnętrzu budują zastosowane materiały, kolory oraz wspomniane starannie zaprojektowane oświetlenie.
Koncepcja formy i kształtów opracowana przez architektów pracowni Eklekt Atelier odkrywa na nowo gięte meble. W kuchni obłe słupy wykonane z MDF maskują elementy statyczne budynku i piony wentylacyjne. Systemy jezdne pozwalają ukryć w zupełności sprzęt AGD. Podział funkcji – strefy nocnej od dziennej – odbywa się poprzez zestaw zabudowy meblowej (szaf obustronnych), które na pozór wyglądają niczym okładzina pełnej ściany. We wspomnianych szafach ukryto również system jezdny szklanych drzwi, który pojawia się również w przejściu z sypialni do łazienki. Dodatkowym elementem optycznego podziału obu stref są zasłony na ukrytych karniszach, które także wprowadzają miękkie kształty do aranżacji nowoczesnego apartamentu. Wykończenie wnętrz to kombinacja kamienia Khalo, tkanin oraz płyt meblowych. Gładkość form uzyskano meblami zbudowanym z płyt MDF. Zaprojektowane oświetlenie opiera się na ukrytych systemach szynoprzewodowych i bezrantowych oczkach świetlnych. Wszystkie meble, za wyjątkiem fotela, zostały wykonane na zamówienie zgodnie z projektem.
Realizacja krakowskiego apartamentu została nagrodzona w 7. edycji Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz ASP im. J. Matejki w Krakowie.