Mieszkanie z widokiem w Poznaniu to pomysłowy projekt wnętrz studia Mili Młodzi Ludzie. Projektanci zmienili całkowicie układ funkcjonalny proponowany przez dewelopera, koncentrując uwagę na największych atutach mieszkania – świetnych widokach na poznańską starówkę, rzekę oraz zabytkową synagogę. Panoramicznym przeszkleniom towarzyszy połączenie surowego betonu, dębowej podłogi oraz charakterystycznych, geometrycznych frontów zabudowy poszczególnych ścian.
Mieszkanie z widokiem
Pracownia: Mili Młodzi Ludzie
Autorzy: Lech Moczulski, Przemysław Nowak, Agata Krajewska
Lokalizacja: Poznań
Powierzchnia: 78 m2
Projekt: 2015 / Realizacja: 2016
Zdjęcia: PION
Mieszkanie z widokiem
Mieszkania, które kupujemy w stanie deweloperskim, często mają pełen mankamentów układ. Tak było i tym razem. Mieszkanie Piotra miało mały salon z aneksem kuchennym, ogromny korytarz oraz, co najważniejsze, kompletnie nie wykorzystano tu największego atutu mieszkania, czyli dwóch niemal całkowicie przeszklonych elewacji.
„Mieszkanie zlokalizowane jest na ostatnim piętrze, w narożniku budynku. Rozpościera się z niego przepiękny widok na poznańską starówkę, Wartę oraz zabytkową synagogę. Podczas przygotowywania planu mieszkania, naszym priorytetem było uzyskanie dostępu do tych widoków już od momentu wejścia do mieszkania” – opowiadają autorzy projektu, architekci z pracowni Mili Młodzi Ludzie.
Dlatego też, pomieszczenie do pracy, czyli tzw. „pokój gitarowy” otrzymał dwie przeszklone ściany, a korytarz został poprowadzony pod kątem – tak, aby prowadzić, zarówno wzrok, jak i kroki wchodzącego do mieszkania wprost na przepiękną panoramę rozpościerającą się za oknem w salonie.
Kolejną ważną kwestią podczas projektowania, było takie umiejscowienie poszczególnych pomieszczeń, aby poruszanie się pomiędzy nimi odbywało się wzdłuż linii okien, czyli za każdym razem umożliwiało kontakt z krajobrazem. Dlatego też zabudowa mieszcząca w sobie kuchnię oraz pokój gitarowy / pokój gościnny znalazły się pośrodku mieszkania. Dostęp do nich możliwy jest z obu stron. Podobnie jest z dostępem do łazienki. Drzwi do niej prowadzą z korytarza oraz z sypialni.
„Na szczęście, poznański deweloper zgodził się wprowadzić nasze zmiany do projektu i podczas wykonywania tynków, pozostawił częściowo odkrytą oryginalną konstrukcję budynku wraz z jej „niedoskonałościami”, które dodają mieszkaniu surowego charakteru. Przez każde pomieszczenie można przejść, więc jak zauważył sam klient, „kręcenie się po domu” nabrało całkiem nowego znaczenia. Dzięki takiemu układowi mieszkanie jest też bardzo dobrze oświetlone. Do wszystkich pomieszczeń, oprócz toalety, dociera tu naturalne światło.”
Tak zaprojektowane mieszkanie wystarczyło tylko dopełnić naturalną, litą, dębową podłogą oraz białymi, geometrycznymi frontami zabudów. Całość zwieńcza należycie wyeksponowany widok, który niemalże łączy wnętrze mieszkania z miastem.