Poddasze jednego z powojennych budynków w centrum Warszawy, w niezwykłym, klimatycznym miejscu z historią, stało się przestrzenią działań dla Przemka Maziarza i pracowni Modoso Interiors. Niezwykła okolica i budynek z własną wieżą wzniesiony w latach 50. stały się inspiracją dla projektantów. Duch czasu, wyobraźnia architektów i nowoczesny design dały początek niezwykłej metamorfozie.
Aranżacja poddasza w loftowym klimacie
Projekt wnętrz: Przemek Maziarz / Modoso Interiors | Instagram | FB
Obiekt: Roomtones Nowy Świat / Instagram
Zdjęcia: Ola Dermont
Stylizacja: Grzegorz
Mieszkanie z duszą i niezwykłym klimatem
Przez wiele lat mieliśmy pracownię nieopodal. Byliśmy przekonani, że w tym budynku mieści się jakiś urząd, może oddział ratusza (to przez tę wieżę…). Dopiero niedawno poznaliśmy jego artystyczną przeszłość. Jak się okazało, na poddaszu miała pracownię Anna Dębska, rzeźbiarka. Teraz o ducha tego miejsca dba jej wnuczka Aleksandra Waliszewska, ilustratorka. Mieszkali tu i pracowali Mieczysław Welter, rzeźbiarz, oraz Wojciech Wenzel, grafik i malarz – opowiadają autorzy projektu z pracowni Modoso Interiors.
Przestrzenią działań projektantów były pomieszczenia zlokalizowane w poddaszu historycznego budynku. Ze względu na nietypowy układ, architekci podzielili lokal na 3 części. Na 2 poziomach zaplanowali część wejściową z aneksem kuchennym, którego sercem jest wyspa na ażurowej konstrukcji oraz dwie sypialnie o zupełnie różnych klimacie i charakterze.
Pomieszczenia funkcjonujące dotychczas jako gospodarcze, pełniące rolę pralni czy suszarni, miały stać się atrakcyjną przestrzenią mieszkalną. Zapach środków czystości był tak silny, że projektanci zdecydowali się odsłonić część ścian i pokazać pięknie zachowane cegły, a drewniane belki konstrukcji dachu stały się ważnym elementem nowej aranżacji.
Dla równowagi, podłogę wykończono dużymi płytami z grafitowego kamienia z białymi żyłkami, które są świetnym tłem dla drewna w swoim naturalnym kolorze. Portal kominkowy, który zdobi ścianę o wysokości ponad 6 metrów, dyskretnie maskuje rury centralnego ogrzewania.
Meble o współczesnym wzornictwie wykonane zostały w lekkim systemie ze stalowych rurek, które razem z okablowaniem lokalu i żeliwnymi grzejnikami tworzą zgraną całość. Jedną ze ścian zdobi oryginalny obraz Alef Grażyny Smalej. Ciemne kolory, nasycone barwy i dizajnerskie formy elementów wyposażenia czynią wnętrza wyrazistymi i pełnym i charakteru. Przyjazny i przytulny klimat kreują także rośliny i kolorowe dodatki, a mięsiste tkaniny ocieplają surowe na pierwszy rzut oka wnętrza.
Wewnątrz wieży, która prawdopodobnie jest jedyną taką w mieście, znajdują się spiralne schody, które prowadzą na poziom antresoli. Na jej powierzchni zaplanowano drugą z sypialni. Nietypowo – z otwartą łazienką. Przeszklona witryna, która zastąpiła jedną ze ścian, nie tylko zapewnia mieszkańcom naturalne światło dzienne, ale czyni także ze schodów piękną rzeźbę i akcent we wnętrzu. Niesamowity efekt podkreśla włączone wieczorem i po zmroku oświetlenie, kiedy gra światła i cienia buduje intrygujący klimat wewnątrz wieży, z której mieszkańcy mogą spoglądać na korony drzew i dachy okolicznych budynków.
Zróżnicowane wysokości przestrzeni poddasza czynią mieszkanie zaskakującym. Umożliwiły także zastosowanie różnego rodzaju oświetlenia, które tworzą nastrój i niezwykłe kompozycje w mieszkaniu oraz podkreślają różnorodność faktur i materiałów.
Wnętrza poddasza zaprojektowane przez architektów z pracowni Modoso Interiors to minimalistyczna i przytulna przestrzeń, która łączy różne style i czasy. Projekt nie był łatwy, a decyzje projektantów często podejmowane intuicyjnie. Niezbędna była także zgoda konserwatora zabytków na prowadzenie prac, a utrudniony dojazd do wiekowego budynku nie ułatwiał zadania. Przemyślany koncept i entuzjazm architektów pozwolił jednak na wydobycie i odkrycie na nowo potencjału miejsca, tworząc nową jakość – niebanalną i nowoczesną przestrzeń mieszkalną o loftowym klimacie.