Minimal Modular Comfort Houses to praca konkursowa Joanny Machery oraz Anny Toborek, która zajęła II miejsce w krajowym etapie konkursu Isover Multi-Comfort House Students Contest 2016 oraz reprezentowała Polskę na tegorocznym międzynarodowym finale w Mińsku.
Praca przedstawia projekt, zarówno zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej jak i jednorodzinnej, zlokalizowanych na działkach w miejscowości Brześć na Białorusi. Koncepcja zakłada stworzenie funkcjonalnych budynków mieszkalnych o minimalnej kubaturze, dostosowanych do potrzeb użytkowników, z dostępem do prywatnych ogródków oraz wydzieloną przestrzenią wspólną. Cały kompleks obiektów jest energooszczędny oraz dostosowany do otoczenia.
Minimal Modular Comfort Houses
Opracowały: Joanna Machera, Anna Toborek
Promotor: dr inż.arch. Jerzy Wojewódka
Uczelnia: Politechnika Śląska w Gliwicach, Wydział Architektury
Rok akademicki: 2015/16
Idea
Celem projektu było stworzenie koncepcji zrównoważonej architektury zabudowy mieszkaniowej i jednorodzinnej, biorąc pod uwagę warunki klimatyczne, regionalne oraz
podejście w zakresie efektywności energetycznej miasta Brześć, Białoruś. Swoją pracę rozpoczęłyśmy od nawiązania kontaktu z mieszkańcami Brześcia za pomocą portalu społecznościowego Aby dobrze zrozumieć ich potrzeby zadałyśmy im pytania odnośnie jakości życia : z czego są zadowoleni ? a czego im brakuje ? Analizując ich wypowiedzi, wyciągnęłyśmy wnioski, dzięki którym ukształtowałyśmy naszą koncepcję, tak aby zaspokoić wszystkie potrzeby mieszkańców. Z rozmów wynikało, że dla ludzi mieszkających w domach jednorodzinnych bardzo ważnym aspektem jest ich własny ogród z prywatną przestrzenią. Z kolei ludziom mieszkającym w bloku, których nie stać na utrzymanie własnego domu, brakuje prywatnej przestrzeni na świeżym powietrzu. Dlatego, podczas kreowania zabudowy mieszkaniowej, spróbowałyśmy spełnić oczekiwania mieszkańców i stworzyłyśmy minimalne, modularne jednostki mieszkalne nawiązujące do charakteru zabudowy jednorodzinnej. Uzyskałyśmy to dzięki nałożeniu typowych domków jednorodzinnych na bryłę bloku mieszkalnego.
Zabudowa wielorodzinna
Analizując przestrzeń wokół miejsca przeznaczonego na zabudowę stworzyłyśmy swobodnie kształtowane zagospodarowanie terenu składające się z luźno uformowanych placów, które mogą być dowolnie użytkowane . Zielone place zostały wykreowane w taki sposób, by chronić rosnące na danym terenie drzewa. W projekcie zabudowy mieszkaniowej stworzyłyśmy podziemny parking z komórkami lokatorskimi. Rzut parteru został ukształtowany poprzez swobodne wydzielenie lokali usługowych znajdujących się pod budynkami bloku mieszkalnego. Między budynkami zlokalizowałyśmy targ, który stwarzałby możliwość handlu lokalnymi produktami. Ponad targiem zaprojektowałyśmy wzniesienie, będące przestrzenią publiczną z placami rekreacyjnymi , w której mieszkańcy mogą się zintegrować. Dzięki temu zostały spełnione społeczne aspekty projektu. Nad lokalami usługowymi stworzyłyśmy funkcjonalną strukturę mieszkalną o minimalnej kubaturze, na którą nałożyłyśmy drewnianą konstrukcję domków. Część mieszkalną tworzą 4 kondygnacje, składające się z modułów o minimalnej powierzchni, które można ze sobą łączyć tworząc mieszkania o różnych kubaturach zależnych od ilości mieszkańców . Dzięki temu powstają mieszkania trzy-poziomowe dla rodzin wielopokoleniowych, dwupoziomowe dla rodzin z dziećmi i jednopoziomowe dla singli, par lub osób niepełnosprawnych. Budynki zostały usytuowane na działce tak, by uzyskać jak najlepsze doświetlenie. Uwzględniając potrzeby mieszkańców Brześcia, z którymi rozmawiałyśmy , stworzyłyśmy przestrzenie prywatne przy zabudowie wielorodzinnej w postaci zielonych ogródków zarówno na balkonach jak i na dachach budynków, co dało wiele korzyści ekologicznych.
Zabudowa jednorodzinna
Projekt zabudowy jednorodzinnej polegał na stworzeniu zwartej, kompaktowej zabudowy, która zapewniałaby szczelność oraz ochronę przed wilgotnością. Dzięki zastosowaniu w obiekcie zarówno konstrukcji murowanej, jak i lekkiej konstrukcji drewnianej spełniłyśmy ekonomiczne aspekty projektu. Budynki są usytuowane na działce tak, by uzyskać jak najlepsze doświetlenie . Przy dużych powierzchniach szklanych zostały zamontowane żaluzje, które umożliwiają regulację dostępu światła i zapewniają mieszkańcom intymność. W obiekcie zastosowałyśmy technologię ociepleniową z wełny mineralnej Isover, która zapewniła szczelność budynku i uniknięcie mostków termicznych oraz ochronę cieplną. Każdy z domków posiada swój własny ogród, garaż oraz taras. Między dwoma pasami szeregowej zabudowy jednorodzinnej została zaprojektowana przestrzeń, dzięki której mieszkańcy będą mogli samodzielnie wytwarzać lokalne produkty, a następnie sprzedawać je na targu usytuowanym między zabudową wielorodzinną. Dzięki temu powiązaniu możliwy będzie rozwój lokalnego handlu oraz obydwie zabudowy będą mogły czerpać wzajemne korzyści.
Cały zespół obiektów jest energooszczędny dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych oraz systemu retencji wody.